Blog

Polip zatoki szczękowej

Polip zatoki szczękowej – nie zawsze ból szczęki lub okolic twarzy jest objawem problemów z zębami. Czasami może on wskazywać na np. polip zatoki szczękowej.

Przyczyny bólu szczęki

Zapalenie zatoki szczękowej, czyli inaczej zapalenie zatok sąsiadujących z górnymi zębami, może pojawić się po obu stronach twarzy, od korzeni zębów aż do jamy nosowej. W przypadku, gdy jest ono spowodowane polipem, towarzyszą temu następujące objawy: kichanie, utrata węchu, zablokowanie nosa – przez co możemy oddychać tylko ustami, uczucie spływania wydzieliny po ścianach gardła, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa.

Do innych przyczyn powstania stanu zapalnego należą:

  • Powikłania po zabiegu leczenia kanałowego lub wyrwaniu górnego zęba.
  • Każda choroba, dotykająca zębów (próchnica itp).
  • Choroby układy oddechowego – stanowią większość przyczyn zapalenia zatok szczękowych (grypa, katar).
  • Osoby cierpiące na nieżyt nosa bądź astmę oskrzelową.
Polip zatoki szczękowej
Polipy w zatoce szczękowej

Zapalenie lub polip zatoki szczękowej – objawy

Oprócz wspomnianych wyżej, mogą pojawić się także inne objawy:

  • Silny ból, zwłaszcza w górnej części twarzy (oczodół). Ból nasila się przy każdym schyleniu, dotykaniu obolałego miejsca, a nawet przy kaszlu lub w czasie ćwiczeń.
  • Nabrzmienie błony śluzowej nosa, a także tzw. przewodów wyprowadzających w zatoce szczękowej (znajdują się w jamie nosowej). W efekcie zapychane jest ujście zatok szczękowych i gromadzenie się w nich wydzieliny.
  • Ból zębów.
  • Opuchlizna w okolicach policzka.
  • Gorączka i osłabienie.
  • Wyciek ropy z nosa.

Diagnoza i leczenie stanu zapalnego

By dopasować leczenie, należy przeprowadzić tomografię zatok, a czasami dodatkowo endoskopię nosa i zatok. Zależy ono od przyczyny powstania stanu zapalnego. Np. zapalenie spowodowane zostało przez polip zatoki szczękowej, więc leczenie będzie polegało na jego usunięciu w znieczuleniu miejscowym (może być także pod narkozą, na życzenie pacjenta). Zatoki sa oczyszczane z tkanki zapalnej od strony zębodołu. Dokonuje się tego przez niewielki otwór, po którym nie zostają żadne blizny.

W przypadku zapalenia spowodowanego przez bakterie, wdrożone zostają antybiotyki. Jeśli jest to zapalenie wirusowe, pacjent dostaje krople udrażniające śluzówkę oraz leki na zbicie gorączki i przeciwzapalne.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button