Budowa i obsługa irygatora stacjonarnego

Irygatory dentystyczne umożliwiają bardzo precyzyjne usuwanie naleciałości z miejsc trudno dostępnych. Stanowią one lepszą alternatywę dla nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych oraz innych przyrządów, służących do oczyszczania newralgicznych obszarów. Cieszącymi się największą popularnością wśród użytkowników irygatorami pozostają irygatory stacjonarne. Wszystko dlatego, że charakteryzują się one pojemnymi zbiornikami czyszczącymi, umożliwiającymi przeprowadzenie pełnej irygacji bez konieczności dolewania wody, a także szeroką skalą regulacji ciśnienia wody.

Czym jest irygator stacjonarny?

Głównym elementem każdego irygatora stacjonarnego jest podstawa ze zbiornikiem na wodę, na której znajdziemy włącznik urządzenia, pokrętło do regulacji ciśnienia strumienia oraz przewód zasilający sprzęt. Kolejne elementy irygatora stacjonarnego to rękojeść z gniazdem na dysze czyszczące, a także wężyk doprowadzający płyn do rękojeści urządzenia. W tym miejscu znajdziesz opracowany przez nas ranking irygatorów stacjonarnych.

Budowa i obsługa irygatora stacjonarnego

Ranking irygatorów stacjonarnych

Irygatory stacjonarne to urządzenia dedykowane wszystkim, którzy oczekują najwyższej jakości mycia, możliwie wielu stopni…czytaj dalej

Podstawa ze zbiornikiem na wodę

Irygator stacjonarny pracuje za sprawą swojej podstawy. To w niej znajduje się silniczek elektryczny, który pobudza do działania miniaturową pompę. Wlot tej pompy połączony jest ze zbiorniczkiem na wodę, natomiast wylot za sprawą wężyka łączy się z dyszą strumieniową. W pompie urządzenia znajdziemy cylinder, który sprawia, że tłok porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, pozwalającym wygenerować pulsujący strumień wody o wysokiej prędkości. Za sprawą pompy możemy regulować działanie ów strumienia, zmieniać jego poziom intensywności i charakter.

Woda zgromadzona w zbiorniku irygatora przez wlot pompy zostaje skierowana do wężyka, a następnie do dyszy strumieniowej. Potem, sterowana naszymi ruchami, trafia w interesujące nas przestrzenie międzyzębowe, obszary wzdłuż linii dziąseł i kieszenie dziąsłowe. Dzięki niej, skutecznie zostają usunięte ze wszystkich newralgicznych miejsc resztki jedzenia, bakterie oraz płytka nazębna. Pulsujący strumień wody, uwalniany z dyszy irygatora, ma też pozytywny wpływ na dziąsła, bowiem poprawia ich ukrwienie oraz ogólną kondycję.

Współczesne irygatory stacjonarne są wyposażone w pojemniki na wodę o pojemności od 450 do 600 ml, co sprawia, że potrafią przeprowadzić pełną irygację bez konieczności uzupełniania wody. W zależności od modelu urządzenia, mogą oferować użytkownikowi nawet 10-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, którą ustawia się za sprawą specjalnego, zlokalizowanego na podstawie pokrętła (maksymalne ciśnienie pracy takiego sprzętu może wynosić nawet 6,9 bara).  

Dysze czyszczące irygatorów stacjonarnych

Dysze czyszczące są umieszczone na specjalnej rękojeści z wężykiem irygatora stacjonarnego. Najbardziej zaawansowane modele tego typu irygatorów mają na rękojeści umieszczony przycisk, który pozwala w dowolnym momencie wstrzymywać i wznawiać pracę strumienia wody.

W zestawach z irygatorami stacjonarnymi otrzymujemy od jednej do nawet siedmiu dysz czyszczących. Wśród nich oprócz dysz klasycznych znajdziemy dysze specjalistyczne, generujące różny strumień i przeznaczone do różnego rodzaju czyszczenia. Najpopularniejsze to dysze ortodontyczne, dysze do czyszczenia kieszeni dziąsłowych, dysze posiadające formę szczoteczki oraz końcówki przeznaczone do oczyszczania języka. 

Należy pamiętać, że końcówki irygatorów dentystycznych, podobnie jak głowice czyszczące szczoteczek elektrycznych, z biegiem czasu ulegają zużyciu. Według ekspertów, dysze czyszczące posiadające włosie należy zamieniać na nowe raz na trzy miesiące, natomiast wszystkie pozostałe końcówki do irygatorów nadają się do wymiany po około sześciu miesiącach użytkowania.

Jakie funkcje i udogodnienia oferują nam irygatory stacjonarne?

Czym bardziej zaawansowany irygator, tym więcej oferuje on nam funkcji czy udogodnień usprawniających codzienne czyszczenie. Współczesne, wysokiej jakości irygatory stacjonarne dają użytkownikowi do dyspozycji takie usprawnienia jak:

  • Tryby pracy – dostępne są tylko w wybranych urządzeniach. Użytkownik może skorzystać z dwóch takich trybów: klasycznego bądź masującego i stymulującego dziąsła.
  • Stopnie regulacji ciśnienia – najbardziej zaawansowane irygatory oferują nawet 10-stopniową regulację ciśnienia, co znacznie ułatwia dobranie sposobu czyszczenia do indywidualnych potrzeb. Maksymalna siła generowanego przez sprzęt ciśnienia może wynosić nawet 6,9 bara. Ciśnienie ustawiamy za sprawą specjalnego, umieszczonego na podstawie irygatora pokrętła.
  • Czasomierz – odmierza właściwy czas mycia, po którym automatycznie wyłącza sprzęt.
  • Przycisk on/off – znajduje się tylko w niektórych irygatorach. Ulokowany jest na rękojeści urządzenia i pozwala w dowolnej chwili wstrzymywać i wznawiać pracę strumienia wody.

