Jak objawia się dentofobia?
Dentofobia to jedna z najczęściej występujących fobii irracjonalnych. W wielu wypadkach przyczynia się ona do poważnych problemów z zębami a nawet, w przypadku gdy jest ona szczególnie zaawansowana, do ich utraty. Ludzie cierpiący na dentofobię często unikają wizyt w gabinecie, nawet gdy ból staje się nie do zniesienia. Może być to spowodowane przykrymi sytuacjami, które mogły zajść w gabinecie dentystycznym w okresie naszego dzieciństwa (sam nabawiłem się dentofobii po tym, jak szkolna dentystka wpakowała mi wiertło w ząb z mocną próchnicą nie korzystając przy tym ze znieczulenia) lub zwyczajnie naszym brakiem zaufania do wierteł i przyrządów dentystycznych, zaś sama idea siedzenia w fotelu pośród dziwnych zapachów przez kilkadziesiąt minut napawa nas przerażeniem. Istnieją jednak sposoby na to, by sobie z tym poradzić.
1. Odstaw dentystyczną część internetu
Wielu z nas lubi odwiedzać fora w chwilach zwątpienia. Nietrudno jest się wtedy jeszcze bardziej przestraszyć – spora część wpisów będzie pochodzić od ludzi, którzy albo przeszli przez te sporadyczne najgorsze momenty u dentysty, inne będą pochodzić od tych, którzy też panicznie się boją. Nie ma sensu zamartwiać się bez powodu – nawet legendarne już badania kanałowe są przyjemniejsze od usuwania zębów, jeśli dentysta wykona je prawidłowo.
2. Znieczulenie bez igieł
Znieczulenia za pomocą strzykawek są już przeżytkiem. O ile na Zachodzie norma są już znieczulenia komputerowe, które są kompletnie bezbolesne, tak w Polsce przesiadły się na nie gabinety prywatne. Jeśli boimy się igieł lub zwyczajnie nie przepadamy za uczuciem strzykawki wbijanej w dziąsło, warto pomyśleć nad gabinetem prywatnym, oferującym wyższy standard usług dentystycznych.
3. Odizoluj się w trakcie zabiegu
Nie lubisz odgłosu wiertła dentystycznego? Poproś dentystę o to, żebyś mógł sobie założyć słuchawki i posłuchać muzyki podczas badania – w większości wypadków dla lekarza nie będzie to żaden problem. Zamknij oczy, ucieknij do świata fantazji. Nie musisz śledzić wszystkiego, co robi dentysta. Niektóre prywatne gabinety mają też w ofercie wiertła wytłumione wyposażone w małe natryski, eliminujące pyłek powstały podczas borowania. Jest to szczególnie pomocne w przypadku pacjentów z alergiami.
4. Nie bój się rozmawiać
Pamiętaj, że dentysta ma za zadanie Ci pomóc, a nie dręczyć. Poproś go o wytłumaczenie Ci całej procedury leczenia, nawiąż z lekarzem pewną więź, dzięki której będzie też mieć on pojęcie, jak bardzo się boisz, będąc w stanie dostosować leczenie do Ciebie.
5. Umów się na konkretną godzinę
Nic nie stresuje bardziej, niż stanie w kolejce do dentysty. Dlatego też powinniśmy zarejestrować się na konkretną godzinę, aby móc wejść do gabinetu jak najszybciej. Wykonaj kilka głębszych i spokojnych wdechów przed wejściem do gabinetu.
6. Załatw kilka zębów na raz, jeśli to możliwe
Jeśli masz do wyleczenia kilka zębów znajdujących się tuż obok siebie, warto jest posiedzieć odrobinę dłużej w fotelu i wyleczyć je podczas jednej wizyty, na jednym znieczuleniu. Im mniej kolejnych wizyt, tym lepiej dla naszych nerwów.