Blog

Suchy zębodół

Suchy zębodół – czasami jest tak, że choroba tak bardzo wyniszcza żeby, że jedyną opcja jest ich wyrwanie. Bywają jednak przypadki, że ekstrakcji dokonuje się u osób, które planują leczenie ortodontyczne. Niezależnie jednak od powodów usunięcia, należy stosować się do zaleceń lekarza, by uniknąć przykrych komplikacji. Jednym właśnie z takich powikłań jest suchy zębodół.

Medycyna, w tym także stomatologia, cały czas się rozwija. Obecnie usunięcie zęba jest praktycznie bezbolesne, jednak mimo wszystko rana po zębie potrzebuje czasu, by się zagoić. Proces ten możemy jednak przyspieszyć, dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza. Czasami jednak z jakichś przyczyn dochodzi do zaniedbania rany, w której tworzy się zapalenie zębodołu, czyli właśnie suchy zębodół.

Suchy zębodół – co to takiego i jakie jest ryzyko?

Tworzy się on, gdy w zębodole nie ma skrzepu, który pełniłby rolę ochronną świeżej rany i naturalnego opatrunku. Brak skrzepu może być spowodowany np. tym, że został wypłukany lub po prostu nie wytworzył się po usunięciu zęba.

Zapalenie zębodołu jest jednak dość rzadkim powikłaniem, które występuje u ok. 1 – 5% pacjentów po zabiegu ekstrakcji. Częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Lekarze tłumaczą to wpływem estrogenu na krzepliwość krwi.

Aby uniknąć tego przykrego schorzenia, przez pierwsze dwie godziny od ekstrakcji powinniśmy unikać jedzenia i picia. W ciągu pierwszego dnia powinno się unikać spożywania produktów gorących, skupiając się na jedzeniu o papkowatej konsystencji. Po upływie dnia możemy ponownie zapalić papierosa, jeśli należymy do grona palaczy, zaś po trzech dniach można powrócić do stosowania płukanek.

Suchy zębodół

Przyczyny powstawania suchego zębodołu

Jak już wspomnieliśmy, główną przyczyną powstawania suchego zębodołu, jest brak skrzepu w zębodole. Może to być wywołane przez nastepujace czynniki:

 • płukanie jamy ustnej po zabiegu ekstrakcji zęba
 • skomplikowany zabieg ekstrakcji
 • cukrzyca
 • miażdżyca
 • nadciśnienie
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • palenie papierosów w pierwszych dniach po zabiegu
 • niedobór witamin (A,C) oraz żelaza, miedzi cynku

Suchy zębodół – objawy

Gdy tylko zauważymy, że rana po zębie nie wygląda tak, jak powinna i dzieje się z nią coś, co nas zaniepokoi, musimy niezwłocznie udać się do dentysty. Do takich niepokojących objawów zaliczamy:

 • brak skrzepu w ranie
 • pulsujący ból w obrębie rany, promieniujący do ucha lub skroni
 • gorączka
 • powiększone węzły chłonne
 • nieprzyjemny zapach z ust

Suchy zębodół – leczenie

Zlekceważenie powyższych objawów lub podejmowanie samodzielnych prób leczenia, może przynieść nam tylko więcej szkód, niż korzyści. Przede wszystkim może to doprowadzić do powstania bardzo poważnych powikłań, jakimi są zapalenie kości, czy powstanie ropnia.

Na sam początek, lekarz przepisze nam lek – jeśli te dostępne bez recepty nie zdają egzaminu, możliwe jest przepisanie czegoś silniejszego. Jeżeli jednak zapadnie decyzja o wyleczeniu suchego zębodołu w gabinecie, konieczne będzie usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z rany po ekstrakcji. Na start, dentysta delikatnie przepłucze ranę roztworem z wodorowęglanu sodu lub soli fizjologicznej. Do tak przepłukanej rany możemy wprowadzić lek, najczęściej jest to oparty na aspirynie Nipas. Następnie rana jest opatrywana w taki sam sposób, jak po usunięciu zęba. Zabieg ten jest powtarzany do momentu, aż stopniowo ustępujący ból nie ustanie w zupełności. Samo leczenie trwa tydzień/półtora. W jego trakcie konieczne może być też przyjmowanie antybiotyków.

Oczywiście, skuteczność samego leczenia zależy w dużej mierze od tego, jak podchodzimy do sprawy codziennej higieny jamy ustnej. Miejsce w okolicy rany należy oczyszczać dokładnie i delikatnie. Stosujmy też pozbawione alkoholu płukanki, na przykład takie, które przeznaczono specjalnie do pozabiegowego płukania jamy ustnej. Bardzo skuteczne jest też przepłukiwanie jamy ustnej naparem z rumianku.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button