Higiena jamy ustnej – o czym trzeba pamiętać?

Higiena jamy ustnej – o czym trzeba pamiętać?Regularne mycie zębów jest bardzo istotne w ich codziennej pielęgnacji. Dzięki temu ściera się płytkę nazębną i usuwa zanieczyszczenia powstałe w wyniku spożywania pokarmów. Gdyby pozostawić zęby nieumyte, skutkowałoby to szybkim rozwojem bakterii, gniciem pokarmu, nieświeżym oddechem (w wyniku wydzielania się związków siarki) oraz tworzeniem się próchnicy i innych chorób zębów i dziąseł.

Codzienne szczotkowanie

Ważne jest, aby myć zęby według ustalonych przez specjalistów reguł. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią szczoteczkę. Jeżeli mamy problem z nadwrażliwością powinna posiadać miękkie włosie i być mięsista. Warto jest rozważyć zakup takiego produktu jak szczoteczka elektryczna – jest wydajniejsza i dokładniejsza, a to dzięki temu, że porusza się ze zwiększoną prędkością (od 5.600 do nawet, w przypadku szczoteczek sonicznych, 62.000 ruchów na minutę). Dla porównania musimy podać, że szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać do 200 ruchów czyszczących na minutę. Kolejny ważny punkt, to pasta do zębów. Nie powinna być najtańsza, wyhaczona w promocji, gdyż taka wcale nie musi okazać się dobra dla naszych zębów. Powinniśmy wybrać taką, która jest najbardziej odpowiednia do naszego rodzaju uzębienia. W wyborze tej właściwej pomoże nam stomatolog bądź sprzedawca w drogerii lub aptece. Zęby należy myć dwa razy dziennie przez dwie minuty. Ilość pasty powinna być niewielka – produkt ma się lekko pienić. Jeśli użyjemy go zbyt dużo, szybciej skończymy mycie zębów, co wynika z tego, że trudniej się czyści mając usta pełne piany. Ze znajomością takich podstaw mycie zębów powinno przebiec w odpowiedni i zdrowy sposób.

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych

Poza odpowiednim szczotkowaniem warto również rozważyć dodatkowe formy ochrony. Jest to zakup takich produktów jak nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Stosowanie nici dentystycznej pomaga w usunięciu resztek pokarmów, zabrudzeń i osadów z trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy zęby trzonowe. Idealnym dopełnieniem czyszczenia przy użyciu szczoteczki, pasty i nici dentystycznej jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Ma on zadanie odświeżające i dezynfekujące. Pomaga usunąć resztki zabrudzeń oraz bakterie. Poza tym pełni funkcje ochronne dzięki temu, że rozbija łańcuchy bakterii. Nie pozwala tym samym na to, by mogły one przyczyniać się do powstania próchnicy. Korzystanie z płynu do płukania ust pozawala również w utrzymaniu świeżego i zdrowego oddechu, który jest dla nas równie ważny co czystość szkliwa.

Najczęściej popełniane błędy

Podczas higieny jamy ustnej możemy popełnić szereg błędów. Warto ich unikać, gdyż pozwoli to cieszyć się pięknym, lśniącym uśmiechem. Oto najczęstsze błędy popełniane podczas dbania o higienę jamy ustnej:

  • używanie niewłaściwej szczoteczki do zębów – powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość, kształt główki oraz typ; ważne jest to, czy jest giętka i czy wygodnie leży w naszej dłoni; musimy też wybrać odpowiednią twardość włosia; miękkie sprawdzi się w przypadku, kiedy mamy problem z nadwrażliwością, twarde, gdy chcemy wybielić zęby lub pozbyć się kamienia nazębnego; wybrać możemy spośród szczoteczek manualnych i elektrycznych (tradycyjnych, sonicznych lub ultradźwiękowych)
  • zbyt krótkie mycie zębów – zaleca się, by zęby szczotkować przez 2 minuty, niezależnie od tego jaką szczoteczką to robimy (bardziej skuteczne będą modele elektryczne); warto podzielić jamę ustną na ćwiartki i każdą z nich szczotkować przez około 30 sekund; jeśli poczucie czasu nie jest czymś, co otrzymaliśmy w Higiena jamy ustnej – o czym trzeba pamiętać?darze, warto posłużyć się stoperem czy minutnikiem; polecamy szczoteczki elektryczne, gdyż mają one funkcje takie jak timer oraz quadpacer, które odmierzają czas potrzebny, by wykonać skuteczne czyszczenie jamy ustnej
  • nieskuteczna technika szczotkowania – istnieje wiele metod czyszczenia zębów i dziąseł mimo to wiele osób ma problem z robieniem tego w odpowiedni sposób, co sprawia, że uzębienie nie jest wystarczająco czyste i zadbane; szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i wykonywać nią ruchy wymiatające – do przodu i do tyłu, lekko kolistymi ruchami; poza tym musimy pamiętać o szczotkowaniu także dziąseł i języka, gdyż na nich także osadzają się bakterie, co może być przyczyną wystąpienia nieświeżego oddechu; po zakończeniu czynności czyszczących należy dokładnie wypłukać usta wodą
  • mycie zębów zbyt często – może być przyczyną wystąpienia erozji szkliwa, recesji dziąseł oraz ogólnego stanu osłabienia i nadwrażliwości; zaleca się, by zęby myć co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem); można dodać do tego szczotkowanie zębów po posiłku w środku dnia, jednak należy pamiętać, by robić to dopiero po upłynięciu około 20 minut od jego zakończenia
  • rezygnacja z używania nici dentystycznych – tylko używając ich jesteśmy w stanie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe; dzięki temu zapobiegamy gromadzeniu się resztek pokarmów, osadów, zanieczyszczeń i płytki nazębnej w tych trudno dostępnych miejscach wewnątrz jamy ustnej; pozwala to uniknąć wystąpienia chorób zębów i dziąseł (np. próchnicy); by prawidłowo nitkować zęby musimy wsunąć nitkę pomiędzy zęby i przesuwać ją 3-4 razy w górę i w dół aż do napotkania oporu; wybierając każdą kolejną przestrzeń międzyzębową należy użyć nowego, czystego kawałka nitki
  • rezygnacja ze stosowania płynów do płukania ust – pozwalają one dotrzeć do tych miejsc w jamie ustnej, których nie możemy wyczyścić nawet przy użyciu nici dentystycznej; dzięki nim pozbywamy się o 80% bakterii więcej, co zapobiega powstawaniu próchnicy; z tego względu warto z nich korzystać.

Zadbanie o czystość i zdrowie

Poza powyższymi radami dotyczącymi utrzymania higieny w obrębie jamy ustnej warto również pamiętać o regularnych wizytach u lekarza dentysty. Należy odwiedzać go raz na pół roku. W razie pojawiania się próchnicy szybko będzie można przeciwdziałać jej rozwojowi, nie doprowadzając tym samym do wystąpienia stanów zapalnych wewnątrz jamy ustnej. Takie zachowanie nie tylko pozwoli nam utrzymać zdrowy i piękny uśmiech, ale i uchroni nas przed ewentualnymi bólami. Ból zęba jest jednym z najgorszych jaki może nas spotkać. Często zwykłe środki przeciwbólowe są niewystarczające, by go powstrzymać. Właśnie z tego powodu warto robić wszystko, by nie dopuścić do jego wystąpienia.

Higiena jamy ustnej – o czym trzeba pamiętać?

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button