Blog

Choroby przyzębia a periodontologia

Przyzębie – zespół tkanek twardych i miękkich, otaczających ząb w celu zapewnienia mu oparcia. Zaliczamy do niego dziąsło, okostną, ozębną, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy zęba. Dość przykrą wiadomością jest to, że choroby tej części jamy ustnej są stosunkowo powszechnym problemem. Według badań, schorzenia te dotknęły już 70% populacji, bez względu na wiek. Aby uchronić nas przed utratą zębów oraz dolegliwościami przyzębia, środowisko stomatologiczne powołało do życia nową specjalizację – periodontologię. Lekarze specjalizujący się w chorobach przyzębia zapewniają leczenia profilaktyczne, diagnozę oraz prawidłowe leczenie zarówno samych chorób, jak i stanów zapalnych. Na początek omówmy jednak temat schorzeń przyzębia.

Objawy chorób przyzębia

Nad wizytą u specjalisty powinniśmy się poważnie zastanowić, jeśli zauważymy u siebie następujące objawy:

Przyczyny chorób przyzębia

Choroby przyzębia a periodontologia

Głównym winowajcą jest tu kamień nazębny, który, gromadząc się, przenika poniżej linii dziąseł. Powoduje to z kolei ich osłabienie, które początkowo zacznie się objawiać jako drobne dolegliwości, które łatwo jest nam ignorować, póki nie przychodzi najgorsze. Dlatego też tak ważne jest usuwanie płytki nazębnej podczas szczotkowania, zaś jeśli już zauważymy u siebie ciemniejszy osad, jakim jest właśnie kamień, należy udać się do dentysty w celu usunięcia go. Oprócz kamienia, choroby przyzębia mogą też być spowodowane:

  • Genami
  • Cukrzycą
  • Zaburzeniami hormonalnymi
  • Paleniem tytoniu
  • Zgrzytaniem zębami
  • Nieodpowiednią dietą

Leczenie chorób przyzębia

Zabiegi periodontyczne obejmują chociażby skaling, który wykonuje się zarówno nad, jak i pod linią dziąseł. Zabieg ten pozwala na usuwanie złogów kamienia nazębnego. Możemy także wygładzić sobie powierzchnie korzeni zębowych poprzez piaskowanie. Usuwamy w ten sposób toksyny osłabiające dziąsła.

Jeżeli nasza choroba weszła już w swoje zaawansowane stadium, dentysta oczyści głębokie korzenie za pomocą łyżeczkowania, które wykonuje się po nacięciu dziąsła. W bardziej ekstremalnych przypadkach konieczny jest przeszczep kości lub dziąseł.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button