Korony zębowe – co to takiego i komu mogą się spodobać?
Korony zębowe, a także mosty to sposoby na stałe uzupełnienie protetyczne. Zostają umocowane do istniejących zębów bądź implantów. Tym, co różni je od protez zębowych jest to, że nie można ich samemu zdjąć. By tego dokonać, potrzebny nam będzie stomatolog.
Korony zębowe – co to takiego?
Korona zębowa ma za zadanie całkowicie przykryć uszkodzony ząb, zmacniając go i ochraniając przed uszkodzeniami. Tym, co stanowi jej niewątpliwy atut jest fakt, że ząb, na który zostanie ona zamocowana staje się bardziej estetyczny i wyrównany. Koronę można zamontować także na implancie. Materiałem, z którego zostaje ona wykonana jest porcelana, ceramika, złoto, akryl lub stop żelaza. Korony ceramiczne charakteryzują się tym, że można dostosować ich kolor do naturalnego odcienia pozostałych zębów.
Korony zębowe i ich rodzaje
Podział koron rozbija się o kryterium jakim jest materiał, z którego zostały one wykonane. Jak wspomnieliśmy wcześniej mogą to być:
- korony porcelanowe – najczęściej mocuje się je na podbudowie metalowej lub ceramicznej; rdzeń metalowy stosuje się najczęściej w wypadku zębów bocznych
- korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze złota – są rekomendowane dla pacjentów, którzy doprowadzili do dużego zniszczenia zębów; wykorzystywane złoto ma działanie przeciwpróchnicze
- korony pełnoceramiczne – to wybór dla estetów; ich cechą szczególną jest zbliżenie się kolorem do zębów naturalnych; z tego też powodu trudno je od nich odróżnić; takie uzupełnienia są wykorzystywane do odbudowy zębów przednich
- korony pełnometalowe – stosuje się je w dzisiejszych czasach niezwykle rzadko
- korony kompozytowe, akrylowe – zakłada się je jedynie na jakiś czas, kiedy pacjent nie może mieć założonej innej korony na przykład ze względu na jej twardość
Kto może z tego skorzystać?
Takie uzupełnienie stosuje się najczęściej do odbudowania zęba, który wcześniej był leczony kanałowo. Może być także użyteczne w walce o ochronę zębów, które od urodzenia pacjenta mają bardzo mało szkliwa lub są jego pozbawione. Skorzystać z tej metody mogą także osoby chcące odbudować swoje zęby, jeśli te zostały uszkodzone lub starte. Do innych powodów zakładania koron zębowych należą:
- ochrona słabego zęba przed złamaniem
- bycie podporą dla mostu
- pokrycie implantu
- pokrycie zęba zniekształconego
Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych
To lekarz dentysta zdecyduje, czy można założyć na zęba koronę. Nie można tego zrobić w przypadku, gdy:
- zęby są silnie zniszczone przez próchnicę (kiedy choroba dosięga do poziomu dziąsła albo jeszcze głębiej)
- pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem wynosi mniej niż 2-3 mm
W takich wypadkach lekarz dentysta stara się nakłonić pacjenta, by ten wydłużył koronę kliniczną danego zęba. Dzięki temu może zostać wykonana korona tymczasowa. Kiedy minie okres pół roku, stomatolog może założyć już koronę porcelanową.
Trwałość koron zębowych
Trwałość koron zębowych będzie zależała przede wszystkim od precyzji i umiejętności dentysty. Ważnym jest, by zabieg został wykonany z dużą dokładnością przy wykorzystaniu odpowiednych technik dentystycznych. Jeśli korona zostanie dobrze wykonana może nam możemy ją nosić nawet 10-15 lat.
Jak wygląda sam zabieg zakładania korony zębowej?
By go wykonać będą potrzebne dwie wizyty u dentysty. Najpierw należy je poddać szlifowaniu, co przygotuje je na założenie uzupełnienia. Przygotowuje się w ten sposób całą jamę ustną do wstawienia korony zębowej. Poza tym pobiera się wtedy wyciski i sprawdza jaki kolor mają zęby przeznaczone do zabiegu. Na pierwszej wizycie zostaje także założona korona tymczasowa. Kolejna wizyta ma na celu wstawienie gotowej korony. Pacjent zostaje poddany znieczuleniu, co sprawia, że sam zabieg odbywa się bezboleśnie.
Korony zębowe należy założyć po to, by nadać zębom naturalnego wyglądu. Ma to także je wzmocnić i chronić przed uszkodzeniami. Odpowiednia higiena jamy ustnej pomoże w utrzymaniu jej w dobrym stanie przez długie lata. Nie można także zapominać, by dbać o swoje własne zęby. Warto pamiętać, że korony zębowe nie poddają się wybielaniu.