Szukaj szczoteczki

Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

pasta do zębówIstnieje wiele past do zębów. Wraz z rozwojem sposobów mycia zębów zmieniają się również właściwości past. Ważne jest to, aby znaleźć idealną, pasującą do rodzaju naszych zębów i spełniającej więcej właściwości niż tylko czyszczące. Szczoteczka elektryczna i pasta powinny działać razem.

Rodzaje past do zębów

Zainteresowanie problemami z zębami i wyróżnienie różnych potrzeb pomogło w rozwoju tej gałęzi stomatologicznej. Dopasowanie odpowiedniej pasty jest bardzo ważne, dlatego świadomość rodzajów past jest bardzo istotne. Najważniejsze jakie wyróżniamy to:

  • pasty uniwersalne, czyli takie z którymi spotykamy się na co dzień, mające za zadanie przede wszystkim pomóc w usunięciu zabrudzenia.
  • pasty wybielające, czyli takie które pomogą rozjaśnić przebarwione szkliwo zęba oraz utrzymać efekt wybielania.
  • pasty wzmacniające to produkt który łagodzi stany zapalne, pomaga z krwawiącymi dziąsłami i zapobiega rozwojom bakterii.
  • pasty przeznaczone dla dzieci. Nie zawierają przede wszystkim fluoru, są delikatniejsze i często smakowe, co pomaga przekonać dzieci do codziennego szczotkowania.

najlepsza pasta do zębówSą również specjalne pasty stomatologiczne przeznaczone dla osób z silnymi objawami, bądź pomagające w leczeniu. Na rynku dostępnych jest również coraz więcej past specjalnie przeznaczone dla szczoteczek elektrycznych.

Dobór odpowiedniej pasty do szczoteczki

Przed wyborem pasty należy przede wszystkim wybrać odpowiednią szczoteczkę. Jeżeli jest to manualna, wtedy dobór pasty jest prosty. To jedna z powyżej wymienionych rodzajów. Jednak szczoteczka elektryczna może być używana wraz ze specjalnie stworzoną pastą. Jest to pasta do zębów produkująca mniej piany niż klasyczna. Spowodowane jest to już zainstalowanymi w szczoteczce właściwościami czyszczącymi. Konsystencja takiej pasty jest również gęstsza. Powodem konsystencji jest to, że główka jest mniejsza i zapobiega to spływaniu pasty. Taki rodzaj pasty nie jest o wiele droższy od klasycznej pasty, jednak jeżeli nie chcemy, możemy używać tej klasycznej – nie wpłynie to na funkcjonowanie urządzenia. Szczoteczka elektryczna jest w pełni przygotowana do działania w obu wariantach.

Jaką pastę można stosować ze szczoteczką elektryczną?

Jeżeli decydujesz się na zakup szczoteczki elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej – musisz wiedzieć, że jednorazowe zainwestowanie w rękojeść to nie wszystko. Takie urządzenie wymaga także właściwej eksploatacji – regularnej wymiany końcówek, ewentualnych baterii i odpowiedniego przechowywania. Bardzo ważny jest także zakup dopasowanej pasty. Czym powinna się ona charakteryzować?

Dlaczego dobór pasty jest tak ważny?

Szczoteczka manualna porusza się z prędkością maksymalnie 300 ruchów na minutę. Pasta, której używamy w połączeniu z nią jest istotny, jednak trudniej będzie nam sobie zaszkodzić niewłaściwie wybranym produktem. Natomiast szczoteczki elektryczne różnych rodzajów poruszają się z prędkością od 8 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę – przez co oczyszczają kilkukrotnie dokładniej. Dodatkowo, szczoteczki soniczne emitują fale o częstotliwości dźwiękowej, dzięki którym aktywne składniki wędrują tam, gdzie nie dosięga włosie, usuwając resztki pokarmów i płytkę nazębną z miejsc, gdzie nie może tego zrobić szczoteczka. Dlatego też, właściwości wybranej pasty będą o wiele intensywniejsze.

Jakie cechy powinna posiadać pasta do szczoteczki elektrycznej?

Są trzy podstawowe cechy, jakie powinna posiadać idealna pasta do szczoteczki elektrycznej, sonicznej bądź ultradźwiękowej. Są to:

 

  1. gęsta lub żelowa konsystencja – pasta na szczoteczce elektrycznej ma tendencję do rozbryzgiwania się. Jeżeli chcemy uniknąć codziennego usuwania plam, musimy zainwestować w bardziej zbity produkt,

  2. niewiele składników spieniających – dzięki szybkim ruchom wykonywanym przez urządzenia elektryczne, pasta będzie pienić się wyjątkowo mocno. Dlatego też ważne jest, by używany z nią produkt nie posiadał wielu substancji sprawiających, że ta cecha będzie się uwidaczniać,

  3. niski współczynnik RDA (wskaźnik ścieralności zębiny). Powinien on wynosić od 30 do 70, wyższy – może spowodować uszkodzenie szkliwa i podrażnienie dziąseł. Może to skutkować problemami z nadwrażliwością, próchnicą i nawracającymi zapaleniami.

 

W zależności od wybranej pasty, dzięki użyciu szczoteczki elektrycznej – będzie ona miała mocniejsze działanie. Produkt wybielający będzie silniej wybielał a remineralizujący – lepiej wnikał w strukturę szkliwa. Musimy o tym pamiętać, wybierając pastę odpowiednią dla naszej szczoteczki.

Najlepszy wybór

Jaką więc pastę wybrać? Podstawowy czynnik którym powinniśmy się sugerować, to potrzeby jakie względem pasty posiadamy. Jeżeli są to potrzeby stomatologiczne, wtedy warto jest skontaktować się z dentystą, on z pewnością ułatwi nam wybór. Zaś jeżeli są to jedynie prywatna koncepcja, to wybór należy do nas. Warto się odważyć i kupić czasami droższą pastę, z pewnością szybko zauważymy różnicę podczas stosowania.