W jaki sposób należy myć zęby irygatorem stacjonarnym?

Zaleca się, by irygację przeprowadzać zaraz po wyszczotkowaniu zębów przy użyciu szczoteczki, a tuż przed skorzystaniem z płynu do płukania ust. Jeśli jednak wolisz najpierw wyczyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu irygatora, a dopiero potem umyć zęby szczoteczką, również masz taką możliwość.

Irygatory stacjonarne są urządzeniami, które były wielokrotnie testowane i są w pełni bezpieczne właściwie dla wszystkich. Z powodzeniem mogą z nich korzystać osoby starsze, dzieci, użytkownicy aparatów ortodontycznych, mostów czy protez. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by irygatorem myły swoje zęby osoby zmagające się z nadwrażliwością czy krwawieniem dziąseł. Wręcz przeciwnie – w przypadku tych grup użytkowników korzystanie z irygatora jest szczególnie zalecane, ponieważ doskonale masuje on dziąsła, dzięki czemu jest w stanie w przyszłości doprowadzić nawet do całkowitego zaniku wyżej wymienionych dolegliwości.

Jak działa irygator stacjonarny?

Irygator stacjonarny powinien stać w łazience na równej powierzchni, najlepiej w pobliżu umywalki i gniazdka elektrycznego. Oto, jak w 10 prostych krokach należy czyścić nim zęby.

1.  Napełniamy zbiornik irygatora letnią wodą. Ważne, by nie była ona zbyt ciepła ani zbyt zimna, gdyż znacznie zmniejszyłoby to komfort i bezpieczeństwo irygacji.

2. Dobieramy odpowiednią końcówkę. To, która akurat dla nas będzie „odpowiednia”, jest oczywiście uzależnione od stanu naszej jamy ustnej oraz indywidualnych preferencji. Osobom początkującym o zdrowych zębach i dziąsłach zaleca się korzystanie z dysz do standardowego mycia.

3. Płuczemy urządzenie. Za każdym razem przed użyciem irygatora należy dokładnie wyczyścić jego układ. Aby to zrobić, dyszę czyszczącą kierujemy nad zlew i na kilka chwil włączamy urządzenie na najwyższe możliwe obroty. Po kilku sekundach wyłączamy sprzęt.

4. Umieszczamy dyszę urządzenia w jamie ustnej. Pamiętajmy, aby nie dociskać głowicy czyszczącej do zębów, musi ona znajdować się w odległości kilku centymetrów od uzębienia. Wszelkie czynności dobrze jest wykonywać nad umywalką, tak aby nie pochlapać wodą łazienki.

5. Wybieramy tryb i ciśnienie pracy. Za pomocą specjalnego pokrętła ustawiamy moc generowanego ciśnienia wody, jeśli nasz irygator posiada więcej niż jeden tryb mycia, to również dobry moment, by wybrać swój ulubiony. Pamiętajmy, że irygacja powinna być możliwie intensywna, ale przyjemna, nie może ona wiązać się dla nas z żadnym bólem czy dyskomfortem.

6. Włączamy sprzęt. Poszczególne irygatory mogą posiadać jeden bądź dwa włączniki. W przypadku tych pierwszych sprawa jest banalnie prosta: włączamy włącznik i irygator zaczyna pracować. W przypadku drugich jeden z przycisków uruchamia sprzęt, a kolejny przepływ wody.

7. Przykładamy dyszę czyszczącą do zębów pod właściwym kątem. Każdy musi znaleźć swój indywidualny, najbardziej efektywny sposób mycia. Najważniejsze, by podczas czyszczenia objąć strumieniem wody wszystkie przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe, oraz obszary wzdłuż linii dziąseł. Oczywiście cały czas należy pamiętać o tym, by nie dociskać dyszy do zębów ani dziąseł.

8. Wyłączamy urządzenie. Gdy już uznamy, że wszystkie konieczne przestrzenie zostały oczyszczone, irygator możemy wyłączyć.

9. Oczyszczamy zbiornik irygatora. Na koniec zawsze należy dokładnie obmyć dyszę irygatora oraz opróżnić z wody i wypłukać jego zbiornik. Po wszystkim wycieramy urządzenie do sucha, tak aby nie osiadały na nim żadne niepożądane drobnoustroje.

10. Odkładamy irygator na miejsce, w którym będzie bezpieczny. Sprzęt powinien stać na równej powierzchni, gdzieś gdzie nie będzie narażony na zawilgocenie i ataki bakterii.

Cały proces irygacji nie powinien zająć nam więcej niż 2-3 minuty. Warto przeprowadzać go 2-3 razy dziennie przy okazji mycia zębów szczoteczką.

Budowa i obsługa irygatora stacjonarnego

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button