Blog

Leki szkodliwe dla zębów

Leki zazwyczaj mają nam służyć do terapii bądź zapobiegania stanom chorobowym, ale zapewne niewielu z was wie, że niektóre z nich prowadzą do różnego rodzaju schorzeń jamy ustnej. Z czego to wynika? Które leki są groźne dla naszych zębów? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule!

Z najnowszych badań wynika, że powszechnie stosowane, popularne leki, mogą prowadzić do powstawania próchnicy, kamienia nazębnego, przebarwień, i erozji zębów. Szczególnie mowa tu o wybranych specyfikach przepisywanych na depresję, o środkach moczopędnych, uspokajających, a także przeciwhistaminowych. Ale nie tylko. Zaliczamy do nich również niektóre medykamenty wziewne oraz antybiotyki. Przyjrzyjmy się im wszystkim z bliska.

Leki wziewne mogą wywoływać próchnicę i erozję zębów

Ludzie cierpiący na astmę korzystają ze specjalnych inhalatorów, które mają za zadanie rozkurczyć ich oskrzela. Okazuje się, że niektóre zawarte w tych urządzeniach leki sprzyjają rozwojowi próchnicy, a także obniżają pH w jamie ustnej, finalnie prowadząc nawet do erozji zębów. Najgroźniejsze są tutaj leki wziewne w formie proszków, gdyż zawierają one w swoim składzie laktozę, będącą pożywką dla bakterii próchnicowych.

Lekarze zalecają, by zaraz po inhalacji przepłukiwać zęby wodą, co pozwoli oczyścić szkliwo z osadu. Ponadto użytkownicy inhalatorów powinni szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, a także częściej niż inni odwiedzać stomatologa w celu kontroli stanu uzębienia.

Antybiotyki prowadzą do powstawania przebarwień

Nie tylko leki wziewne mają negatywny wpływ na stan naszych zębów, ale również antybiotyki. Mowa tu głównie o tetracyklinie, którą stosuje się głównie podczas leczenia trądziku. Wszystko dlatego, że z czasem gromadzi się ona w szkliwie, i tym samym prowadzi do powstawania przebarwień, choć na szczęście tylko u dzieci.

U dorosłych tetracyklina i inne antybiotyki prowadzą głównie do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, tym samym powodując powstawanie w jamie ustnej aft. Te jednak nie są tak groźne jak drożdżyce, które również mogą być konsekwencją zażywania antybiotyków i niewykryte odpowiednio wcześnie mogą skutkować niebezpiecznymi powikłaniami, takimi jak zatrucia żołądka, jelit, czy dwunastnicy.

Alergeny i antydepresanty grożą wykształceniem się kamienia nazębnego

Specjaliści twierdzą, że zarówno alergeny, jak i antydepresanty, użytkowane w dłuższym okresie zaburzają proces prawidłowej produkcji śliny, a co za tym idzie – pozwalają na wykształcenie się w jamie ustnej bakterii i kwasów. Nie od dziś wiadomo, że ślina pełni funkcję antybakteryjną i oczyszczającą, więc mniejsza jej ilość jest dla zębów niekorzystna i może skutkować wykształceniem się próchnicy i kamienia nazębnego.

Właśnie z tego powodu lekarze zalecają, by alergenów, antydepresantów, i innych tego typu specyfików nie zażywać dłużej niż to konieczne. Podczas kuracji nimi należy zaś oczyszczać jamę ustną w sposób szczególnie uważny, oraz dbać o intensywne nawilżanie gardła wodą.

Leki na padaczkę niebezpieczne dla dziąseł

Nie tylko zęby, ale również ich stabilizatory, czyli dziąsła są zagrożone przez działanie niektórych medykamentów. Chodzi tu głównie o fenytoinę, która jest stosowana w leczeniu padaczki i może prowadzić do lekopochodnego przerostu dziąseł, który objawia się ich dużym bólem, zaczerwienieniem, i opuchnięciem. W dłuższej perspektywie może zaś nawet prowadzić do paradontozy.

Fenytoina to jednak nie jedyny specyfik, który może prowadzić do przerostu dziąseł. Schorzenie to może wywoływać również stosowana po przeszczepie narządów cyklosporyna, a także użytkowane w celu obniżenia nadciśnienia tętniczego krwi diltiazem i werapamil. Dlatego ważne jest, by podczas zażywania powyższych leków regularnie odwiedzać stomatologa (najlepiej raz na trzy miesiące) i dbać o higienę jamy ustnej ze szczególną uwagą.

Uwaga na chemioterapię

Szkodliwe dla całej naszej jamy ustnej mogą być z kolei niektóre leki zażywane podczas chemioterapii. Mowa tu przede wszystkim o takich specyfikach jak fluorouracyl i metotreksat, które często uszkadzają tkanki naszej błony śluzowej, wywołując tym samym w jamie ustnej bolesne obrzęki.

Przeciwdziałać tego typu powikłaniom możemy stosując płukanki w formie naparów z szałwii, rumianku, czy róży, a także korzystając z preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku silnych dolegliwości warto jednak, byśmy udali się po poradę do specjalisty.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button