Blog

Ropień zęba

Ropień zęba to bardzo nieprzyjemny przypadek. Polega on na zapaleniu ropnym tkanek okołowierzchołkowych zęba, wokół którego zbiera się wydzielina ropna. Pochodzi od zęba z martwą miazgą. Dolegliwość ta jest bardzo bolesna i powinna zostać jak najszybciej wyleczona przez dentystę, aby nie tylko ulżyć nam w cierpieniu, ale też zniwelować ryzyko groźnych powikłań. W tym artykule, dowiecie się więcej na ten temat.

Jak powstaje ropień zęba?

Jama ustna jest miejscem, gdzie możemy spotkać miliony komórek bakteryjnych. Kiedy wszystko działa bez zarzutu, nie musimy się tym martwić. Jednak zdarza się, że nasze bariery ochronne zawodzą, a wtedy zostajemy postawieni przed niejednokrotnie poważnym problemem. Obumarcie miazgi zęba możne być spowodowane: przebytymi chorobami zębów, urazami, bodźcami termicznymi, czy fizycznymi bądź chemicznymi czynnikami. Kiedy tkanka zaczyna obumierać, staje się idealnym miejscem do rozwoju bakterii, które namnażając się, powodują choroby. Najczęściej do wystąpienia martwicy miazgi zęba prowadzi nieleczona próchnica. Warto o tym pamiętać, kiedy po raz kolejny postanowimy przetrwać dolegliwości bólowe, nie udając się do dentysty.

Bakterie, które pojawiają się w miejscu wystąpienia miazgi zęba oraz toksyny, które produkują, dostają się do organizmu, zatruwając go. Na samym początku możemy zauważyć stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli w tym momencie nie zadziałamy, musimy liczyć się z tym, że może wytworzyć się ropień zębowy. Zawiera on gęstą, mętną wydzielinę, która ma nieprzyjemny zapach. Tym, co ją buduje są obumarłe tkanki, komórki bakteryjne oraz komórki układu odpornościowego.

Ropień zęba niejedno ma imię

Ropień zęba to nie tyle jedna dolegliwość, a raczej kategoria, w skład której wchodzą kolejne typy ropni, będące, najprościej mówiąc, jedną wielką rodziną. Każdy ropień jest fazą ogólnej choroby i nieleczony przez pewien czas przerodzi się w kolejną, bardziej problematyczną.

  • Ropień okołowierzchołkowy – zapalenie dotyka miazgi zęba oraz tkanek wierzchołka korzenia. Ból jest samoistny, występuje podczas nacisku na ząb, łagodzi go kontakt z zimnem.
  • Ropień podokostnowy (okostnowy) – nieleczony ropień okołowierzchołkowy atakuje potem tkankę okostną, powodując jej rozwarstwienie się. Ból jest promieniujący, sprawia wrażenie, jakby bolały nas też sąsiednie zęby.
  • Ropień podśluzówkowy – w dalszym ciągu nieleczony ropień zagnieżdża się ostatecznie w błonie śluzowej. Ból jest mniejszy, lecz czujemy obrzęk. Dodatkowo pojawia się też gorączka oraz osłabienie. Obecny jest też tzw. objaw Smrekera, wskutek którego wyczuwamy, że górna część korony zęba porusza się.

Objawy

Ropień okołowierzchołkowy zwiastuje zazwyczaj ból, który pacjenci pojawiający się w gabinetach dentystycznych chętnie sygnalizują. Zazwyczaj mają oni poczucie, że ból rozpiera, pulsuje. Może on promieniować w kierunku ucha lub skroni. Nasilenie objawów ma miejsce podczas jedzenia ciepłych pokarmów oraz przebywania w pozycji leżącej. Możemy czuć jakby nasz ząb był „wysadzany z zębodołu” lub jakby znajdował się zbyt wysoko. Poza tym chory ząb może być lekko rozchwiany. Najbardziej odczuwamy ból wtedy, kiedy próbujemy gryźć. Musimy w tym miejscu podkreślić, że dziąsło w okolicy wierzchołka korzenia staje się bolesne uciskowo, zaczerwienione. Dodatkowo może wystąpić obrzęk. Podczas dotykania węzłów chłonnych znajdujących się pod żuchwą i w okolicach szyi możemy wyczuć, że są one powiększone. Stomatolog wykona zazwyczaj test opukowy oraz badanie zęba na żywotność. podczas niego uzyskuje się zazwyczaj wynik ujemny. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, które jest konieczne, by potwierdzić diagnozę, uwidoczniona zostaje zmiana w okolicy wierzchołka korzenia.

Ropień zęba

Ropień podokostnowy sprawia, że okostna zaczyna się odwarstwiać. Kiedy to się dzieje, odczuwamy bardzo silny ból. Dziąsło nadal jest zaczerwienione, nieznacznie obrzęknięte. Poza tym badając bolące miejsce językiem lub palcami powodujemy jeszcze większy ból. pozostałe objawy pozostają bez zmian

Ropień podśluzówkowy to ten rodzaj ropnia, który powstaje, gdy okostnej zostaje przez niego przebita. Wtedy ból, który odczuwaliśmy nieznacznie ustępuje. Jednak zauważamy, że nad powstającym ropniem pojawia się obrzęk błony śluzowej. Palpacyjnie możemy wyczuć tzw. „objaw chełbotania”. Wynika to z tego, że dochodzi do przemieszczania płynów w obrębie ropnia. Poza tym nie pojawiają się jakieś inne, charakterystyczne objawy.

Przy każdym rodzaju ropnia może występować obrzęk twarzy po stronie chorego zęba oraz szczękościsk. Poza tym czasami występują takie objawy jak: złe samopoczucie, podniesiona temperatura ciała czy brązowienie zęba.

Leczenie

W zależności od typu ropnia, leczenie będzie wyglądać nieco inaczej. Generalną procedurą jest tu uwolnienie wysięku ropnego. Jeżeli ropień przeszedł już do błony śluzowej, konieczne będzie w tym celu nacięcie dziąsła. Następnie ząb jest leczony kanałowo lub usuwany. Dodatkowo dentysta przepisze nam też antybiotyk.

Pamiętajmy, aby nigdy nie ignorować ropnia – nieleczony, może się z czasem przenieść także na pozostałe części naszego ciała, zagrażając nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Posumowanie

Leczenie ropni nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń jakie może przynieść nam życie. Należy jednak je przeprowadzić, gdyż nieleczone zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Leczenie ma zazwyczaj charakter chirurgiczny. Należy o tym pamiętać, kiedy zdecydujemy się przyjmować antybiotyk. Nie wyleczy on całkowicie przyczyny powstania tego problemu. Może okazać się, że koniecznym będzie usunięcie zęba, który stał się przyczyną powstania ropnia. By zapobiec tej przykrej procedurze należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i pojawiać się regularnie na kontrolach u dentysty. Pozwolą one odpowiednio wcześnie wykryć próchnicę, co pomoże w wyleczeniu jej tak, by nie doprowadzać do obumarcia miazgi zęba.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Bardzo dobry artykuł, ropień zęba to faktycznie nieciekawa sprawa. Polecam leczyć tylko i wyłącznie prywatnie, kliniki mają tam dużo lepszy sprzęt. Nie ma co ryzykować zbędnym bólem i utratą zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button