Jakie są rodzaje bólów zęba?

22 kwietnia 2019

Ból zęba to jedna z najpopularniejszych dolegliwości, jakie nam czasem towarzyszą. Niewielu jednak wie, że posiada on nawet kilkanaście swoich rodzajów! Kluczem do leczenia zawsze jest odpowiednie rozpoznanie, zatem warto byśmy mieli świadomość tego, z jakim konkretnie typem cierpienia mamy w danym momencie do czynienia. I czym jest ono spowodowane.

Przyczyn bólów zęba może być naprawdę wiele, jednak główną jest zazwyczaj próchnica. Oprócz niej dolegliwości powodowane są często także stanami zapalnymi dziąseł, infekcjami głębszych tkanek, nadwrażliwościami, oraz stanowią konsekwencję nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów. Niezależnie od przyczyny bólu, zawsze powinniśmy udać się z nim po pomoc do dentysty, który rozpozna jego rodzaj i obierze metodę leczenia.

Tak jak podkreślono wcześniej, możemy wyróżnić nawet kilkanaście rodzajów bólów zęba. Te najczęściej występujące przybliżamy Wam poniżej!

1. Ostry ból pojawiający się okresowo.

Pierwszy rodzaj bólu zęba, który chcemy wam zaprezentować, jest bardzo intensywny i pojawia się nagle, głównie podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków i napojów. Nie zostaje z nami długo, ale powraca od czasu do czasu. Najczęściej jego przyczyną jest nadwrażliwość zębów, spowodowana utratą szkliwa powstałą na przykład poprzez nieprawidłowe szczotkowanie (zbyt mocny nacisk szczoteczki na szkliwo), albo zaniedbania w kwestii higieny jamy ustnej.

Inną przyczyną pojawiającego się okresowo, silnego bólu zęba może być próchnica, rozwój ropienia zębowego, wszelkie urazy mechaniczne, a także wypadnięcie plomby.

2. Trwały ból pulsujący.

Często zdarza się tak, że ból nie daje nam spokoju przez dłuższy okres, a także przybiera charakter pulsujący. Wszystko prawdopodobnie na skutek zapalenia miazgi. Dochodzi do niego poprzez rozwój próchnicy, która stopniowo obejmuje swoim szkodliwym działaniem kolejne obszary jamy ustnej, docierając w końcu do zębiny i tkanki zębowej. Dolegliwości wywołują bakterie, które zakażają miazgę i doprowadzają tym samym do jej obumarcia.

Oprócz próchnicy przyczynami trwałego bólu pojawiającego się okresowo mogą być urazy mechaniczne, oraz powikłania po nieprawidłowo przeprowadzonym procesie leczenia kanałowego.

3. Ciągły, intensywny ból powiązany z opuchnięciem twarzy.

Jeśli nasz ból jest na tyle intensywny, że nie jesteśmy w stanie go zwalczyć środkami przeciwbólowymi, a ponadto nasze policzki pokryła opuchlizna, prawdopodobnie mamy do czynienia z powikłaniami bakteryjnego zakażenia miazgi, którymi są chociażby torbiel korzeniowa, ropień zębowy i zapalenia tkanek.

4. Ból występujący podczas spożywania posiłku.

Komfortowe jedzenie uniemożliwia ci pojawiający się nagle ból zęba? Jeśli dolegliwości towarzyszą ci wyłącznie podczas spożywania posiłku, przyczynę stanowi prawdopodobnie próchnica. Oprócz niej w grę wchodzi również zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, przeciążenie zębów, czy źle dopasowane wypełnienia i mikrourazy.

5. Ból rozchodzący się na całą szczękę.

Masz wrażenie, że ból dobiega gdzieś z tylnej części szczęki, oddziałując w ten sposób na całą jamę ustną? Najczęstszą przyczyną są w takim wypadku zęby mądrości. Jeśli brakuje na nie miejsca w szczęce, i są nieprawidłowo ułożone, a odpowiednio wcześnie ich nie usuniemy, naciskają one na pozostałe zęby, powodując tym samym przykre dolegliwości. Po pozbyciu się „ósemek” również jednak możemy odczuwać z ich powodu ból – wszystko dlatego, że czasem są one schowane pod dziąsłem w kości, i z tej pozycji uciskają nam nerwy.

Bóle rozchodzące się na całą szczękę mogą być też skutkiem chorób okluzyjnych, innymi słowy różnego rodzaju zaburzeń pracy układu żucia.

6. Ból całej twarzy.

Jeśli czasem napada cię paraliżujący, przeszywający, trudny do wytrzymania ból całej twarzy, to prawdopodobnie doznałeś naruszenia nerwu trójdzielnego. Jest to najgrubszy nerw czaszkowy i charakteryzuje się dużym rozgałęzieniem, dlatego też powoduje tak silne, obszerne dolegliwości. Na szczęście zwykle trwają one najwyżej kilkadziesiąt sekund. Wywołują je tak prozaiczne czynności jak ruchy szczęką czy wargami.

Co stanowi przyczynę napadów bólu całej twarzy? Mogą to być naczynia krwionośne, guzy mózgu, ale również zęby, które usunięte w nieprawidłowy sposób doprowadzają czasem do uszkodzenia gałązki nerwowej.

Mirosław Fojut Administrator

social media