Blog

Osad na języku – czy powinien nas zaniepokoić?

Kompleksowa higiena jamy ustnej wymaga codziennego podejmowania kilku czynności: szczotkowania zębów, nitkowania przestrzeni międzyzębowych, płukania jamy ustnej i oczyszczania języka. O tym ostatnim elemencie wielu z nas zapomina – co może mieć zgubne konsekwencje. Na języku, podobnie jak na zębach, osadzają się bakterie, które odpowiadają zarówno za próchnicę, jak i za nieświeży oddech. Na tej części jamy ustnej, może pojawić się także nalot. Czy jego obecność powinna nas zaniepokoić?

Kolor nalotu może świadczyć o chorobie

Nalot na języku może być oznaką toczącej się w organizmie choroby. W zależności od koloru, będzie on oznaką innego schorzenia.

  • Biały nalot – dopóki nie osiąga gęstej konsystencji, nie powinien nas martwić. Niekiedy może być jednak sygnałem chorób takich, jak dur brzuszny, kiła, anemia czy rogowacenie białe. Takim nalotem na języku objawiają się również niektóre schorzenia żołądka i serca.
  • Żółty nalot – może świadczyć o problemach z wątrobą albo pęcherzem żółciowym.
  • Brązowy nalot – pojawia się na językach nałogowców (palaczy, osób pijących dużo kawy i herbaty) oraz tych, którym dolegają schorzenia układu pokarmowego, m. in. wrzody dwunastnicy i żołądka.
  • Ciemnobrązowy nalot – może świadczyć o problemie zakwaszenia organizmu.
    Zaczerwieniony środek języka – jest oznaką bycia pod wpływem długotrwałego stresu. Może także być sygnałem schorzeń wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Kształt języka

Kształt języka także może sygnalizować chorobę. Na przykład:

  • opuchnięty język może być sygnałem nadciśnienia,
  • popękany wierzch języka może być objawem cukrzycy albo problemów z trzustką,
  • zbierająca się po jednej stronie języka ślina może być sygnałem reumatyzmu,
  • afty, pleśniawki czy wrzody na błonach śluzowych powinny skłonić do badań w kierunku kandydozy,
  • liczne rowki na języku mogą sygnalizować problem z przyswajaniem witamin.

Jak zwalczyć biały nalot na języku?

Biały osad znajdujący się na języku można zminimalizować. Na pewno poskutkuje to zmniejszeniem ilości ubytków w uzębieniu, oraz bardziej przyjemnym dla otoczenia oddechem. Aby to zrobić, należy podjąć trzy podstawowe kroki:

  • rzucić palenie oraz ograniczyć używki, takie jak kawa i herbata,
  • zmienić dietę na bogatą w owoce i witaminy, a pozbawioną wysokoprzetworzonych produktów,
  • zadbać o kompleksową higienę jamy ustnej.

Osad na języku nie zawsze jest oznaką choroby – jednak gdy ma nietypowy kolor, bądź jest wyjątkowo gęsty – należy zainteresować się stanem swojego organizmu. Może być on łatwą do przeoczenia oznaką groźnej choroby. Jednak nawet niewielki biały nalot na języku warto zwalczać poprzez regularne oczyszczanie tej części jamy ustnej. Pomoże to walczyć z próchnicą i lotnymi związkami siarki, odpowiedzialnymi za nieświeży oddech.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button