Blog

Czym jest miswak? Poznaj alternatywę dla szczoteczek do zębów

Kiedy światu nie były jeszcze znane tradycyjne szczoteczki do zębów, do zachowania higieny jamy ustnej używano różnego rodzaju roślin. Szczególnie często wykorzystywane było w tym celu drzewo arakowe, które posiada właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Właśnie z niego powstaje miswak.

Miswak znany był już ludziom 7000 lat temu. Z arabskiego to po prostu „patyczek do oczyszczania zębów i dziąseł”. I rzeczywiście, ma on formę gałązki, która posiada włosie wyprofilowane na wzór szczoteczek do zębów znanych nam. Tyle że miswak w przeciwieństwie do produktów, którymi my oczyszczamy swoje szkliwo, jest w całości naturalny.

Oczyszczanie zębów patykiem

Początkowo miswak był stosowany przez Babilończyków i zakłada się, że to właśnie przez nich został wymyślony. Obecnie jest podstawowym środkiem higieny jamy ustnej w krajach o kulturze muzułmańskiej – na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz w Afryce. Co ciekawe, jego użytkowanie jest zalecane nawet przez Koran; według tej księgi, powinno się go używać między innymi przed modlitwą, przed snem, po przebudzeniu, a także w każdy piątek.

Miswak jest pozyskiwany z korzeni drzewa arakowego. Zazwyczaj mierzy mniej więcej 20 centymetrów w wersji dla dorosłych, oraz około 15 centymetrów w wersji dla dzieci. Jego średnica to około 1 cm – zapewnia mu ona giętkość i wytrzymałość na złamania.

Wspomniano już wcześniej, że miswak posiada formę zwyczajnej gałązki. Dlatego też do szczotkowania musimy go sobie przygotować sami. W tym celu jego patyczek powinien zostać umoczony w wodzie, a następnie żuty tak długo, aż zacznie przypominać włosie tradycyjnej szczoteczki do zębów. Samo oczyszczanie zębów miswakiem jest analogiczne do tego, jakie stosujemy przy użytkowaniu zwykłej szczoteczki, i powinno się odbywać co najmniej dwa razy dziennie przez około 5 minut.

Włókna miswaka należy skracać co 24 godziny. Zaleca się, by jego gałązka przechowywana była w wilgotnym miejscu, gdyż jej całkowite wyschnięcie sprawia, że miswak traci swoje atrybuty.

Składniki miswaka

Miswak posiada w swoim składzie wiele naturalnych związków, które mają niebagatelny wpływ na jego terapeutyczne właściwości. Zaliczamy do nich:

 • krzemionkę,
 • wodorowęglan sodu,
 • żywicę,
 • kwas garbnikowy,
 • olej drzewa arakowego,
 • alkaloidy,
 • witaminy C,
 • jony wapnia.

Właściwości miswaka

 • Z uwagi na skład miswaka, szczotkowanie nim zębów niesie za sobą wiele korzyści. Wszystkie udokumentowano poniżej:
 • działalność antybakteryjna – gałązki drzewa arakowego doskonale przeciwdziałają drobnoustrojom tlenowym, jak i beztlenowym, a także patogenom odpowiadającym za choroby jamy ustnej, co zostało potwierdzone licznymi badaniami,
 • działalność antykariogenna i oddziaływanie na przyzębie – wyciągi z miswaka powstrzymują proces gromadzenia się płytki nazębnej, a także tworzą na powierzchni szkliwa warstwę ochronną. Hamują proces powstawania bakterii kariogennych, a dzięki krzemionce usuwają płytkę i kamień nazębny, oraz zapewniają zachowanie w jamie ustnej właściwego pH,
 • działalność przeciwgrzybicza – alkaloidy żywicy,  trimetyloaminy, a także związki siarki sprawiają, że gałązka miswaka posiada wysoką działalność przeciwgrzybiczą,
 • działalność przeciwwirusowa – to akurat za sprawą zawartości izotiocyjanianu benzylu, który chroni przed wystąpieniem opryszczki wargowej oraz zapobiega wielu innym zakażeniom jamy ustnej,
 • działalność przeciwbólowa i przeciwzapalna – szczotkowanie zębów miswakiem ogranicza i łagodzi w jamie ustnej ból.

Alternatywa szczoteczki do zębów

Miswak z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubują się w pełni naturalnych i zdrowych produktach. Zęby szczotkujemy jego włosiem, więc nie wymaga używania past, które często zawierają w swoim składzie chociażby znienawidzony przez niektórych fluor. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że gałąź drzewa arakowego posiada silny, korzenny zapach, który zapewne nie wszystkim się spodoba. Jeśli jednak intensywna woń ci nie przeszkadza, a marzysz o produkcie, dzięki któremu będziesz miał możliwość szczotkowania zębów w sposób ekologiczny i bezpieczny, miswak spełni twoje oczekiwania.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button