Szukaj szczoteczki

Higiena jamy ustnej – o czym trzeba pamiętać?

higiena jamy ustnejRegularne mycie zębów jest bardzo istotne w ich codziennej pielęgnacji. Dzięki temu ściera się płytkę nazębną i usuwa zanieczyszczenia z pokarmów. Gdyby pozostawić je nie umyte skutkowałoby to szybkim rozwojem bakterii, gniciem pokarmu, nieświeżym oddechem oraz tworzeniem się próchnicy.

Codzienne szczotkowanie

Ważne jest to aby myć zęby według ustalonych przez specjalistów reguł. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią szczoteczkę. Jeżeli mamy problem z nadwrażliwością powinna być ona miękka i mięsista. Warto jest rozważyć zakup takiego produktu jak szczoteczka elektryczna – jest wydajniejsza i dokładniejsza. Kolejny ważny punkt, to pasta do zębów. Nie powinna być to najtańsza, a najbardziej odpowiednia do naszego rodzaju uzębienia. W wyborze odpowiedniej pomoże nam stomatolog bądź sprzedawca w aptece. Zęby należy myć dwa razy dziennie przez dwie minuty. Ilość pasty powinna być niewielka – pasta ma się lekko pienić, jeżeli jest jej za dużo, to szybciej kończymy mycie zębów, ponieważ robi się jej zbyt dużo. Ze znajomością takich podstaw mycie zębów powinno przebiec w odpowiedni i zdrowy sposób.

Stosowanie płynów i nici dentystycznych

jama ustnaPoza odpowiednim szczotkowaniem warto również rozważyć dodatkowe formy ochrony. Jest to zakup takich produktów jak nicie i płyny. Stosowanie nici dentystycznej pomaga w usunięciu trudnych miejsc w przestrzeniach międzyzębowych oraz w dalekich krańcach jamy ustnej. Dzięki niciom pozbędziemy się dokładnie resztek jedzenia. Zaś idealnym dopełnieniem czyszczenia jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Ma on za zadanie odświeżające i dezynfekujące. Pomaga usunąć resztki zabrudzeń oraz bakterie. Ma również funkcje ochronne, rozbija łańcuchy bakterii nie pozwalając na ich przyszły wpływ na powstawanie próchnicy. Korzystanie z płynu do płukania pozawala również na utrzymaniu świeżego i zdrowego oddechu, który jest dla nas równie ważny co czystość szkliwa.

Zadbanie o czystość i zdrowie

Poza powyższymi radami dotyczącymi utrzymaniu higieny w jamie ustnej warto też dodać do listy dentystę. Dzięki stałym i corocznym wizytom będziemy stale poinformowani o stanie naszej jamy ustnej. W razie pojawiania się próchnicy szybko będzie można temu przeciwdziałać i nie doprowadzać do stanów zapalnych. Takie zachowanie nie tylko pozwoli nam utrzymać zdrowy i piękny uśmiech, ale i uchroni nas przed ewentualnymi bólami. Nie ma nic gorszego od bólu zęba, trudno jest też ten rodzaj bólu zatrzymać. Wszystkie propozycje działania są w zasięgu ręki każdego, to niedrogie sposoby, zaś profity będą wysokie.