Blog

Przyczyny przykrego zapachu z ust

Coraz częściej do gabinetów stomatologicznych udają się osoby, które borykają się z problemem przykrego zapachu z ust. Pragną one wrócić do stanu, kiedy ich jama ustna miała neutralny zapach. Problem ten może odbić się zarówno na życiu towarzyskim, jak i zawodowym. Tym o czym należy pamiętać, jest fakt, że przykry zapach z ust może sygnalizować, że w naszym organizmie mogą występować problemy zdrowotne. Nieświeży oddech może być jedynie chwilowym wahnięciem, ale niestety w 30% bywa stanem przewlekłym o niewyjaśnionych do końca przyczynach.

Niewystarczająca pielęgnacja zębów i języka

Kiedy z naszych ust wydobywa się przykry zapach, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy higiena jamy ustnej jaką prowadzimy, jest na pewno odpowiednia. Jeśli w przestrzeniach międzyzębowych i na powierzchni zębów gromadzą się resztki pokarmowe możemy być pewni, że bakterie i grzyby dostają doskonałe środowisko, w którym mogą się rozwijać. Powodują one próchnicę, a także choroby dziąseł, którym często towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust.

Kolejną częścią jamy ustnej, która może być winna wywoływaniu nieprzyjemnego zapachu jest język. Z racji, że na jego powierzchni gromadzi się nabłonek, w którym tworzą się bakterie beztlenowe, przeprowadzające swój metabolizm, podczas którego wytwarzane są związki siarki. Wówczas to nasz oddech staje się naprawdę nieprzyjemny. Dlatego też tak ważne jest mycie języka, używając w tym celu specjalnej skrobaczki lub gumowej nasadki na tylnej części główki szczoteczki. Bez względu na to, czy nasz problem nieświeżego oddechu bierze się z zębów lub języka, istotne jest przepłukiwanie jamy ustnej płukanką, najlepiej z alkoholem. Pozwoli nam ona na usunięcie niedobitków bakterii po każdym szczotkowaniu.

Przyczyny przykrego zapachu z ust

Wewnętrzne problemy organizmu

Wiele osób, które chorują na anginę mogą cierpieć z powodu wydzielającego się z ich ust przykrego zapachu. Dzieje się tak bardzo często przy różnego typu schorzeniach laryngologicznych. Dlaczego do tego dochodzi? Głównie ze względu na to, że w niszach migdałków, borykających się z częstymi anginami, gromadzą się resztki jedzenia, które z czasem gniją. Poza tym zalega w nich także wydzielina. A jeśli nie pomagają nam konwencjonalne medykamenty, możemy usunąć migdałki.

Jeśli jesteśmy w grupie osób, które borykają się z tym problemem, dobrze jest przeanalizować swój dotychczasowy sposób odżywania się i zacząć stosować pełnowartościową dietę. Należy także pamiętać o tym, by regularnie pić. Doprowadzając do odwodnienia organizmu możemy spowodować, że zahamowany zostanie proces wydzielania śliny. Nasze gardło stanie się wtedy wysuszone, co sprawi, że bakterie łatwiej będą się namnażać wewnątrz naszej jamy ustnej. Jako przyczynę występowania przykrego zapachu z ust wyróżniamy również zbyt duże obciążenie psychiczne. W takim wypadku nawilżanie staje się trudne ze względu na działanie hormonu stresu. Generalna reguła jest jednak taka: nie głódźmy się, regularnie coś zjedzmy. Wystarczy bowiem zaledwie kilka godzin bez jedzenia, aby drobnoustroje w jamie ustnej rozpoczęły swój metabolizm. A jeśli nie jesteśmy specjalnie głodni, napijmy się chociaż wody z cytryną, która zahamuje działanie bakterii, sprzyjające brzydkiej woni z ust.

Zwróćmy też uwagę na inne czynniki. Jeśli w naszym oddechu czuć zapach przypominający owoce, może się okazać, że cierpimy na cukrzycę, której nigdy wcześniej u nas nie wykryto. Zapach stęchlizny z lekko słodkim posmakiem sygnalizuje refluks żołądkowo-przełykowy lub choroby wątroby. Jeśli nasz oddech staje się nieświeży podczas bólów brzucha, możliwe jest, że cierpimy na wrzody dwunastnicy lub żołądka. Zapach zgniłego mięsa świadczy o ropnym zapaleniu zatok, zaś amoniaku – o chorobie nerek. Zanim popadniemy jednak w paranoję, pamiętajmy o tym, ze specjalistą jest lekarz. Dopiero prawidłowo wykonane USG brzucha lub gastroskopia pomoże nam w pełni rozpoznać problem.

Podsumowanie

Jest wiele powodów, dla których nasz oddech nagle stał się idealnym środkiem na pozbycie się przyjaciół. Każdy z nich da się jednak zwalczyć, nie głodząc się, przestrzegając podstawowych zasad higieny jamy ustnej oraz udając się do lekarza, gdy tylko nasze objawy staną się zbyt podejrzane. Nie ma bowiem sensu pogarszać sobie naszą samoocenę oraz wizerunek w oczach innych, jeśli problem można naprawić.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button