Jak postępować po usunięciu zęba?
Ekstrakcja zęba jest zabiegiem, który stosuje się jedynie w ostateczności. Nie należy on do najprzyjemniejszych, lecz jest koniecznością, która zapobiega bakteriom przedostanie się do krwiobiegu poprzez zepsuty doszczętnie ząb. Kiedy już do niego dojdzie, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam na uniknięcie nieprzyjemnych powikłań. W tym artykule postaramy się opowiedzieć wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu usunięcia zęba.
Co robić, gdy zostanie nam usunięty ząb?
Po pierwsze, nie wolno nam jeść ani pić aż do momentu, gdy ustąpi znieczulenie. Jest to okres około dwóch godzin. Po tym czasie, warto jeść coś delikatniejszego, unikając ostrych, kwaśnych pokarmów, które mogą nam podrażnić ranę po zabiegu. A skoro o podrażnieniach mowa, powinniśmy też unikać dotykania rany w dniu, w którym doszło do ekstrakcji. Rana nie jest wtedy jeszcze w pełni zagojona.
Utrzymując higienę jamy ustnej, powinniśmy być delikatni, unikając miejsca ekstrakcji, jeśli to możliwe. Nie powinniśmy też płukać naszej jamy ustnej po zakończeniu mycia, zwłaszcza mocnymi, miętowymi płynami do płukania ust. Dopiero po 2-3 dniach powinniśmy zacząć stosować płukankę zaleconą nam przez lekarza. Pamiętajmy tylko o tym, by dalej być ostrożnym i NIE wypłukać skrzepu! W ciągu tych dwóch 2-3 powinniśmy jeść jedynie chłodne posiłki i pić zimne napoje, pamiętając o tym, żeby nie robić tego przez słomkę.
Jeżeli odczuwamy nieprzyjemny ból w okolicach usuniętego zęba, warto zastosować zimne okłady na policzek lub ssanie kostek lodu. Powinniśmy też unikać wysiłku fizycznego, takiego jak dźwiganie czy ćwiczenia siłowe. Jeśli palimy papierosy, warto wstrzymać się z tym na co najmniej 24 godziny. Jeżeli wystąpił zaś obrzęk, lub pojawiły się inne niepokojące symptomy, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym naszego dentystę. Mogło bowiem dojść do najpoważniejszego powikłania po ekstrakcji, jakim jest suchy zębodół. Jest on spowodowany niedożywieniem, cukrzycą, niedoborem witamin lub wypłukiwaniem skrzepu. To stosunkowo rzadkie schorzenie powoduje duży ból i dyskomfort, dlatego też nie powinno się lekceważyć konieczności pozwolenia ranie na prawidłowe zagojenie.