Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Istnieje wiele past do zębów. Wraz z rozwojem sposobów mycia zębów zmieniają się również właściwości produktów do higieny jamy ustnej. Ważne jest to, aby znaleźć pastę idealną, pasującą do rodzaju naszych zębów i spełniającą więcej właściwości niż tylko czyszczące. Szczoteczka, zwłaszcza elektryczna i pasta powinny działać razem. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty.

Rodzaje past do zębów

Zainteresowanie problemami z zębami i wyróżnienie różnych potrzeb pomogło w rozwoju tej gałęzi stomatologicznej. Dopasowanie odpowiedniej pasty jest bardzo ważne, dlatego świadomość rodzajów tych artykułów jest bardzo istotna. Najważniejsze rodzaje past jakie wyróżniamy to:

  • pasty uniwersalne, czyli takie z którymi spotykamy się na co dzień, mające za zadanie przede wszystkim pomóc w usunięciu zabrudzenia.
  • pasty wybielające, czyli takie które pomogą rozjaśnić przebarwione szkliwo zęba oraz utrzymać efekt wybielania.
  • pasty wzmacniające to produkt który łagodzi stany zapalne, pomaga z krwawiącymi dziąsłami i zapobiega rozwojom bakterii.
  • pasty przeznaczone dla dzieci. Nie zawierają przede wszystkim fluoru, są delikatniejsze i często smakowe, co pomaga przekonać dzieci do codziennego szczotkowania.
Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

istnieją również specjalne pasty stomatologiczne przeznaczone dla osób z silnymi objawami np. nadwrażliwości zębów i dziąseł lub pomagające w leczeniu schorzeń jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest również coraz więcej past specjalnie przeznaczonych do stosowania przy posiadaniu szczoteczek elektrycznych. Różnią się one od zwykłych produktów przede wszystkim niższym wskaźnikiem ścieralności RDA oraz tym, że mniej się pienią.

Dobór odpowiedniej pasty do szczoteczki

Przed wyborem pasty należy przede wszystkim zdecydować się na odpowiednią szczoteczkę. Jeżeli jest to model manualny, wtedy dobór pasty jest prosty. To jedna z powyżej wymienionych rodzajów. Jednak szczoteczka elektryczna może być używana wraz ze specjalnie stworzoną pastą. Jak już wspomnieliśmy, cechuje się ona niższym wskaźnikiem ścieralności RDA oraz tym, że mniej się pieni. Dzięki temu nie uszkodzimy sobie szkliwa, a mycie nie będzie stanowiło dla nas problemu. Spowodowane jest to już zainstalowanymi w szczoteczce właściwościami czyszczącymi.

Konsystencja takiej pasty jest również gęstsza. Powodem zastosowania takiego rozwiązania jest to, że główka szczoteczki ma mniejsze wymiary. Dzięki temu zapobiega się spływaniu pasty z powierzchni końcówki. Pasta przeznaczona dla szczoteczek elektrycznych nie jest o wiele droższa od tej klasycznej, jeśli jednak nie chcemy kupować specjalnie dedykowanego produktu, możemy używać tej klasycznej, pamiętając jedynie o tym, by miała niski współczynnik ścieralności RDA. W takim wypadku nie wpłynie to na funkcjonowanie urządzenia. Szczoteczka elektryczna jest w pełni przygotowana do działania w obu wariantach.

Jaką pastę można stosować ze szczoteczką elektryczną?

Jeżeli decydujesz się na zakup szczoteczki elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej, musisz wiedzieć, że jednorazowe zainwestowanie w rękojeść to nie wszystko. Takie urządzenie wymaga także właściwej eksploatacji – regularnej wymiany końcówek, ewentualnych baterii i odpowiedniego przechowywania. Bardzo ważny jest także zakup dopasowanej pasty, czyli takiej, która nie jest mocno ścierna i nie wytwarza podczas mycia dużo piany. Idealną pastę znajdziesz z pomocą naszego rankingu past do szczoteczek elektrycznych.

Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Ranking past do szczoteczek elektrycznych

Jeśli dopiero zacząłeś korzystać ze szczoteczki elektrycznej, zapewne zastanawiasz się, jaką kupić do niej pastę do zębów. Nie każdy preparat będzie…czytaj dalej

Dlaczego dobór pasty jest tak ważny?

Szczoteczka manualna porusza się z prędkością maksymalnie 200 ruchów na minutę. Wybór pasty, której używamy w połączeniu z nią, jest istotny. Warto pamiętać o tym, ze dobierając nieodpowiedni produkt możemy sobie zaszkodzić, choć nie jest to tak widoczne w przypadku tego rodzaju szczoteczki.

Natomiast szczoteczki elektryczne różnych rodzajów poruszają się z prędkością od 5.6000 do nawet 96.000.000 ruchów na minutę przez co oczyszczają o wiele dokładniej. Dodatkowo, szczoteczki soniczne emitują fale o częstotliwości dźwiękowej, dzięki którym aktywne składniki wędrują tam, gdzie nie dosięga włosie (nawet do 4 mm od włókien szczoteczki), usuwając resztki pokarmów i płytkę nazębną z miejsc, gdzie nie może tego zrobić szczoteczka. Dlatego też, właściwości wybranej pasty będą o wiele intensywniejsze.

Jakie cechy powinna posiadać pasta do szczoteczki elektrycznej?

Są trzy podstawowe cechy, jakie powinna posiadać idealna pasta do szczoteczki elektrycznej, sonicznej bądź ultradźwiękowej. Są to:

  • gęsta lub żelowa konsystencja – pasta na szczoteczce elektrycznej ma tendencję do rozbryzgiwania się; jeżeli chcemy uniknąć codziennego usuwania plam, musimy zainwestować w bardziej zbity produkt
  • niewiele składników spieniających – dzięki szybkim ruchom wykonywanym przez urządzenia elektryczne, pasta będzie pienić się wyjątkowo mocno; dlatego też ważne jest, by używany z nią produkt nie posiadał wielu substancji sprawiających (np. SLS), przy których ta cecha będzie się uwidaczniać
  • niski współczynnik RDA (wskaźnik ścieralności zębiny) – powinien wynosić od 30 do 70, wyższy może spowodować uszkodzenie szkliwa i podrażnienie dziąseł, co może to skutkować problemami z nadwrażliwością, próchnicą i nawracającymi zapaleniami.

W zależności od wybranej pasty, dzięki użyciu szczoteczki elektrycznej – będzie ona miała mocniejsze działanie. Produkt wybielający będzie silniej wybielał a remineralizujący – lepiej wnikał w strukturę szkliwa. Musimy o tym pamiętać, wybierając pastę odpowiednią dla naszej szczoteczki.

Najlepszy wybór

Jaką więc pastę wybrać? Podstawowy czynnik którym powinniśmy się sugerować, to nasze oczekiwania, jakie mamy wobec tego produktu. Jeżeli są to potrzeby stomatologiczne, wtedy warto jest skontaktować się z lekarzem dentystą. Stomatolog z pewnością pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

Nie musimy jednak polegać na radach specjalisty. Równie dobrze sami możemy zdecydować o tym, czego potrzeba nam najbardziej. Warto się odważyć i kupić czasami droższą pastę, która jednak będzie cechować się większą skutecznością. Z pewnością szybko zauważymy różnicę podczas stosowania bardziej zaawansowanych produktów.

Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

3 komentarzy

  1. bardzo ciekawy artykuł. również uważam, że nie powinno się oszczędzać na zdrowiu zębów, a lepiej wydać 10 zł więcej i mieć pełną satysfakcje i komfort. dodatkowo nie wiedziałem, że trzeba stosować specjalną pastę do szczoteczek elektrycznych. dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button