Blog

Dlaczego masz żółte zęby? Oto 7 głównych powodów!

Pamiętasz jeszcze czasy, kiedy twoje zęby były bielsze i to bez wkładania w to wysiłku? Niestety, taki stan nie trwa wiecznie. Z upływem czasu, wskutek działania różnych czynników, zęby tracą swoją jasną barwę i nieestetycznie żółkną. Choć jest to zupełnie naturalny proces, wiele osób ma problemy z zaakceptowaniem go i szuka sposobów na przywrócenie bieli uzębienia. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok warto rozważyć, czy mamy jakiś wpływ na żółknięcie naszych zębów?

1. Niedostateczna higiena jamy ustnej

Nieregularne szczotkowanie (co najmniej dwa razy dziennie przez pełne dwie minuty), niekorzystanie z nici dentystycznych, nieużywanie płynów do płukania ust – to wszystko wpływa na żółknięcie zębów. Odkładające się na nich złogi – płytka nazębna i powstający z niej kamień nazębny – odbarwiają się i powodują, że uzębienie wygląda nieestetycznie.

2. Niewłaściwa dieta

Jest liczna grupa produktów, które zawierają duże ilości chromogenów – substancji, które przylegają do szkliwa i zmieniają jego kolor. W niektórych sytuacjach (np. gdy szkliwo jest osłabione, uszkodzone) – barwniki te mogą wnikać w głąb zęba, powodując trudne do usunięcia przebarwienia. Do grupy silnie barwiących uzębienie produktów, zaliczają się w szczególności: kawa, herbata, cola, czerwone wino, jagody, wiśnie, buraki, grejpfruty, granaty, pomidory.

3. Palenie papierosów

Palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa na stan jamy ustnej. Jednym z mniej groźnych (choć bardzo widocznych) skutków palenia, jest nieestetyczne zżółknięcie, zszarzenie zębów. Dlatego też, zaleca się całkowite zerwanie z tym nałogiem.

4. Choroby

Niektóre przebarwienia mogą powstawać w wyniku chorób, toczących się w organizmie. Są to jednak rzadkie przypadki. Przykładami schorzeń, które odbarwiają zęby są hiperbilirubinemia, która może powodować zielonkawe przebarwienia, fluoroza –objawia się białymi i brunatnymi plamami, czy porfiria wrodzona – genetyczne zaburzenie, skutkujące zmianą białej barwy zębów na odcień brązowy bądź szary.

5. Zażywanie niektórych leków

Są leki, których zażywanie skutkuje zżółknięciem zębów. Znajdują się wśród nich:

  • przyjmowane do 8. roku życia tetracykliny – powodują ciemnienie zębów,
  • leki antyhistaminowe,
  • leki na nadciśnienie,
  • antydepresany,
  • środki stosowane przy chemioterapii.

Dlatego też, nie należy stosować tych leków dłużej, niż zaleca to lekarz.

6. Procesy starzenia się organizmu

Na zgubny wpływ czasu nic nie można poradzić! Z wiekiem, szkliwo traci kolor, staje się prześwitujące, zniszczone przez kwasy. Ściera się również w procesach żucia. Wszystkie te elementy wpływają na to, że przebarwienia stają się bardziej widoczne. Dlatego też, wiele osób po 50. roku życia, decyduje się na wybielanie.

7. Pechowe geny

Możliwe jest również odziedziczenie szkliwa o żółtym zabarwieniu. Niektórzy ludzie naturalnie mają żółtawy odcień zębów, który mogą pogłębić destrukcyjnymi nawykami.

Powodów żółtych zębów jest wiele. Na niektóre przyczyny żółknięcia mamy wpływ i możemy eliminować z diety barwiące pokarmy, rzucić palenie czy też lepiej dbać o higienę jamy ustnej. Niestety – nie zatrzymamy upływu czasu ani nie zmienimy swoich genów. Nie mamy też wpływu na to, na jakie choroby zapadliśmy. Dlatego warto pamiętać, że istnieje wiele skutecznych metod wybielania uśmiechu – jeżeli żółta barwa uzębienia bardzo ci przeszkadza, możesz z nich skorzystać.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button