Blog

Jak wybrać dobrego ortodontę?

Na co zwracać uwagę przy wyborze ortodonty? Pytanie niby banalne, ale jednak okazuje się bardzo ważne, gdy w grę wchodzi prostowanie naszych zębów. Wiele osób podczas wyboru kieruje się jakże prostym kryterium – grunt, żeby ortodonta był tani i szybko prostował zęby. Na szczęście nie wszyscy podchodzą do tematu w ten sposób. Wiele osób chce mieć pewność, że specjalista nie zrobi im szeroko rozumianej krzywdy.

Zadowalający efekt leczenia ortodontycznego

Dobrze jest pójść do ortodonty, który został nam polecony przez kogoś, kto sam korzystał z jego usług i jest zadowolony. Warto też zwrócić uwagę na to, czy nam podoba się uzyskany w wyniku prostowania zębów efekt. Jeśli nie, to najlepiej zrobimy nie wybierając się do tego gabinetu ortodontycznego. Jeśli jednak tak, to oznacza, że mamy punkt zaczepiania. Możemy się wtedy umówić na konsultację, by zobaczyć, co zaproponuje nam dany ortodonta. Mamy prawo udać się także do innego, by mieć porównanie, usłyszeć inną opinię. Nie wahajmy się próbować. W końcu chodzi o to, jak będą wyglądać nasze zęby, a niejednokrotnie także rysy twarzy.

Wiedza i doświadczenie lekarza

By być dobrym w swoim fachu należy przede wszystkim ćwiczyć. Jak wiemy, trening czyni mistrza. Problem polega na tym, że niewiele osób chce udać się do specjalisty, który dopiero co otworzył swoją praktykę. Preferujemy jednak osoby, które mają dłuższy staż pracy, a co za tym idzie, większe doświadczenie. Niekiedy bywa tak, że lekarz jest znany jeszcze zanim zdążył sam rozsławić swe imię dzięki temu, że pochodzi z rodziny znanej z wypuszczania w świat doskonałych specjalistów. Czy warto ufać takiej osobie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewnym jest, że umiejętności nie wyssał z mlekiem matki, a nauczył się ich w trakcie swojej edukacji. Może się okazać, że faktycznie niejako odziedziczył talent po rodzicach. Nie należy skreślać ortodonty tylko dlatego, że jest młody. Może się okazać, że ma on świeży umysł, który posłuży do opracowania najlepszego z możliwych rozwiązań. Z kolei duże doświadczenie nie zawsze oznacza, że specjalista jest dobry w tym, co robi. Może on wpaść w rutynę, co sprawi, że nie będzie ani trochę wrażliwy na nasze potrzeby i oczekiwania. I tak się czasem zdarza. Dobrze jest wnikliwie porozmawiać z ortodontą zanim zdecydujemy się na leczenie u niego.

Leczenie różnych przypadków

Każdy posiada inny zgryz. Niektóre wady zgryzu są jednak bardziej popularne niż inne. Można niestety spotkać specjalistów, którzy podejmują się prostowania zębów wyłącznie u pacjentów z określoną wadą zgryzu, najczęściej niezbyt głęboką. Może to i dobrze, bo chociaż nie spartolą roboty, ale z drugiej strony ich zawód wiąże się z koniecznością podejmowania codziennych wyzwań. Jeśli tego nie robią, to jacy z nich specjaliści? Chyba tacy, którzy znają swoje ograniczenia. Dobrze jednak, by nasz ortodonta nie był zbyt ograniczony, bo może przez to źle pokierować naszym leczeniem. W takim przypadku skończymy u innego ortodonty, prosząc o to, by poprawił zgryz, którego prostowania ktoś już się wcześniej podjął, a przecież nie o to chodzi. Dla nas ważne są rezultaty. W końcu to dla nich w ogóle szukamy tego rodzaju pomocy. Ortodonta, który podejmuje się z dobrym skutkiem leczenia różnych przypadków to prawdziwy skarb. Warto poświęcić czas, by takiego poszukać.

Atrakcyjne ceny

Jeśli chodzi o cenę, jaką płaci się za materiały, z których wykonany jest aparat, to są one porównywalne. Koszty leczenia będą się jednak różnić u każdego ze specjalistów głównie ze względu na to, że każdy z nich inaczej wycenia swoją wiedzę i doświadczenie, inne są także koszty ponoszone przez samego ortodontę za prowadzenie działalności gospodarczej (wliczają się w nie czynsz gabinetu, wynagrodzenie osób obsługujących recepcję, abonament telefoniczny gabinetu, reklama gabinetu). Niska cena niekoniecznie oznacza, że oto spotkaliśmy najlepszego specjalistę w dziedzinie ortodoncji. Warto też pamiętać o tym, że niska cena nie zawsze oznacza najwyższą jakość leczenia. Jak wiemy, te dwa aspekty nie zawsze idą w parze. Warto zatem poszukać takiego lekarza, który odpowiednio wycenia poziom oferowanych przez siebie usług.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button