Blog

Odprężające zabiegi stomatologiczne

Gabinety stomatologiczne kojarzą się z bólem, strachem, stresem i nieprzyjemnymi zabiegami. Jak oswoić pacjenta z fotelem dentystycznym, aby ten nie chciał z niego uciec i nie utrudniał przeprowadzenia zabiegu?

Współpraca

Mimo wielu sztuczek stosowanych przez dentystów, nie zawsze udaje się dogadać z pacjentem. Niechęć chorego do zabiegów stomatologicznych jest olbrzymim problemem z jakim borykają się dentyści. Współpraca między lekarzem a pacjentem jest kluczowa w branży stomatologicznej. Sukces zabiegu jest zależny od postawy naszego pacjenta. Jeśli strach i niechęć jest na tyle wielka, że uniemożliwia jakąkolwiek pracę. Co jeśli znieczulenie nie wchodzi w grę, ponieważ osoba ma lęk do igieł?

Gaz rozweselający

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych stosuje sedacje wziewną. Inaczej mówiąc podają pacjentom gaz rozweselający (podtlenek azotu). Jak czytamy w wielu eksperckich artykułach jest to sprawdzona i nadzwyczajnie skuteczna metoda, dzięki której pacjent się odpręża i zapomina o strachu i niechęci do wizyt w gabinetach stomatologicznych. Metoda gazu polega na jego wdychaniu przez pacjenta odpowiedniej dawki tuż przed wykonywanym zabiegiem. Podtlenek azotu sprawia, że pacjenci czują się odprężeni i wyluzowani. Zmniejsza się też skala odczuwalnego bólu. Należy dodać, że osoby korzystające z tej metody są wciąż świadome i gaz nie wpływa niekorzystnie na ich stan psychiczny.

Odprężające zabiegi stomatologiczne

Trudno w to wątpić, ale sadecja wziewna ma zdecydowanie silniejszy wpływ na najmniejszych pacjentów. Dzieci miło kojarzą gabinet stomatologiczny, gdyż po małej dawce gazu śnią o bardzo przyjemnych rzeczach. Choć nie tracą kontaktu z rzeczywistością wyobrażają sobie latanie na dywanie, pływanie łodziom czy podróże w kosmos. Zdarza się tak, że dziecko nie pamięta jakie czynności wykonywał lekarz stomatolog. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci chętniej wracają na fotel dentystyczny i nie obawiają się bólu i strachu.

Zabiegi przy użyciu sedacji wziewnej są znacznie przyjemniejsze i mniej stresogenne dla każdego pacjenta, który współpracując z lekarzem daje mu szanse na leczenie swojego uzębienia. Z kolei co nowocześniejsze gabinety coraz częściej stawiają na technologię VR, dzięki której z gabinetu przeniesiemy się w znacznie milsze miejsce.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Trudno uwierzyć, że z gabinetu stomatologicznego można wyjść w dobrym nastroju. Ja patrząc na cenę, którą muszę zapłacić za każdy zabieg chwytam się za głowę. może ten gaz to dobry pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button