Blog

Przyczyny powstawania i leczenie przerostu dziąseł

Przerost dziąseł to schorzenie objawiające się najczęściej obrzękniętymi, krwawiącymi, i obniżającymi się w kierunku koron zębowych dziąsłami. Według specjalistów, może być ono między innymi konsekwencją przyjmowania niektórych leków (szczególnie tych immunosupresyjnych czy przeciwpadaczkowych), stosowania antykoncepcji hormonalnej, oraz niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jakie są metody leczenia przerostu dziąseł?

Aby zrozumieć proces powstawania przerostu dziąseł, należałoby zapoznać się z klasyfikacją opracowaną przez Amerykańską Akademię Periodontologiczną. Choroby dziąseł podzielono w niej na dwie grupy: jedną stanowią schorzenia związane z obecnością płytki nazębnej, drugą te nie mające związku z jej obecnością. Bez względu jednak na etymologię zjawiska, cechą charakterystyczną przerostu dziąseł jest zawsze występowanie zmian patologicznych wyłącznie w obrębie dziąsła.

Rodzaje chorób dziąseł

Pisaliśmy już o tym, że choroby dziąseł możemy podzielić na związane z płytką nazębną i te jej niedotyczące. Do pierwszej grupy zaliczamy:

  • zapalenie dziąseł bez innych czynników miejscowych bądź razem z nimi (możemy tu wyróżnić przerost dziąseł wywołany działaniem aparatu ortodontycznego, utrudniający odpowiednią higienę jamy ustnej),
  • zapalenia związane z czynnikami ogólnymi (na przykład te wywołane zaburzeniami układu hormonalnego, związane z cyklem menstruacyjnym, cukrzycą czy chorobami krwi),
  • przerost dziąseł będący konsekwencją zażywanych leków (mowa tu głównie o takich specyfikach jak fenytoina, cyklosporyna A oraz blokery kanałów wapniowych),
  • choroby związane z zaburzeniami odżywiania.

Do chorób dziąseł niezwiązanych z płytką nazębną zaliczamy:

  • choroby dziąseł związane z infekcjami jamy ustnej,
  • schorzenia uwarunkowane genetycznie,
  • choroby dziąsłowe będące konsekwencją chorób ogólnoustrojowych,
  • zmiany pochodzenia urazowego.

Jak rozpoznać przerost dziąseł?

Sam przerost dziąseł charakteryzuje się przede wszystkim tym, że patologiczne zmiany powstają za jego sprawą wyłącznie w obrębie dziąseł – nie atakują one innych tkanek przyzębia, nie wpływają na utratę kości wyrostka zębodołowego. Na pierwszy rzut oka można dostrzec głównie zmiany w kształcie i konsystencji dziąseł – dość szybko pojawia się wrażenie, że nasze dziąsła obniżają się w kierunku koron zębowych.

Wraz z rozwojem choroby, stopniowo zmienia się także kolor naszych dziąseł – początkowo jest on różowy, następnie czerwony, a w najbardziej zaawansowanym stadium siny. Charakterystyczne dla przerostu dziąseł jest również częste występowanie podczas jedzenia i szczotkowania krwawienia.

Jak należy leczyć przerost dziąseł?

Pamiętajmy, by nie bagatelizować żadnych objawów związanych z krwawieniem, zaczerwienieniem czy obrzękami dziąseł – mogą być one bowiem konsekwencją nie tylko przerostu dziąseł, ale również sygnałem, że w naszej jamie ustnej wykształcają się groźne schorzenia typu białaczki, cukrzycy, pęcherzycy czy niedokrwistości. Właśnie dlatego zawsze, gdy dostrzeżemy u siebie podobne symptomy, powinniśmy udać się na konsultację do dentysty.

Wciąż najczęstszą przyczyną powstawania przerostu dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Aby zatem pozbyć się kłopotu, stomatolog często zaleca zadbanie o zęby i dziąsła ze wzmożoną uwagą (szczotkowanie po każdym posiłku, dodatkowo przeprowadzanie regularnego nitkowania), a poza tym wykonuje zabieg skalingu, który pozwala precyzyjnie usunąć z wszelkich newralgicznych miejsc kamień nazębny.

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, gdy za sprawą przerostu dziąseł nasze błony śluzowe są mocno obrzęknięte i opuchnięte, lekarz może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia chirurgicznego bądź terapii laserem. Należy jednak pamiętać, że aby zostać zakwalifikowanym do tych zabiegów, trzeba również bezwzględnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a poza tym regularnie uczęszczać na wyznaczone przez stomatologa wizyty kontrolne.

Co zrobić, aby uniknąć przerostu dziąseł?

Najłatwiej jest uniknąć kłopotów z przerostem dziąseł po prostu perfekcyjnie dbając o higienę jamy ustnej. Mowa tu nie tylko o regularnym szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, ale również przynajmniej raz na dobę przeprowadzaniu nitkowania trudno dostępnych przestrzeni, bądź usuwaniu naleciałości z newralgicznych miejsc przy pomocy irygatora dentystycznego. Wskazane jest również korzystanie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej z dodatkowych środków, takich jak chociażby płyny do płukania.

Pamiętajmy, że zaniedbanie codziennej higieny jamy ustnej i zlekceważenie przerostu dziąseł – niezależnie od jego przyczyn – może skutkować nasilaniem się objawów chorobowych, a także ich progresji w kierunku paradontozy czy wykształcania się groźnych zmian próchnicowych.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button