Na czym polega lapisowanie mleczaków?

15 maja 2018

Zabieg zwany lapisowaniem polega na odpowiedniej impregnacji zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych. Do tego procesu wykorzystuje się azotan srebra, który powoduje, że próchnica zaczyna się cofać, a tkanka zębowa na nowo się odbudowuje i utwardza. Niekorzystnym efektem takiego zabiegu jest zmiana koloru zęba na czarny. Dzieje się tak na wskutek wytrącenia się srebra. Taka wada uboczna zachodzi tylko w chorym miejscu nie ma powodu do obaw, że ściemnieją również sąsiednie zęby.

Lekceważenie próchnicy na zębach mlecznych u naszych dzieci, może zakłócić prawidłowy rozwój żuchwy oraz odpowiednie wyrastanie stałego uzębienia. Jeśli nie zadbamy o zęby mleczne, nasze dzieci mogą mieć problemy ze zgryzem, które później będzie trzeba leczyć za pomocą aparatów ortodontycznych.

Lapisowanie jest jedną z dostępnych metod leczenia próchnicy u dzieci. Stosuje się ją w przypadku dużego zniszczenia zęba i występuje obawa, że tradycyjne uzębienie może nie wytrzymać. Azotan srebra, którym impregnujemy zęba działa bakteriobójczo i dlatego hamuje rozwój próchnicy i chroni ząb przed koniecznością ekstrakcji.

Zabieg wykonuje się w kliku etapach. Najpierw lekarz oczyszcza powierzchnie zęba z osadu nazębnego, a następnie osusza sprężonym powietrzem. Po odpowiednim zabezpieczeniu zęba przed śliną, dezynfekuje się go specjalnym płynem. Następnie nasączamy chory ząb roztworem azotanu srebra przez 2-3 minuty. Ostatni etap to strącenie azotanu srebra za pomocą kwasu pirogalusowego.

Dla najlepszego efektu lapisowanie powinno się zastosować trzy razu z jedno tygodniowych przerwach. Choć zabieg ten jest szybki i bezbolesny to lekarze dentyści wykonują ten zabieg trzy razy podczas jednej wizyty. Tylko po to aby zaoszczędzić dziecku stresu związanego z przyjściem do gabinetu dentystycznego.

Kategoria : Blog | Tagi: ,