Blog

Jak działa i kiedy wykonywać rentgen stomatologiczny?

Rentgen stomatologiczny to innymi słowy zdjęcie pantomograficzne przedstawiające zarówno zęby, jak i wszystkie kości szczęki, żuchwy, oraz stawy i zatoki. Pozwala ono z łatwością ocenić lekarzowi stan naszej jamy ustnej i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości związane chociażby z wykształceniem się ósemek. Rentgen stomatologiczny wykonuje się zawsze przed założeniem aparatu ortodontycznego, ale również w przypadku wszelkich urazów szczęki, zaawansowanej próchnicy czy chorób przyzębia.

Jak wygląda rentgen stomatologiczny?

RTG zębów trwa stosunkowo krótko i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania się do zabiegu. Najpierw jesteśmy proszeni o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolic głowy (mowa tu o naszyjnikach, łańcuszkach, protezach, kolczykach, itp.), a następnie zostajemy ubrani w kamizelkę, która chroni nasze ciało przed niepożądanymi skutkami promieniowania. Potem musimy podejść do aparatu rentgenowskiego i stanąć przy nim nieruchomo. Głowę musimy umieścić pod aparatem, zaś zębami zacisnąć uchwyt, który pozwala wykonać odpowiednio wyprofilowane zdjęcie.

Ów zdjęcie nie odzwierciedla wszystkich elementów naszej jamy ustnej w stosunku 1:1, a prześwietlone elementy są na nim o mniej więcej 15 procent większe niż w rzeczywistości. Należy zaznaczyć, że pantomogram ma charakter zdjęcia warstwowego, innymi słowy nie ukazuje elementów struktury, które akurat nie znalazły się w trakcie robienia RTG w zasięgu aparatu.

Kiedy powinno się wykonywać RTG zębów?

Nie istnieją żadne uniwersalne zalecenia dotyczące tego, jak często powinno się wykonywać rentgen zębów. Przyjmuje się jednak, że co jakiś czas tego typu prześwietlenie powinny robić osoby cierpiące na wzmożone wykształcanie się próchnicy; pantomogram pozwala bowiem niezwykle dokładnie zidentyfikować nakreślone zmianami chorobowymi miejsca, i tym samym skuteczniej je potem wyleczyć.

Rentgen zębów wykonuje się niemal zawsze w trakcie diagnozowania urazów szczęki oraz chorób przyzębia. Wszystkie sytuacje, w który zaleca się wykonać RTG zębów, przedstawiamy Wam poniżej:

  • przed założeniem aparatu ortodontycznego,
  • w przypadku wszelkich urazów szczęki,
  • w związku z chorobami przyzębia,
  • podczas usuwania zębów, a zwłaszcza przy ekstrakcji ósemek,
  • podczas zakładania implantów zębowych,
  • w celu rozpoznania kamicy ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej.

Jakich informacji dostarcza zdjęcie RTG?

Na podstawie zdjęcia RTG specjalista ma możliwość kompleksowo ocenić stan naszych zębów i dziąseł. Tym samym dużo łatwiej jest mu zaplanować oraz nakreślić ewentualną metodę leczenia. Pantomogram ukazuje między innymi miejsca objęte próchnicą, pozwala zauważyć infekcje, ropnie, a nawet drobne cysty i guzki. Pomaga również zidentyfikować rodzaj urazu szczęki i naświetlić charakter oraz stopień zaawansowania chorób przyzębia. Na zdjęciu RTG dentysta jest w stanie także dostrzec niektóre plomby i korony, oraz tym samym ocenić, czy wypełniają one swoje funkcje właściwie.

Rentgen stomatologiczny a bezpieczeństwo

Wielu zastanawia się, czy przeprowadzanie pantomogram jest bezpieczne – w końcu, w trakcie robienia zdjęcia, urządzenia RTG wytwarzają promieniowanie. Pragniemy was jednak uspokoić; jest ono na tyle niskie, że właściwie nie istnieją żadne możliwości, by mogło w jakikolwiek sposób zagrozić naszemu zdrowiu. Co więcej, najnowsze badania dowodzą, że promieniowanie wytwarzane w trakcie RTG jest obecnie porównywalne do tego, z którym się spotykamy w codziennym życiu.

Rentgen stomatologiczny a ciąża

Mimo że rentgen stomatologiczny jest całkowicie bezpieczny, specjaliści zalecają, by kobiety w ciąży poczekały z wykonaniem zdjęcia pantomograficznego do porodu. Wszystko dlatego, że w stanie błogosławionym należy do zera minimalizować ryzyko odziaływania na dziecko jakichkolwiek szkodliwych czynników zewnętrznych.

Istnieją jednak od tych zaleceń wyjątki: odkładać RTG nie powinny – nawet mimo ciąży – kobiety zmagające się z chorobami dziąseł. Dlaczego? Otóż tego typu dolegliwości rozwijają się szybko, a poza tym mogą przechodzić z matki na dziecko. W razie wykonywania zdjęcia pantomograficznego u ciężarnej, specjalista – aby chronić ją przed promieniowaniem – nakłada kobiecie specjalny, ołowiany fartuch, a także osłonę na miednicę; za sprawą tych elementów ryzyko jakiegokolwiek negatywnego wpływu RTG na zdrowie matki i dziecka spada niemal do zera.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button