Blog

Odprężające zabiegi stomatologiczne

Gabinety stomatologiczne kojarzą się z bólem, strachem, stresem i nieprzyjemnymi zabiegami. Jak oswoić pacjenta z fotelem dentystycznym, aby ten nie chciał z niego uciec i nie utrudniał przeprowadzenia zabiegu?

Współpraca

Mimo wielu sztuczek stosowanych przez dentystów, nie zawsze udaje się dogadać z pacjentem. Niechęć chorego do zabiegów stomatologicznych jest olbrzymim problemem z jakim borykają się dentyści. Współpraca między lekarzem a pacjentem jest kluczowa w branży stomatologicznej. Sukces zabiegu jest zależny od postawy naszego pacjenta. Jeśli strach i niechęć jest na tyle wielka, że uniemożliwia jakąkolwiek pracę. Co jeśli znieczulenie nie wchodzi w grę, ponieważ osoba ma lęk do igieł?

Gaz rozweselający

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych stosuje sedacje wziewną. Inaczej mówiąc podają pacjentom gaz rozweselający (podtlenek azotu). Jak czytamy w wielu eksperckich artykułach jest to sprawdzona i nadzwyczajnie skuteczna metoda, dzięki której pacjent się odpręża i zapomina o strachu i niechęci do wizyt w gabinetach stomatologicznych. Metoda gazu polega na jego wdychaniu przez pacjenta odpowiedniej dawki tuż przed wykonywanym zabiegiem. Podtlenek azotu sprawia, że pacjenci czują się odprężeni i wyluzowani. Zmniejsza się też skala odczuwalnego bólu. Należy dodać, że osoby korzystające z tej metody są wciąż świadome i gaz nie wpływa niekorzystnie na ich stan psychiczny.

Odprężające zabiegi stomatologiczne

Trudno w to wątpić, ale sadecja wziewna ma zdecydowanie silniejszy wpływ na najmniejszych pacjentów. Dzieci miło kojarzą gabinet stomatologiczny, gdyż po małej dawce gazu śnią o bardzo przyjemnych rzeczach. Choć nie tracą kontaktu z rzeczywistością wyobrażają sobie latanie na dywanie, pływanie łodziom czy podróże w kosmos. Zdarza się tak, że dziecko nie pamięta jakie czynności wykonywał lekarz stomatolog. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci chętniej wracają na fotel dentystyczny i nie obawiają się bólu i strachu.

Zabiegi przy użyciu sedacji wziewnej są znacznie przyjemniejsze i mniej stresogenne dla każdego pacjenta, który współpracując z lekarzem daje mu szanse na leczenie swojego uzębienia. Z kolei co nowocześniejsze gabinety coraz częściej stawiają na technologię VR, dzięki której z gabinetu przeniesiemy się w znacznie milsze miejsce.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Trudno uwierzyć, że z gabinetu stomatologicznego można wyjść w dobrym nastroju. Ja patrząc na cenę, którą muszę zapłacić za każdy zabieg chwytam się za głowę. może ten gaz to dobry pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button