Zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych schorzeń jamy ustnej, wywołującym u pacjenta bardzo silny ból. Obejmuje ono śluzówkę jamy ustnej oraz wargi, znacząco utrudniając nam jedzenie, co przekłada się na ogólny dyskomfort i niemożność cieszenia się życiem. Może być ono zarówno łagodniejsze, jak i obfitujące w owrzodzenia i nadżerki. Co gorsza, stoi zanim bardzo dużo przyczyn, przez co wymaga ono dokładnej diagnozy ze strony lekarza. Czym dokładnie jest to schorzenie i jak z nim walczyć?

Zapalenie jamy ustnejPrzyczyny zapalenia jamy ustnej

 • Infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe
 • Aftowe zapalenie jamy ustnej
 • Podrażnienia po źle dopasowanych protezach zębowych
 • Alergie
 • Zapalenie błony śluzowej powstałe w wyniku chemio i radioterapii
 • Choroby ogólne, palenie nikotyny, niedobory żywieniowe.

Rodzaje i objawy

 • Zapalenie spowodowane infekcją wirusową – zapalenie to jest najczęściej spowodowane u dzieci do lat 6, wywołane wirusem Herpex simplex. Po około 5 dniach od zakażenia, na błonie śluzowej pojawiają się wykwity, które przemijają z czasem. Wirus pozostaje jednak w organizmie i ponawia opryszczkę, ilekroć dochodzi do naszego osłabienia. Ponadto, chory cierpi w międzyczasie na zanik apetytu, bóle mięśni i bardzo wysoką gorączkę.
 • Protetyczne zapalenie jamy ustnej – schorzenie to jest też znane jako przewlekła kandydoza zanikowa. Jest ono spowodowane, jak wskazuje nam sama nazwa, nieprawidłowych protez zębowych, zarówno pod katem wykonania, jak i dopasowania. Podrażniona przez taką protezę błona śluzowa staje się łatwym celem dla grzybów Candida, które infekują ją i doprowadzają do powstania wykwitów. Zapalenie to posiada trzy stopnie. W pierwszym, dochodzi jedynie do punktowych zaczerwień na śluzówce. W drugim, stan zapalny obejmuje już całą błonę śluzową. Z kolei stopień trzeci to zmiany rozrostowe błony śluzowej, zwane przerostem brodawkowatym.
 • Poantybiotykowe zapalenie jamy ustnej – inną nazwą tego schorzenia jest ostra kandydoza zanikowa. Dotyka ono osób, które przewlekle przyjmują antybiotyki lub miejscowo stosują sterydy. Preparaty te, stosowane zbyt długo, zaburzają równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej, przez co dochodzi do zakażenia grzybicznego. Wewnątrz jamy ustnej pojawiają się bardzo bolesne, piekące, czerwone plamy, pokryte ścieńczałym nabłonkiem.
 • Alergiczne zapalenie jamy ustnej – wywołują je alergie typu I, alergie kontaktowe z IV typu nadwrażliwości oraz materiały, które są wykorzystywane w wypełnieniach protetycznych. Pacjent odczuwa wówczas mrowienie, swędzenie, ból i pieczenie. Dentysta może zaś zaobserwować zmiany rumieniowe, wrzody, nadżerki i delikatny obrzęk.
 • Zapalenie jamy ustnej wywołane radio-/chemioterapią – jego przyczyną jest stosowanie leków przeciwnowotworowych oraz wykorzystywanie radioterapii w celu leczenia okolic głowy i szyi. A ponieważ te radykalne metody leczenia uszkadzają też zdrowe komórki w naszym organizmie, w jamie ustnej dochodzi do podrażnień i pojawienia się bardzo bolesnych wrzodów i nadżerek. Zapalenie to często wiąże się też z obrzękiem błony śluzowej oraz jej zaczerwienieniem.
 • Nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej – znane też jako RAS. Nie jest obecnie znana przyczyna tego schorzenia. Podejrzewa się jednak, że jest ono spowodowane alergiami na pokarmy, zaburzeniami układu odpornościowego oraz ścieńczeniem błony śluzowej. Na jej powierzchni pojawiają się płytkie owrzodzenia, pokryte białym lub szarym nalotem i otoczone zaczerwienioną tkanką. Są one bardzo bolesne, występując w różnych rozmiarach.

Leczenie zapalenia jamy ustnej

Podstawą leczenia stanu zapalnego jamy ustnej jest wykrycie i zwalczenie głównego powodu jego wystąpienia. Pacjent będzie musiał trzymać się wskazanej diety oraz przyjmować leki, na przykład przeciwwirusowe lub przeciwbakteryjne. Należy też zaspokoić wszystkie niedobory pokarmowe, które osłabiają stan błony śluzowej.

Jeśli przyczyna jest nieusuwalna lub pozostaje nieuchwytna, pozostaje nam leczenie objawowe, które złagodzi chorobę i skróci jej przebieg. Pamiętajmy też o tym, aby chorą jamę ustną oczyszczać miękką szczoteczką do zębów, dodatkowo przepłukując ją płukanką z chlorheksydyną, która charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi.

Zapalenie jamy ustnej

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button