Najpopularniejsze metody wybielania zębów

Choć hollywoodzki uśmiech jest w modzie, nikt nie rodzi się ze śnieżnobiałymi zębami – warto o tym pamiętać, gdy po raz kolejny krytycznie oceniamy kolor swojego uzębienia w lustrze. Na kolor naszych zębów negatywnie wpływa wiele czynników, których nie sposób uniknąć, takich jak upływ czasu, spożywane pokarmy i napoje, przyjmowane leki czy geny. Na szczęście, dostępnych jest wiele sposobów bezpiecznego wybielania zębów.

Wybielanie zębów zacznij od usunięcia kamienia nazębnego

Przed rozpoczęciem wybielania zębów, wskazana jest wizyta u stomatologa który oceni, czy nie mamy ku temu przeciwwskazań. Dobry efekt wybielenia może dać już samo usunięcie kamienia nazębnego podczas niej. To tania metoda, która poza poprawą wizualnego stanu naszego uzębienia – uchroni jamę ustną przed chorobami takimi jak próchnica czy paradontoza.

Pasta wybielająca do zębów

To najprostszy sposób na usunięcie powierzchownych przebarwień w domowym zaciszu i wybielenie zębów nawet o kilka tonów. Decydując się na zastosowanie pasty wybielającej zakup taką, która rozjaśnia uśmiech działając enzymatycznie, a nie dzięki wysokiemu współczynnikowi RDA. Stosowanie produktu o współczynniku ścieralności zębiny wyższym niż 100 może trwale uszkodzić twoje szkliwo i podrażnić dziąsła.

Domową kurację wybielającą można uzupełnić specjalnym wybielającym płynem do płukania jamy ustnej oraz końcówką wybielającą do szczoteczki elektrycznej bądź sonicznej.

Żele i paski wybielające zęby

To kolejne domowe metody wybielania zębów. Oparte są o działanie nadtlenku wodoru lub innych środków i mogą rozjaśnić zęby o 2 – 4 tony. Cały proces wybielania trwa zazwyczaj od jednego do czterech tygodni. Ich największą wadą jest to, że niewłaściwie zastosowane – mogą tworzyć na zębach nieestetyczne plamy.

Paski wybielające przykleja się do zębów stroną nasączoną żelem aktywnym, zazwyczaj dwa razy dziennie na czas około trzydziestu minut. Nie należy trzymać pasków wybielających na zębach dłużej, niż zaleca producent! Po zastosowaniu tego produktu, może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów. Niestety, nie wybielają one przestrzeni międzyzębowych.

Żele wybielające umieszcza się w dołączonych do zestawów plastikowych nakładkach, po uprzednim rozgrzaniu ich wodą i dopasowaniu do uzębienia. Żel wybielający zęby nakłada się na zęby zazwyczaj dwa razy dziennie na około pół godziny. Takie wybielanie także może powodować powstanie czasowej nadwrażliwości zębów.

Nakładki stomatologiczne

Najpopularniejsze metody wybielania zębów

To doskonałą metoda wybielania uzębienia, która jest połączeniem stomatologicznej precyzji z komfortem rozjaśniania zębów w domu. Aby z niej skorzystać, udajemy się to dentysty w celu zrobienia indywidualnie dobranych nakładek. Umieszcza się w nich żel, wybielający którego stężenie jest dobrane po badaniu stomatologicznym, a same szyny należy zakładać zazwyczaj 2 razy dziennie na około 2 godziny.

Lampy i lasery

W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych, można przeprowadzać zabiegi wybielania zębów przy pomocy lamp bądź laserów. Polegają one na tym, że dentysta, po uprzednim oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego, umieszcza na nich aktywny żel o wysokim stężeniu. Następnie, naświetla go specjalną lampą, która emituje światło o określonej długości fal lub laserem, które przyspieszają działanie preparatu. Cały cykl musi zostać powtórzony od dwóch do czterech razy, a efekt – jest widoczny od razu po wyjściu z gabinetu. Tą metodą można rozjaśnić zęby nawet o kilkanaście tonów! Jej niewątpliwą wadą jest jednak wysoka cena, wynosząca kilka tysięcy złotych.

Gdy zębów nie da się wybielić – licówki i korony

Niektórych przebarwień nie da się wybielić chemicznymi sposobami. Zęby zszarzałe po tetracyklinie, martwe (na które nie działa rozjaśnianie zewnętrzne) czy też odbarwione z powodu ciężkich chorób, mogą okazać się nie do uratowania. Wtedy pozostaje wstawienie licówki – czyli cienkiej, najczęściej porcelanowej płytki, przyklejonej do przedniej powierzchni zęba bądź korony. Zakrywają one naturalny kolor naszego uzębienia i maskuje nieestetyczne przebarwienia.

Jeżeli uważasz, że twoje zęby są żółte i szpecą twój wygląd – masz wiele sposobów na to, aby je rozjaśnić. W zależności od tego, czy wolisz wybielanie w domowym zaciszu czy w profesjonalnym, stomatologicznym gabinecie, możesz wybrać metodę, która ci odpowiada. Sprawdź też nasz ranking środków wybielających zęby. Pamiętaj jednak, by przed podjęciem samodzielnych prób rozjaśniania uśmiechu, skontaktować się ze stomatologiem – zbada on twoje uzębienie i upewni się, że nie ma przeciwwskazań ku zastosowaniu chemicznych środków.

Najpopularniejsze metody wybielania zębów

Ranking środków wybielających

Eksperci od wizerunku przekonują, że uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę w wyglądzie drugiego człowieka…czytaj dalej

Najpopularniejsze metody wybielania zębów

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

2 komentarzy

  1. Nakładek zdecydowanie nie polecam – kiepsko spasowane, żel się wylewa i podrażnia dziąsła. Jak wybielać taką metodą, to tylko u dentysty. Najlepiej jest jednak pozostać przy pastach, zwłaszcza tych z węglem aktywnym. Niskie RDA, bardzo dobrze rozjaśniają szkliwo.

  2. U mnie nie dało się nic zrobić w kwestii wybielania. Zdecydowałam się na założenie licówek porcelanowych i nie żałuję. Uważam, że to doskonały sposób na to, żeby poczuć się ze sobą lepiej, kiedy nic innego nie pomaga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button