Abrazja powietrzna, czyli sposób na bezbolesne leczenie zębów

22 października 2018

Borowanie zęba przyprawia większość pacjentów o ścisk żołądka. Nie chcemy chodzić do stomatologa, bo mamy poczucie, że znów zacznie się ta nieprzyjemna procedura. Specjalnie dla pacjentów, których próg bólu jest niski, stworzono inną metodę leczenia. Jest nią tytułowa abrazja powietrzna.

Abrazja powietrzna – stosowanie

W latach 40. ubiegłego wieku został stworzony przełomowy sposób leczenia ubytków w jamie ustnej. Jego twórcą był dr. Robert Black. Polega ona na tym, że nie są stosowane wiertła. Przez jakiś czas zaprzestano jej stosowania. Dopiero w latach 80. ponownie zaczęła cieszyć się popularnością. Dzisiaj metoda ta polega na tym, że opracowuje się ząb wykorzystując ustawione ciśnienie powietrza z dodatkiem tlenku glinu. Jak to działa? Moc powietrza, która działa na ząb, rozbija na mniejsze części cząsteczki próchnicy podczas uderzania o powierzchnię zęba. Kiedy powtórzy się ten proces kilkakrotnie można całkowicie pozbyć się próchnicy.

Zabieg ten oprócz usuwania próchnicy, przygotowuje zęby do lakowania, usuwa osad nazębny, a także pomaga w przytwierdzeniu uzupełnień protetycznych. Jest metodą, która sprawdzi się u osób, które boją się wizyty u dentysty. Bywa często używana podczas zabiegu jakim jest piaskowanie koron stalowych lub ich wnętrza. Abrazja powietrzna ma za zadanie oczyścić szczeliny i bruzdy oraz pomagać zmniejszyć występowanie próchnicy przyszyjkowej.

Abrazja powietrzna – zalety

Jej największą zaletą jest to, że pacjent podczas leczenia nie odczuwa bólu. Nie powoduje to dyskomfortu, który występuje, gdy do naszych zębów zbliża się wiertło. Pacjenci czuli czasami zimno lub lekkie mrowienie. Z tego też powodu można je przeprowadzić bez znieczulenia. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne niż metoda tradycyjna. Dzieje się tak dlatego, że gabinet po zabiegu pozostaje całkowicie czysty. Pacjenci nie czują przykrego smaku, zapachu wierconego zęba oraz nie dociera do nich dźwięk wiertła. Niewywieranie ucisku na ząb nie zmniejsza komfortu przebywania w gabinecie dentystycznym. Co ważne, abrazja powietrzna nie powoduje uszkodzeń zdrowych zębów, jak i niezarażonych próchnicą tkanek zęba. Jeśli ubytki są niewielkie, to może się z nimi uporać znacznie szybciej niż gdybyśmy rozpoczęli wiercenie. Gdy już zabieg zostanie zakończony, plomby lepiej trzymają się zdrowych tkanek zęba i nie wypadają. Stosowany do zabiegu tlenek glinu jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Kiedy zabieg się zakończy, pacjent czuje się dobrze. Mamy przez to na myśli brak nadwrażliwości. Sprawia to, że od razu może wrócić do codziennego życia, co jest nieporównywalnie lepsze od okresu oczekiwania na wrócenie do stanu wyjściowego po wykonaniu tradycyjnego zabiegu.

Zdrowy uśmiech

Ograniczenia abrazji powietrznej

Kiedy ubytki są głębsze, należy liczyć się z tym, że pozbywanie się próchnicy przy wykorzystaniu tej metody może zająć więcej czasu. Niestety zdarza się tak, że nie można jej zastosować w ogóle. Wtedy jesteśmy skazani na tradycyjny sposób walczenia z ubytkami. Podczas zabiegu do śluzówki pacjenta zaczynają przylepiać się drobinki. Może to rodzić pewne uczucie dyskomfortu. Ważne, że sam gabinet pozostaje czysty. Musimy wiedzieć, że każdy stomatolog posiada piaskarkę, która pozwala na wykonanie tego zabiegu. To od doświadczenia stomatologa będzie zależało, czy zabieg będzie przebiegać tak, by pacjent nie odczuwał dyskomfortu. Zanim wybierzemy tę metodę leczenia, leczony powinien być zapytany o to, jak dobrze znosi ból.

Kiedy wybór abrazji jest niewskazany?

Odpuścić sobie wykonywanie tego zabiegu powinny osoby chorujące na astmę oskrzelową tak samo jak pacjenci cierpiący z powodu przewlekłych chorób dróg oddechowych. Z tego właśnie powodu wybór techniki powinniśmy skonsultować z naszym stomatologiem. Dobierze on tę, która będzie najbardziej odpowiednia.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

5 (1 vote)
Kategoria : Blog