Blog

Palenie papierosów – zagrożenie dla naszych zębów i jamy ustnej!

Jednym z najpopularniejszych nałogów, który niestety ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie całego organizmu, jest palenie papierosów. Szczególnie źle wpływają na kondycję płuc i serca, jednak stanowią również zagrożenie dla zębów i jamy ustnej. Zawarte jest w nich kilka tysięcy chemicznych substancji, które niszczą nasze zdrowie. Jednak w dalszym ciągu wiele osób pali, nie zwracając uwagi na ostrzeżenia na opakowaniach.

Nie lepiej sprawa wygląda, jeśli chodzi o nasze uzębienie. Ze względu na obecność substancji smolistych, na zęby trafia duża ilość osadu, który bardzo trudno jest usunąć, a który sprzyja nie tylko pogorszeniu się wyglądu naszych zębów, lecz także ich uszkodzeniu.

Co grozi zębom i jamie ustnej u osoby palącej?

W pierwszej kolejności są problemy estetyczne:

  • przebarwienia na zębach – ciemny osad
  • zniszczone szkliwo zębów
  • żółknięcie płytki nazębnej
  • nieświeży oddech – ciężki do zwalczenia
  • niska skuteczność zabiegów takich jak wybielanie zębów
Palenie papierosów - zagrożenie dla naszych zębów i jamy ustnej!
Palacz radosny, dentyście opadają ręce

Z paleniem wiąże się także ryzyko wystąpienia różnych chorób:

W ostatniej grupie zostały zgromadzone nowotwory, na które narażeni są palacze. Nie chodzi tu tylko o nowotwory płuc, gdyż na ich powstanie narażone są również:

  • przełyk
  • język
  • dziąsła (jama ustna)
  • krtań

To i tak nie jest kompletna lista nowotworów, które mogą wystąpić u osób palących, zwłaszcza, że rak może z czasem przerzucać się na inne części naszego organizmu.

Palenie papierosów a higiena jamy ustnej

Palacze, bardziej niż osoby niepalące, powinni zwracać uwagę na higienę jamy ustnej. Papierosy są przyczyną nieprzyjemnego, trudnego do zwalczenia, nieświeżego oddechu.

W sklepach i aptekach dostępne są specjalne pasty dla osób palących. Mają mocniejsze działanie ścierające (RDA 170, zwykłe pasty mają współczynnik ścieralności na poziomie 50), dzięki czemu powodują zmniejszanie się przebarwień. W ich składzie została także zwiększona ilość substancji odświeżających. Są znacznie droższe, niż zwykłe pasty, co jest na swój sposób pouczeniem i karą dla osób palących, którym obojętny jest stan ich uzębienia.

Powinniśmy też stosować płukanki o działaniu wybielającym, które nie tylko usuną bakterie z naszej jamy ustnej, ale też wspomogą pastę w utrzymywaniu naturalnego koloru zębów. Zęby po szczotkowaniu powinny też być nitkowane/irygowane, w celu uniknięcia choroby dziąseł oraz powstawania kamienia nazębnego w przestrzeniach międzyzębowych. U palacza, schorzenia te tylko zyskują na groźności.

Leczenie zębów palacza

Palenie papierosów znacznie utrudnia leczenie zębów, dlatego właśnie lekarze zalecają by kilka dni przed zabiegiem, czy rozpoczęciem leczenia oraz kilka dni po, nie palić papierosów. Jest to o tyle ważne, iż papierosy spowalniają proces gojenia.

Jeśli jesteś osobą palącą, a Twój dentysta poradził Ci ograniczenie lub rzucenie palenia, nie lekceważ tej rady. Unikniesz w ten sposób poważnych problemów za kilka lat, związanymi z odbarwionymi, nadwrażliwymi zębami o odsłoniętych szyjkach, a może nawet nowotworowej zmiany błony śluzowej. Rzucić palenie niełatwo, lecz nie jest to niemożliwe. Nie tylko nasze zęby, ale też bliscy z pewnością docenią nasze samozaparcie.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button