Blog

Płytka nazębna i kamień nazębny – pod lupą

Płytka nazębna i kamień nazębny – Aby skutecznie zapobiegać próchnicy, chorobom dziąseł i przyzębia, trzeba regularnie usuwać złogi nazębne. Zaliczają się do nich między innymi płytka nazębna oraz kamień nazębny.

Jak powstaje płytka nazębna?

To bezbarwny osad bakteryjny, który przylega do naszych zębów. Tworzy się z połączenia śliny, resztek pokarmów i płynów. Pojawia się u każdego, około 4-12h po szczotkowaniu zębów. Najwięcej płytki nazębnej gromadzi się w miejscach trudnodostępnych – bezpośrednio nad dziąsłami, przy kieszonkach dziąsłowych, w szczelinach międzyzębowych.

Zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej

Płytkę nazębną można stosunkowo łatwo usuwać poprzez codzienną higienę jamy ustnej. Trzeba pamiętać o:

– dokładnym szczotkowaniu zębów przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty,

– codziennym stosowaniu nici dentystycznej bądź szczoteczki międzyzębowej,

– korzystaniu z płynu do higieny jamy ustnej,

– ograniczeniu pokarmów zawierających dużą ilość cukru,

– regularnych kontrolach u dentysty.

Konsekwencje nieusuwania płytki nazębnej

Płytka nazębna i kamień nazębny - pod lupąPłytka nazębna może powodować powstawanie przebarwień zębów. Jest też pożywką dla bakterii i grzybów – jej nieregularne usuwanie prowadzi do powstawania ubytków w zębach.

Odkładająca się pytka nazębna wiąże się z solami znajdującymi się w ślinie. Jeżeli nie jest dokładnie usuwana, to już po okresie 2-3 dni zaczyna ulegać mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny.

Czym jest kamień nazębny?

To osad o zabarwieniu żółtym bądź brązowym, złożony z żywych i martwych bakterii. Wyróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego:

  • Kamień naddziąsłowy – jest stosunkowo miękki i łatwy do usunięcia. Bez problemu możemy go zauważyć.
  • Kamień poddziąsłowy – nie jest widoczny gołym okiem. Tworzy się w okolicy korzenia zęba i ściśle do niego przylega. Jest bardzo twardy, ma kolor brązowy lub ciemnozielony. Niezwykle trudno jest go usunąć.

Zwiększone ryzyko powstawania kamienia nazębnego występuje u osób, których dieta jest bogata w cukry proste oraz konserwowaną żywność, które palą papierosy, bądź piją dużą ilość czarnej herbaty czy kawy. Kamień nazębny częściej występuje także u osób w podeszłym wieku.

Konsekwencje osadzenia się kamienia nazębnego

Płytka nazębna i kamień nazębny - pod lupąPo pierwsze – taki osad jest nieestetyczny i negatywnie wpływa na wygląd naszego uzębienia. Kamień nazębny jest wysoce porowaty, przez co łatwo się odbarwia i pokrywa plamami.

Po drugie, kamień nazębny jest siedliskiem bakterii. Jego nieusuwanie prowadzi do wielu negatywnych dla zdrowia naszej jamy ustnej konsekwencji. Kamień może powodować krwawienia podczas szczotkowania zębów, odczuwanie nieprzyjemnego smaku w ustach, nieświeży oddech. Zwiększa on prawdopodobieństwo powstawania próchnicy, może być powodem chorób dziąseł.

Jeżeli kamień nie jest usuwany, zaczyna schodzić niżej, przez co odsłaniają się szyjki zębowe i rozwija kamień poddziąsłowy. Jeżeli ten proces nie zostanie zatrzymany, uszkodzone zostaną tkanki trzymające zęby w kościach szczęki, w konsekwencji czego możemy stracić zęby!

Czy kamień nazębny da się usunąć w domu?

Niestety, nie jest to takie proste. Kamień nazębny silnie wiąże się ze szkliwem, w wyniku czego może zostać usunięty tylko przez dentystę. Proces ten polega na:

  • Skalingu – to zabieg profesjonalnego usuwania kamienia przy pomocy wybranej metody (tradycyjnej, ultradźwiękowej, laserowej czy chemicznej).
  • Piaskowaniu – dentysta usuwa płytkę nazębną, przebarwienia i niewielkie ilości kamienia nazębnego, pozostałe po zabiegu skalingu. Przeprowadzane jest przy pomocy piaskarki stomatologicznej, z której wydobywa się strumień wody z drobinkami czyszczącymi.
  • Polerowaniu – dentysta dokonuje go po oczyszczeniu płytki zębów. Ten zabieg wzmacnia je przed działaniem próchnicy.
  • Zabezpieczeniu zębów fluorem.

Choć zabiegi usuwania kamienia nazębnego nie są bolesne, są kosztowne i czasochłonne – do całkowitego oczyszczenia zębów często potrzeba kilku wizyt u stomatologa. Zawsze lepiej jest więc zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego przez odpowiednią higienę jamy ustnej, niż go usuwać.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Usuwam kamień regularnie. Nie wyobrażam sobie doprowadzić do takiego stanu swoich zębów jak ten widoczny na zdjęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button