Szukaj szczoteczki

Zapalenie okostnej zęba

7 września 2018

Okostna jest tkanką łączną pokrywającą kości, chociażby szczęki i żuchwy. Odgrywa ona ważną rolę, regenerując kość podczas jej złamania. W jej wnętrzu znajduje się też spora ilość naczyń oraz nerwów, stąd też ogromny ból, kiedy dojdzie do jej zapalenia. Dotyczy to także okostnej zęba, która może zacząć nas boleć nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że nasza jama ustna jest zadbana. Ból jest bardzo silny, obejmujący nawet całą głowę. Samo zapalenie daje o sobie znać przede wszystkim w nocy – ulubionej porze każdego bólu wewnątrz jamy ustnej. Co gorsza, nie działają na nie żadne środki przeciwbólowe, zaś ignorowanie problemu i konieczności udania się do dentysty może skończyć się powstaniem ropnia wokół zęba. W jeszcze gorszym wypadku, ropień może dostać się wyżej, do oczu lub nawet mózgu.

Objawy

  • Ostry, nieprzewidziany ból zęba, czasem odczuwalny też na całej głowie, szyi lub zatokach
  • Na wargach i policzkach pojawia się opuchlizna
  • Gorączka
  • Duszności i osłabienie
  • Trudności w otwieraniu ust

 

 

Przyczyny zapalenia

  • Próchnica
  • Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe
  • Korzenie zęba pozostawione w kości po jego usunięciu
  • Stany zapalne w obrębie miazgi zęba lub wierzchołków korzeni

Przebieg leczenia

Leczenie trwa na ogół około dwóch tygodni. Na początek, lekarz musi wykonać zdjęcie rentgenowskie (czasem nawet dostaniemy skierowanie na tomograf) w celu dokładnej oceny sytuacji. Następnie dentysta przepisuje nam antybiotyki, które musimy brać przez tydzień lub dwa. W międzyczasie musimy też przepłukiwać usta płukankami z szałwii lub rumianku. Ból i opuchliznę można zredukować, stosując zimne okłady. Kiedy leczenie antybiotyczne dobiega końca, przychodzi kolej na sam ząb. W zależności od jego stanu, jest on usuwany lub leczony kanałowo.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Kategoria : Blog