Blog

Jak dbać o protezę? Poradnik w 7 krokach!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z protezy, nie wystarczy przepłukać jej pod bieżącą wodą. Niedokładnie oczyszczone protezy potrafią nawet zmienić smak potraw bądź powodować nieprzyjemny zapach z ust. Jeżeli chcemy uniknąć zapaleń w jamie ustnej bądź też zniszczenia delikatnego materiału – musimy poświęcić im nieco więcej uwagi. Oto podstawowe kroki, jakie powinien podejmować użytkownik protezy każdego dnia.

  1. Obowiązkowo wyjmuj protezę na noc. Jama ustna potrzebuje przynajmniej 6 – 8 godzin dziennie „odpoczynku” od obecności w niej ciała obcego. Jeżeli będziesz nosić protezę bez przerwy – możesz doprowadzić do stanów zapalnych błon śluzowych i dziąseł.
  2. Dokładnie oczyszczaj swoją protezę co najmniej dwa razy dziennie. Akryl z którego jest wykonana, to materiał porowaty – łatwo wnikają w niego bakterie czy grzyby. Dlatego też, należy każdego dnia dokładnie oczyścić całą powierzchnię protezy mydłem i szczoteczką do zębów bądź rąk. Nie używaj do tego celu pasty do zębów! Zawiera ona materiał abrazyjny, który powoduje ścieranie powierzchni protezy, co przyczynia się do jej szybszego zniszczenia. Nie czyść także protezy wodą utlenioną.
  3. Czasami (np. raz w tygodniu) możesz oczyścić swoją protezę przy użyciu specjalnego proszku bądź tabletek do dezynfekcji. Produkują je np. firmy Corega oraz Protefix.
  4. Odpowiednie przechowywanie protezy jest bardzo ważne. Nie można odkładać jej w miejsce, gdzie będzie narażona na zabrudzenie bądź kontakt z bakteriami. Nie powinno się także trzymać jej w szklance z wodą – z czasem, spowoduje to rozwój bakterii i grzybów, które trudno będzie usunąć podczas oczyszczania.
  5. Używanie kremów mocujących protezy każdego dnia może być szkodliwe dla jamy ustnej. Te substancje wysuszają i podrażniają błonę śluzową, która i tak zmuszana jest do codziennego kontaktu z protezą. Kleje do protez przydają się w niektórych sytuacjach (np. wystąpienia publiczne, imprezy), na co dzień jednak, postaraj się z nich zrezygnować.
  6. Nie zaniedbuj higieny jamy ustnej, nawet jeżeli nie posiadasz już zębów. Nadal gromadzą się w niej bakterie, które mogą powodować różnego rodzaju zapalenia i czynić korzystanie z protezy niemożliwym. Każdego dnia oczyszczaj język czyścikiem, masuj dziąsła szczoteczką, a by oczyścić jamę ustną z resztek pokarmów – stosuj płyny do płukania ust bądź wodę. Pamiętaj także, że żadnego bólu związanego z noszeniem protezy, nie można lekceważyć! Najlepiej jest udać się do stomatologa, który oceni, czy może nie trzeba wymienić uzupełnienia na nowe.
  7. Dbaj o regularną wymianę swoich protez. Stomatolodzy podkreślają, że proteza ruchoma powinna być wymieniana maksymalnie co 5 lat.

Stosując się do wyżej wymienionych, prostych zasad, sprawisz, że proteza w dobrym stanie posłuży ci na dłużej. Unikniesz nieestetycznych odbarwień po kawie czy herbacie oraz problemów z zapaleniami, toczącymi się w jamie ustnej.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button