Nadżerka
Nadżerka to ubytek błony śluzowej, charakteryzujący się silnym bólem i uczuciem pieczenia. Bardzo często nie występuje ona samoistnie, a jest po prostu powikłaniem, towarzyszącym innym schorzeniom. Mogą to być na przykład afty, kandydoza lub podrażnienia błony śluzowej. A ponieważ pojawieniu się nadżerek sprzyja kilka czynników, postanowiliśmy scharakteryzować je wszystkie w jednym, wygodnym artykule.
Nadżerki w jamie ustnej – przyczyny i objawy
Irytującą cechą nadżerek jest to, że mogą one wystąpić w każdym miejscu w jamie ustnej – na podniebieniu, wargach, czy też dziąsłach. Odpowiadają za nie dobrze wszystkim chyba znane afty – małe wrzody, pojawiające się wewnątrz jamy ustnej. Nadżerkami nazywamy afty większe, których rozmiar przekracza 1 cm. W przeciwieństwie do aft zwykłych, które znikają same i nie pozostawiają blizn, nadżerki potrafią siedzieć na swoim miejscu nawet kilka miesięcy, pozostawiając po sobie widoczne ślady.
Chociaż same afty pojawiają się w jamie ustnej wskutek nadmiernego stresu, osłabionego układu odpornościowego lub alergii, nadżerki są spowodowane niedoborem witamin i minerałów oraz przyswajaniem przez organizm niektórych leków. Winne są tu też choroby, takie jak cukrzyca, HIV, celiakia lub stan zapalny jelit. Pamiętajmy, że pomimo swojego wyglądu, afty NIE SĄ zaraźliwe!
Nadżerki towarzyszą też grzybicznemu zakażeniu jamy ustnej, za które odpowiadają grzyby z rodziny Candida albicans. Stan ten poznamy po biało-brązowym nalocie na języku, pod którym kryją się niewielkie wrzody. Pacjent odczuwa przy tym ból i pieczenie, pojawiają się też trudności z jedzeniem. W przeciwieństwie do aft, powstałe w ten sposób pleśniawki są zaraźliwe.
Schorzenie to może też wystąpić wskutek zjedzenia zbyt ostrej potrawy lub oparzeń. Wówczas nadżerki pojawią się na języku w formie bolesnych, opuchniętych pęcherzy, które mogą również krwawić.
Leczenie nadżerek
Nadżerek możemy pozbyć się w domowym zaciszu, stosując napar z szałwii oraz leki przeciwbólowe, które można nabyć w aptece bez recepty. Leczenie ogólnoustrojowe u lekarza jest konieczne tylko wtedy, jeśli objawy nie znikną w ciągu 7-10 dni lub mają częste nawroty. Jeśli za nasze schorzenie odpowiadają grzyby, należy smarować chore miejsca nystatyną. Z kolei w przypadku nieprawidłowej diety, należy przestać spożywać produkty, przez które doszło do wystąpienia nadżerek. Pamiętajmy też o prawidłowej higienie jamy ustnej!