Schorzenia języka

Schorzenia języka – jama ustna może paść ofiarą wielu schorzeń. Dotyczą one niemal każdej jej części – zębów, dziąseł, błony śluzowej wraz ze śliniankami, a nawet języka. To właśnie o tym ostatnim będzie traktować ten artykuł. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że warto jest oczyszczać język za pomocą specjalnej skrobaczki lub tylnej części główki szczoteczki, jeżeli nasz model posiada specjalne ogumienie. Same schorzenia języka nie sprowadzają się jednak tylko w wyłącznie do osadu i nieświeżego oddechu. W tym artykule, dowiecie się czegoś więcej na temat schorzeń jamy ustnej dotykających właśnie naszego narządu mowy.

Zapalenie języka

Schorzenia językaChoroba ta może wystąpić u każdego z nas. Jak domyślacie się zapewne po samej nazwie, nie jest to najprzyjemniejsza dolegliwość. Co gorsza, stan zapalny języka ustępuje dopiero po dłuższym czasie. Objęty stanem zapalnym język boli, ma problemy z odczuwaniem smaku i utrudnia mówienie oraz jedzenie. Wszystko dlatego, że język jest narządem bardzo mocno unerwionym, zaś stan zapalny sprawia, że będziemy go bardzo mocno odczuwać.

Bolący, piekący język może być wynikiem samego stanu zapalnego, lub dalszego powikłania, spowodowanego większą chorobą. Jeśli zapalenie języka wystąpiło nagle, możemy mówić o reakcji alergicznej (o takim zapaleniu mówimy, że jest zanikowe). W przypadku długotrwałego, często nawracającego zapalenia, winę ponosi inna choroba. Może to być na przykład:

 • AIDS
 • Cukrzyca
 • Celiakia
 • Kiła
 • Choroby skóry
 • Awitaminoza
 • Niedokrwistość

Jeśli zapalenie języka wystąpiło jednak samo z siebie, wówczas mówimy, że jest to tzw. zapalenie pierwotne. Może być ono spowodowane:

 • Grzybami z rodziny Candida albicans
 • Bakteriami (paciorkowcami, gronkowcami)
 • Paleniem papierosów i/lub częstym spożywaniem alkoholu
 • Nieprawidłową higieną jamy ustnej
 • Urazami i oparzeniami
 • Kserostomią, czyli suchością w ustach
 • Chorobami zębów i przyzębia
 • Noszeniem źle dobranej protezy

Objawy zapalenia języka

 • Ciągły ból i pieczenie w języku
 • Zaczerwieniony, obrzęknięty koniec i boki języka
 • Język jest pokryty białym nalotem (grzyby) lub owrzodzeniami (bakterie)
 • Jego powierzchnia jest powiększona
 • Język geograficzny (jasne, czerwonawe pola na języku)
 • Zaburzenia smaku, pokarmy kwaśne i słone powodują pieczenie i ból

Leczenie zapalenia języka

Ponieważ objawy zapalenia języka są bardzo proste do zauważenia, diagnoza nie stanowi dla lekarza żadnego problemu. Aby móc rozpocząć właściwe leczenie, należy jednak przeprowadzić kilka badań wstępnych, takich jak pobranie wymazów i posiewów z języka lub morfologię, w celu oceny, czy choroba jest pierwotna czy wtórna. W przypadku, gdy zapalenie języka zostało spowodowane inną chorobą, należy rozpocząć jej leczenie, a stan zapalny sam zacznie ustępować już w jego trakcie. Jeśli za zapaleniem języka stoją bakterie, pacjent musi zacząć zażywać antybiotyki. Można też sobie pomóc samemu w trakcie leczenia, stosując kojące płukanki z sody oczyszczonej, rumianku, szałwii i roztworu z wody utlenionej.

Język geograficzny (rumień wędrujący języka)

Nazwa tego rzadkiego schorzenia bierze się z tego, że na języku pojawiają się czerwone/ciemnoróżowe plamki, otoczone jasną obwódką, co nadaje im wygląd przypominający mapę. Plamy te znikają i pojawiają się sporadycznie, w różnych miejscach, o różnych wielkościach. Język geograficzny bardzo często wykazuje nadwrażliwość na alkohol oraz pikantne, gorące i zimne pokarmy.

Przypadłość ta w większości wypadków jest dziedziczona. Nie zawsze jednak tak jest. Jeśli dotychczas nasz język był całkowicie normalny, wówczas to rumień wędrujący może być skutkiem alergii, zakażenia grzybami, cukrzycy, łuszczycy lub bielactwa. Dlatego też, w takich przypadkach, pacjent powinien zacząć leczyć się pod kątem tych chorób.

Leczenie języka geograficznego

Język geograficzny odziedziczony generalnie nie jest chorobą, a po prostu specyficzną formą urody. Jego nadwrażliwość można jednak zredukować sterydami stosowanymi miejscowo. W innych wypadkach, konieczne będzie zażywanie leków przeciwgrzybicznych, wykluczenie z diety substancji alergicznych lub zadbanie o naprawienie niedoboru witaminy B, zależnie od powodu wystąpienia tej dolegliwości.

Język mosznowy (bruzdowaty)

Popękany, nieestetyczny język, często towarzyszący językowi geograficznemu. Jest on uważany za stan normalny, nie wymaga leczenia lekarskiego. Bardzo często towarzyszy on zespołowi Downa lub Melkerssona-Rosenthala.

Język malinowy

Język o malinowo-czerwonym kolorze, bardzo podobny do języka objętego stanem zapalnym. Na ogół obecny w szkarlatynie, odrze, TSS lub chorobie Kawasaki, czyli zapaleniu naczyń krwionośnych.

Język niebieskawy

Jeden z objawów sinicy centralnej, czyli gorszego utlenienia krwi, na wskutek mieszania się krwi żylnej z tętniczą.

Język lakierowany

Język jest błyszczący, różowo-czerwonego koloru. Zanim jednak uznacie, że może się Wam nawet spodobać, ostrzegamy: dolegliwość ta jest związana z chorobami wątroby.

Język włochaty (kosmaty)

Zaczerwieniony język z białym/czarnym nalotem, na którym dochodzi do rozwichrzenia brodawek nitkowatych. Dolegliwość ta jest spowodowana zakażeniem HIV, antybiotykami lub grzybem, zwanym kropidlakiem czarnym.

Makroglosja

Powiększony język, niemieszczący się w jamie ustnej. Występuje u osób ze zmianami nowotworowymi, chorobami spichrzeniowymi lub z zespołem Downa.

Schorzenia języka

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button