Blog

Ministerstwo zdrowia póki co nie zajmie się działalnością firmy Dr Smile

Prostowanie zębów według standardów Dr Smile nie może być traktowane jako profesjonalne leczenie. Posłanka Hanna Gil-Piątek wnioskowała o zajęcie się sprawą przez ministerstwo zdrowia, jednakże, jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, na razie nie ma ku temu podstaw.

Leczenie ortodontyczne firmy Dr Smile niezgodne z prawem?

Posłanka Hanna Gil-Piątek chciała uzyskać informacje na temat tego, czy ministerstwo zdrowia brało pod analizę działalność firmy Dr Smile w kontekście jakości leczenia oraz udziału lekarzy specjalistów w jego planowaniu i przeprowadzaniu.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił, iż jest to sprawa o charakterze konsumenckim, która dotyczy umów niekorzystnych dla klientów. Dlatego też organem uprawnionym do zajęcia się tematem jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotychczasowo do resortu zdrowia nie wpłynęły żadne sygnały dotyczące aspektów medycznych, np. jakości wyrobów medycznych czy udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Jeśli w wyniku analizy UOKiK-u niezbędne będzie zajęcie stanowiska albo przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego przez ministra zdrowia lub prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, takie działania oczywiście zostaną podjęte – gwarantuje wiceminister Kraska.

Kto może się podjąć leczenia ortodontycznego?

Z punktu medycznego jest to sprawa złożona. Leczenie ortodontyczne może zostać przeprowadzone przez każdego lekarza dentystę i nie musi on posiadać specjalizacji z ortodoncji. Niezbędne są natomiast kontrola i nadzór takiego leczenia, ponieważ ktoś powinien podpisać się pod konkretną terapią. Jeśli lekarz dentysta bez specjalizacji podejmie się leczenia ortodontycznego bez wcześniejszego rozeznania i nie przebiegnie ono pomyślnie, wówczas takiemu stomatologowi grozi odpowiedzialność zawodowa, cywilna oraz karna.

Zródło:

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,oszukani-przez-dr-smile–takiego-postepowania-nie-mozna-nazwac-leczeniem,artykul,14684979.html

https://portal.abczdrowie.pl/tysiace-osob-czuje-sie-oszukane-przez-dr-smile-sprawa-zgloszona-do-uokik

https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/11157232/szczerbaty-usmiech-dr-smile-pacjenci-pisza-do-uokik-i-szukaja-prawnikow-firma-zapewnia-ze-nie-naruszala-prawa.html

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button