Drożdżyca jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej, zwana też kandydozą i drożdżycą, to bardzo poważny problem. Nieleczony, może doprowadzić do zajęcia całego organizmu przez szkodliwe grzyby, zwane Candida albicans. Należą one do rodziny drożdżaków, stąd też alternatywne nazwy dla tego schorzenia. W grzybicy jamy ustnej najgorsze jest to, że nie dość, że jest bolesna, to jeszcze niełatwo jest się jej pozbyć, nawet z pomocą specjalisty. Najczęściej spotykaną formą kandydozy jest drożdżyca kącików ust, zwana też zajadami. Podobnie jak w przypadku aft, problem ten jest spowodowany między innymi niedoborem witaminy B, a konkretnie B2. W tym artykule, dowiecie się więcej na temat tej choroby oraz tego, jak należy z nią walczyć.

Przyczyny drożdżycy jamy ustnej

Grzyby Candida albicans nie są w ludzkim ciele kompletnymi outsiderami. Flora bakteryjna jamy ustnej skupia w sobie różnorodne mikroorganizmy, wliczając w nie także grzyby. Normalnie, Candida albicans nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Gorzej jest jednak, gdy równowaga flory bakteryjnej zostaje zaburzona. Dochodzi wówczas do ataku grzybów na nasz organizm, co prowadzi do grzybicy gardła, żołądka lub obu jelit.

Objawy

  • Biały nalot na języku i błonie śluzowej, który może z czasem przenieść się na gardło i przełyk
  • Nadżerki i bolesne pęknięcia w kącikach ust
  • Owrzodzenie
  • Uczucie pieczenia
  • Ból w okolicach nalotu na błonie śluzowej
  • Środkowe, romboidalne zapalenie języka
  • Rumień dziąsłowy (protetyczny lub linijny) u osób z protezami

Grzybica jamy ustnej u niemowląt objawia się w formie pleśniawek, czyli biało-szarego nalotu na błonie śluzowej. Zresztą nie tylko małe dzieci są w szczególności narażone na działanie grzybów (ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni swych możliwości, zaś branie wszystkiego do buzi również ułatwia zadanie grzybom). Ludzie chorzy na AIDS, osoby starsze, nałogowi palacze, pacjenci chorzy na raka oraz ci, do organizmu których grzyby dostały się wraz z przeszczepionym organem, są w strefie podwyższonego ryzyka zachorowania na kandydozę.

Od czego zależy ów ryzyko?

Czynniki są następujące:

  • Wiek
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
  • Dieta bogata w cukry
  • Niedobór żelaza i kwasu foliowego
  • Chemioterapia i radioterapia
  • Tabletki antykoncepcyjne, sterydy, hormony i antybiotyki
  • Zaburzenia hormonalne
  • Cukrzyca
  • Stany zapalne i mikrouszkodzenia błony śluzowej
  • Zmiany w florze bakteryjnej
  • Nałogowe palenie tytoniu i spożywanie alkoholu

Parakokcydioidomikoza

Drożdżyca jamy ustnejPod tą skomplikowaną nazwą kryje się choroba, zwana też drożdżycą brazylijską lub chorobą Lutza. Jest to rzadka odmiana grzybicy jamy ustnej, wywołana grzybami Paracoccidioides brasiliensis, które, na szczęście, występują tylko w Ameryce Południowej i Środkowej. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się nią zarazić, jeśli udamy się kiedyś w tamte strony w ramach wycieczki.

Drożdżycą tą można się zarazić poprzez inhalację komórek grzyba, drogą pokarmową lub poprzez oczyszczanie zębów za pomocą gałęzi – jest to stosunkowo pospolita praktyka w Brazylii. Grzybica ta nie jest zakaźna.

Leczenie drożdżycy jamy ustnej

Zanim dentysta przepisze pacjentowi lek, konieczne jest wykonanie antymykogramu, co pozwala na dobranie odpowiedniego preparatu, na który atakujące nas grzyby będą najbardziej wrażliwe. Wówczas to stosujemy maści i płyny przeciwgrzybiczne. W przypadku bardziej zaawansowanej grzybicy, należy dodatkowo stosować leki przyjmowane doustnie. Nawet w momencie, gdy objawy ustaną, należy zapobiegawczo kontynuować przyjmowanie leków przez kolejne dwa tygodnie, aby zapobiec ewentualnym nawrotom grzybicy,

Nie powinniśmy też zapominać o diecie podczas kuracji, w której skład NIE POWINNY wchodzić owoce, kiełki, słodycze, biała mąka oraz alkohole. Pozwoli nam ona na stuprocentową pewność, że grzyby zostaną ostatecznie wybite przez przepisane leki.

Drożdżyca jamy ustnej

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button