Blog

Etapy chorób zapalnych przyzębia

W przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób – zęby nie są jedynym elementem jamy ustnej, o który należy szczególnie dbać. Równie ważne są dziąsła – ich nieleczone schorzenia mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób przyzębia. Niestety – początkowe stadium tych schorzeń jest na tyle mało nasilone, że łatwo się do niego przyzwyczaić i je zbagatelizować. Taka postawa może jednak prowadzić do opłakanych skutków, takich jak utrata zębów.

Etapy powstawania chorób przyzębia

Trzeba pamiętać o tym, że zapalenie przyzębia to proces długotrwały – ruchome zęby nie pojawią się w Twojej jamie ustnej z dnia na dzień. Im wcześniej jednak choroba zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na jej pełne wyleczenie.

Etap pierwszy: zapalenie dziąseł

To stan zapalny wywoływany przez bakterie znajdujące się w nieusuwanej płytce nazębnej oraz w kamieniu nazębnym. Przyczyną zapalenia dziąseł mogą być także niektóre choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, niedokrwistość), palenie tytoniu czy zaburzenia hormonalne. W początkowym stadium choroby, bakterie wydzielają toksyny negatywnie wpływające na dziąsła. Te natomiast stają się obrzęknięte, bolesne, rozpulchnione, zaczerwienione i krwawiące. Zapalenie dziąseł jest procesem odwracalnym. Może on zostać cofnięty przez właściwą higienę jamy ustnej, obejmującą szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej antyseptycznym płynem. Konieczne może okazać się także fachowe usunięcie kamienia nazębnego przez dentystę.

Etap drugi: umiarkowane zapalenie przyzębia

Ten etap prowadzi do nieodwracalnych zmian w przyzębiu, jakimi są uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego i włókien ozębnej. Te elementy są odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. Na etapie umiarkowanego zapalenia przyzębia dziąsła cofają się, odsłaniając szyjki zębowe i tworząc kieszenie dziąsłowe, w których gromadzą się resztki jedzenia, płytka nazębna i kamień nazębny. Proces ten umożliwia jeszcze szybsze namnażanie się bakterii. By zapobiegać dalszym uszkodzeniom, bardzo ważna pozostaje odpowiednia higiena jamy ustnej oraz zasięgnięcie porady dentysty.

Etap trzeci: zaawansowane zapalenie przyzębia (paradontoza)

Zniszczone zostają  więzadła ozębnej i kość wyrostka zębodołowego. Skutkuje to ruchomością zębów, ich przesuwaniem się. Na tym etapie konieczne jest podjęcie agresywnego leczenia dentystycznego, jednak może nie przynosić ono zadowalających efektów. Wtedy niezbędne stanie się usunięcie zębów.

Objawy chorób przyzębia

Choroby przyzębia dotyczą głownie osób dorosłych, jednak są spotykane i u dzieci. Do ich objawów zaliczają się:

– zaczerwienienie, obrzęk i bolesność dziąseł,
– krwawienie z dziąseł, początkowo wskutek szczotkowania, w zaawansowanej fazie choroby już nawet przez spożywanie miękkich pokarmów,
– cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych,
– powstanie kieszeni dziąsłowych,
– wysięk ropny,
– nieprzyjemny oddech, smak w ustach,
– w późniejszej fazie choroby – rozchwiane zęby.

Leczenie chorób przyzębia

W pierwszym etapie choroby, wystarczające może okazać się usunięcie kamienia nazębnego u dentysty oraz codzienne dokładne oczyszczanie zębów i przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej. Jeżeli okaże się to niezbędne, dentysta może wykonać zabieg polerowania korzeni zębów. Pomaga on wyrównać nieregularności korzeni zęba, co minimalizuje niebezpieczeństwo powstawania płytki nazębnej w tym miejscu.
W niektórych sytuacjach konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Choroby przyzębia mogą nieść za sobą bardzo nieprzyjemne (i niekorzystne dla portfela) konsekwencje. Nie są trudne do zdiagnozowania – w przypadku zaobserwowania u siebie początkowych objawów, wystarczy zwiększyć starania w dbaniu o higienę jamy ustnej oraz zasięgnąć porady dentysty. Pozwoli to dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.

Etapy chorób zapalnych przyzębia
Postęp choroby

 

  1. Zdrowe dziąsła – dokładnie otaczają zęby, są twarde, niebolesne. Pamiętaj, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią!
  2. Zapalenie dziąseł – pierwszy etap choroby przyzębia. Pojawia się stan zapalny dziąseł, który może skutkować ich zaczerwienieniem, obrzękiem, bolesnością. Dziąsła mogą zacząć krwawić podczas szczotkowania.
  3. Zapalenie przyzębia – drugi etap choroby przyzębia. Dziąsła stopniowo odsuwają się od zębów tworząc kieszenie dziąsłowe oraz odsłaniając szyjki zębowe. Proces ten prowadzi do niszczenia włókien i kości, które podpierają zęby.
  4. Zaawansowane zapalenie przyzębia – trzeci etap choroby przyzębia. Kość, w której osadzony jest ząb oraz podtrzymujące go włókna ulegają zniszczeniu. Zęby stają się ruchome i z czasem wymagają usunięcia.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button