Afty – jak im zapobiegać?
Afta to dość częsta, nieprzyjemna przypadłość, kiedy to w jamie ustnej pojawiają się niewielkie (1mm – 2 cm), lecz bardzo bolesne wrzody. Najczęściej towarzyszy im też stan zapalny. Generalnymi objawami aft są: pieczenie, mrowienie oraz okrągłe rany koloru białego lub szarego. Dolegliwość ta jest o tyle irytująca, że uniemożliwia nam komfortowe korzystanie z jamy ustnej – mówienie, jedzenie i mycie zębów zaczynają się wiązać z bólem. Afty pojawiają się na błonie śluzowej, wardze, a nawet bocznych częściach języka. Okres trwania tej przypadłości wynosi 2-3 tygodnie. Aftami, w przeciwieństwie do opryszczki wargowej, nie da się na szczęście zarazić.
Przyczyny powstawania aft
Za najczęstsze przyczyny powstawania aft uznaje się osłabienie fizyczne i zmęczenie, stres, zaburzenia hormonalne i niedobory niektórych witamin i minerałów. Jeśli zażywamy silne antybiotyki lub sterydy, również znajdziemy się w strefie podwyższonego ryzyka. Afty są też powodowane przez drobne rany, za którymi stoi chociażby skaleczenie się widelcem, zbyt twarda szczoteczka do zębów lub aparat ortodontyczny (aby uniknąć dyskomfortu, należy posmarować go specjalnym woskiem). Innymi przyczynami ich powstania jest też przygryzanie warg lub policzków, nadchodząca menstruacja oraz zła dieta.
Jak wyleczyć afty?
Podstawą jest trzymanie się generalnych reguł prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeżeli zażywamy antybiotyki, warto jest pomyśleć o dodatkowym stosowaniu leków osłonowych. Dzięki temu zminimalizujemy prawdopodobieństwo powstawania aft.
A kiedy już się one pojawią? Najczęściej afty lęgną się w miejscach trudnodostępnych, co znacznie utrudnia ich leczenie. I chociaż po najpóźniej dwóch/trzech tygodniach problem zniknie sam, leczenie pozwoli nam wyzbyć się niechcianych lokatorów z naszej jamy ustnej jeszcze szybciej. Podstawowe metody leczenia aft polegają na zapewnieniu im warunków antyseptycznych i aseptycznych, dzięki którym jama ustna zostanie odkażona, zaś drobnoustroje nie będą mieć do niej dostępu. W przypadkach, gdy afty nie znikają po tygodniu lub często wracają, należy udać się do lekarza. Wówczas to przepisane zostaną nam sterydy lub antybiotyki.
Domowe sposoby leczenia aft
Jeżeli nasz przypadek nie jest poważny, możemy pozbyć się aft na spokojnie, w domowym zaciszu. Najpopularniejszą metodą jest płukanie ust za pomocą roztworu sody oczyszczonej z wodą. Wystarczy po prostu rozpuścić jedną łyżeczkę sody w letniej wodzie i płukanka będzie gotowa do użycia. Nie zapominajmy jednak, że tego typu roztworów nie wolno połykać. Gdy wyplujemy już roztwór, jamę ustną wystarczy jeszcze przepłukać wodą.
Pozytywny efekt na jamę ustną mają też jogurty. Zawarty w nich kwas mlekowy oraz bakterie pozwalają na uregulowanie poziomu pH w ustach. Dlatego też warto jest zjeść przynajmniej jeden jogurt dziennie.
Warto jest też odkazić jamę ustną wodą utlenioną, którą wystarczy nasączyć patyczek kosmetyczny. Następnie smarujemy nim miejsce, w którym powstała afta. Bardzo dobre efekty dają też specjalne produkty dostępne w aptekach, na przykład płukanka Eludril lub żel Elugel.
Profilaktyka
Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o dbaniu o higienę jamy ustnej. Bakterie możemy też zauważalnie ograniczyć, pamiętając o regularnym myciu naczyń oraz owoców i warzyw przed zjedzeniem. Powinniśmy też zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w budynie, jogurty i mleko. Redukcja stresu również pozwoli nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia aft.