Szukaj szczoteczki

Próchnica – rozpoznanie i leczenie

próchnicaWedług badań przeprowadzanych na przestrzeni kilku lat stwierdzono niezmienne i wciąż wysokie zachorowania na próchnicę. Aż 95% osób w wieku 18 lat cierpi na tę przypadłość. Przyjrzano się również zębom dzieci w wieku około 7 lat – w ciągu ostatnich 4 lat wskaźnik cały czas równa się 85,6%. Przedstawione dane są bardzo pesymistyczne, a lekarze zaczęli używać nowego terminu, aby to określić – „epidemia próchnicy”.

Powodem jest przede wszystkim niedostateczne zadbanie o zęby. Dzieci nie nauczono prawidłowych technik mycia zębów i nie pilnowano ich do codziennego mycia dwa razy dziennie. Ważne są też okresowe kontrole stanu uzębienia i natychmiastowe zapobieganie powstawaniu ewentualnej zmiany czy choroby. Według danych rzecznika przekazanych przez Naczelną Radę Lekarską aż 51 na 314 powiatów nie ma podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizowanie ogólnostomatologicznych świadczeń dla dzieci. Utrudniony dostęp do lekarza stomatologa może być jednym z powodów wymienionych zaniedbań.

Próchnica to dobrze widoczne zmiany na zębach. Każdy z nas przechodzi ją kilka razy w ciągu życia.

Jak wyleczyć próchnicę?

Jeżeli próchnica już się pojawiła, wtedy jedynym sposobem na jej wyleczenie jest wizyta u stomatologa. Im szybciej zareagujemy tym łatwiej będzie ją usunąć, a koszty nie będą wysokie. Próchnica nie jest bezpieczna dla zdrowia. Nieleczona może mieć poważny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Bardzo rozwinięta powoduje bóle zębów, ich kruszenie się i dziury. Poza tym może być powodem rozwijania się niektórych chorób, m.in.

 

  • zapalenie tęczówki oka
  • zapalenia żył
  • reumatyzm
  • zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego
  • kłębuszkowe zapalenie nerek

 

Jak widać długotrwale nieleczona próchnica może zaatakować nas nawet z najmniej oczekiwanej strony.

Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja zębów, mycie ich co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a także stosowanie dodatkowej ochrony, czyli płukanie jamy ustnej specjalnym płynem oraz nitkowanie (pozwoli to na usunięcie 99% ukrytych zabrudzeń, resztek pokarmu oraz bakterii).