Blog

Czym jest warga habsburska?

Warga habsburska to inaczej prognatyzm. Co to jest? Jakie są objawy i jak powinniśmy taką wadę leczyć?

Prognatyzm i jego charakterystyka

Prognatyzm oznacza silnie wysuniętą szczękę (górną lub żuchwę) do przodu. Są to różnego rodzaju zaburzenia w proporcji twarzy, przede wszystkim w okolicach szczęki. Wada nazwana również wargą habsburską, dlatego że w rodzie Habsburgów była przekazywana z pokolenia na pokolenie. W przeszłości prognatyzm występował u praczłowieka. Obecnie jest to wada, którą powinno się leczyć. Prognatyzm może być wadą wrodzoną lub towarzyszyć schorzeniom endokrynologicznym.

Najważniejsze objawy

Cechą charakterystyczną i widoczną wargi habsburskiej jest zbyt mocno wysunięta broda. Objawami prognatyzmu żuchwy są problemy z gryzieniem, mówieniem, a także nasilony ślinotok, choroby dziąseł i próchnica zębów. Nie leczenie tych objawów powoduje pogłębienie się wady. Innym rodzajem objawów jest nadmierne wysunięta górna szczęka w stosunku do żuchwy (prognatyzm zębodołowy). Możliwe jest również wysunięcie górnej wargi jak i żuchwy w stosunku do twarzy. Wtedy mamy do czynienia z prognatyzmem dwuszczękowym. Ostatnim możliwym rodzajem choroby jest prognatyzm całkowity czyli wysunięta jest nienaturalnie cała twarz.

Leczenie wargi habsburskiej

W przypadku wszelkiego rodzaju prognatyzmu można zastosować leczenie ortodontyczne lub ortodontyczno-chirurgiczne. W przypadku leczenia ortodontycznego wargi habsburskiej lekarz wybiera odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego, który koryguje wadę. W sytuacjach kiedy prognatyzm jest zbyt duży, konieczna będzie operacja chirurgiczna. Polega ona na skorygowaniu deformacji i przywróceniu odpowiedniej proporcji w obrębie górnej jak i dolnej szczęki. Niestety zabiegi chirurgiczne wargi habsburskiej w Polsce są bardzo drogie i wynoszą około 20 tys. złotych.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button