Szukaj szczoteczki

Jak postępować po usunięciu zęba?

4 maja 2018

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem, który stosuje się jedynie w ostateczności. Nie należy on do najprzyjemniejszych, lecz jest koniecznością, która zapobiega bakteriom przedostanie się do krwioobiegu poprzez zepsuty doszczętnie ząb. Kiedy już do niego dojdzie, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam na uniknięcie nieprzyjemnych powikłań.

Co robić, gdy zostanie nam usunięty ząb?

Po pierwsze, nie wolno nam jeść ani pić aż do momentu, gdy ustąpi znieczulenie. Jest to okres około dwóch godzin. Po jego ustąpieniu, warto jeść coś delikatniejszego, unikając ostrych, kwaśnych pokarmów, które mogą nam podrażnić ranę po zabiegu. A skoro o podrażnieniach mowa, powinniśmy też unikać dotykania rany w dniu, w którym doszło do ekstrakcji. Rana nie jest wtedy jeszcze w pełni zagojona.

Utrzymując higienę jamy ustnej, powinniśmy być delikatni, unikając miejsca ekstrakcji, jeśli to możliwe. Nie powinniśmy też płukać naszej jamy ustnej po zakończeniu mycia, zwłaszcza mocnymi, miętowymi płynami do płukania ust. Dopiero po dwóch dniach powinniśmy zacząć stosować płukankę zaleconą nam przez lekarza. Pamiętajmy tylko o tym, by dalej być ostrożnym i NIE wypłukać skrzepu! W ciągu tych dwóch dni powinniśmy jeść jedynie chłodne posiłki i pić zimne napoje, pamiętając o tym, żeby nie robić tego przez słomkę.

Jeżeli odczuwamy nieprzyjemny ból w okolicach usuniętego zęba, warto zastosować zimne okłady na policzek. Powinniśmy też unikać wysiłku fizycznego, takiego jak dźwiganie czy ćwiczenia siłowe. Jeśli palimy papierosy, warto wstrzymać się z tym na 24 godziny. Jeżeli wystąpił zaś obrzęk, lub pojawiły się inne niepokojące symptomy, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym naszego dentystę.

Kategoria : Blog | Tagi: ,