Bezzębie i jak je leczyć

Bezzębie – koszmar każdego z nas, zwłaszcza wtedy, gdy na własne życzenie doprowadziliśmy nasze uzębienie do stanu nieodwracalnej ruiny. Ignorowana próchnica z czasem wykańcza ząb tak, że jego leczenie jest zwyczajnie niemożliwe, o ile nie dysponujemy większym zapasem gotówki i naprawdę dobrym prywatnym gabinetem pod ręką. A nawet wtedy, bardzo często dochodzi do ekstrakcji zębów, które zastępujemy później u protetyka.

Bezzębie i jak je leczyćPodobnie jest też z chorobami dziąseł. Samo ich zapalenie zignorować jest łatwo. Nie powoduje ono bólu tak jak próchnica, lecz z czasem przeradza się w bardzo groźną paradontozę. Choruje na nią większość dorosłych Polaków, zaś choroba ta prowadzi nawet do wypadnięcia zębów i w rezultacie powstaje bezzębie. Dzieje się tak, ponieważ chore dziąsła obumierają i cofają się, odsłaniając szyjki zębowe. Nasze zęby sprawiają wówczas wrażenie wydłużonych, nieestetycznych. Stają się nadwrażliwe, a z czasem tracą w końcu oparcie, przez co zaczynają się chwiać i wypadają.

Oczywiście, nie każda osoba z bezzębiem jest sobie winna. Zęby można stracić z powodu rzadkich, lecz bardzo poważnych wad genetycznych, w wyniku wypadku, lub w podeszłym wieku. Ponieważ utraconych zębów nie można wyhodować ani ponownie przyczepić (chyba, że jesteśmy świeżo po wypadku, kiedy to jeszcze wąskie okno powodzenia się transplantacji zęba jest jeszcze dostępne), pozostaje nam dentystyka protetyczna.

Dlaczego bezzębia nie należy ignorować?

Pozbawione oparcia zębów, nasze wargi zaczynają opadać, skutkując tym samym zapadłymi rysami twarzy. Co więcej, wymowa niektórych głosek staje się praktycznie niemożliwa, zaś my nie jesteśmy w stanie normalnie jeść. Do tej listy problemów dochodzi też sam dyskomfort psychologiczny spowodowany przez bezzębie, ponieważ brak zębów znacznie obniża naszą samoocenę. Gołe dziąsła są zarazem pozbawione ochrony, dlatego też należy pomyśleć nad jak najszybszym uzupełnieniem ubytków i zniwelowaniem efektu bezzębia.

Protezy

  • Proteza stała – jest to nowatorska metoda, wykorzystująca implanty. W żuchwie pacjenta umieszczane są cztery śruby z tytanu, zaś w szczęce – sześć. Zabieg ten jest bezbolesny, odbywa się na znieczuleniu miejscowym i trwa kilkadziesiąt minut. Osadzone implanty potrzebują czasu na zagojenie się, dlatego też musimy przez pierwszych kilka miesięcy nosić nakładki protetyczne. Kiedy rany po implantacji zostaną zagojone, lekarz umieszcza na śrubach sztuczną szczękę, która będzie nam służyć jako nowe uzębienie, którego nie będziemy musieli wyjmować i trzymać na noc w szklance.
  • Proteza ruchoma – tradycyjna forma leczenia bezzębia. Sztuczne zęby są dopasowywane do dziąseł i umieszczane na nich. Metoda ta jest tańsza, lecz mniej skuteczna. Pod protezę mogą się dostawać resztki jedzenia, źle dopasowana może podrażniać wnętrze jamy ustnej, zaś wymowa również może zostać lekko zaburzona.

Jak nietrudno zgadnąć, proteza stała to znacznie lepszy wybór, ponieważ nie odczuwamy związanego z nią dyskomfortu. Pozwala też ona na utrzymanie prawidłowego kształtu twarzy, służąc nam nawet na kilkadziesiąt lat. Utrata zębów nie musi wiązać się z utratą radości z życia! Wystarczy po prostu wizyta u dobrego protetyka, który z pewnością zdoła przywrócić nam zdrowy uśmiech.

Bezzębie i jak je leczyć

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button