Blog

Cukrzyca a leczenie stomatologiczne

Ludzie z cukrzycą są szczególnie narażeni na choroby jamy ustnej. O ile do pełnego jej zdiagnozowania wymagane są badania krwi, których u dentysty nie przeprowadzimy, tak dentysta może zauważyć pewne oznaki tego, że jego pacjent jest diabetykiem. Są nimi m.in. nieświeży oddech, choroby dziąseł i zwiększona suchość lub grzybica błon śluzowych jamy ustnej. Kolejnym sygnałem są też trudno gojące się rany po usunięciu zęba lub innych zabiegach chirurgii szczękowej. Jako, że dentysta ma obowiązek zbadać nie tylko samo uzębienie, ale także stan całej jamy ustnej, często dochodzi do sytuacji w których to właśnie on skieruje nas na właściwe badanie u innego specjalisty.

Inne objawy

Ponieważ glikemia jest u diabetyków zwiększona przez cały czas, bardzo często dochodzi do zakażeń grzybami drożdżopodobnymi Candida Albicans, którym sprzyjają też zmiany naczyniowe i upośledzona odporność organizmu. W pierwszych fazach zakażenia, na jeżyku i podniebieniu pojawia się biały nalot, który z czasem roznosi się nawet na przełyk i gardło. W obrębie zainfekowanych tkanek występuje ból i pieczenie, niekiedy może dość nawet do bolesnych owrzodzeń. Innym częstym objawem jest nawracające zapalenie kącików ust, które jest często powikłane zapaleniem grzybicznym.

Zapalenia dziąseł są kolejnym częstym powikłaniem cukrzycy. Stają się one zaczerwienione, puchną i krwawią, ostatecznie mogąc doprowadzić nawet do wypadnięcia zębów z powodu pogłębienia kieszonek. Dlatego też osoby z cukrzycą powinny przykładać sporą wagę do higieny jamy ustnej i odwiedzać często dentystę w celu wizyt kontrolnych, pamiętając też o zachowaniu odpowiedniego poziomu glikemii.

Przy planowaniu zabiegów chirurgicznych również należy brać cukrzycę pod uwagę, jako, że rany goją się wolniej i często prowadzą do powikłań ropnych. Wynika to z upośledzonego procesu tworzenia kolagenu i zmniejszonej zdolności do odbudowy tkanki kostnej.

Przeciwwskazania

Wszystkie zabiegi, w wyniku których może dojść do przerwania tkanek, powinny być przeprowadzone w osłonie antybiotykowej. Dotyczy to zarówno chirurgii dentystycznej, jak i zabiegów, podczas których może dojść do krwawienia, na przykład w przypadku scalingu. Ważne jest, aby przed zabiegiem, pacjent poinformował dentystę o swoim stanie zdrowia oraz zjadł posiłek i zażył swoje leki jak każdego innego dnia. Zabiegi przeprowadzone u pacjenta na czczo grożą hipoglikemią, wraz ze wszystkimi jej konsekwencjami. Nie wskazany jest też stres – powoduje on wysoki poziom cukru we krwi, co prowadzi do hiperglikemii. W celu lepszego gojenia się ran, pacjent powinien pamiętać o utrzymaniu swojej glikemii na optymalnym poziomie.

O ile cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów, tak stale podniesiony poziom cukru może doprowadzić do śmierci komórek odpowiadających za tworzenie się kości. Ich regeneracja również jest zaburzona, co utrudnia implantację i może doprowadzić do utraty wszczepów po pewnym czasie. Ryzyko to można zmniejszyć poprzez zachowanie prawidłowego poziomu glikemii i właściwie leczenie, lecz nigdy nie ma się stuprocentowej pewności, czy implanty będą się trzymać.

Na koniec warto dodać, że najlepszą porą na leczenie dentystyczne u diabetyków jest przedpołudnie, jako, że jest się wtedy najbardziej zrelaksowanym po przespanej nocy, zaś organizm, będąc po posiłku, będzie u szczytu swojej wydajności.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button