Blog

Jak dbać i pielęgnować zęby u psa?

Wielu z nas lekceważy higienę jamy ustnej u psów, a to spory błąd. Okazuje się bowiem, że różnego rodzaju problemy z uzębieniem dotyczą zdecydowanej większości czworonogów. Jak zatem czyścić zęby naszego pupilka? Na ile jesteśmy w stanie zrobić to sami, a kiedy należy się wybrać do weterynarza?

Kamień nazębny, choroby dziąseł, paradontozy – to problemy, które dotyczą nie tylko ludzi. Zaniedbanie jamy ustnej u psa skutkuje dla naszego zwierzęcia wieloma przykrymi konsekwencjami, włącznie z wypadnięciem zębów. Właśnie dlatego tak ważnym jest, byśmy interesowali się tym, co dzieje się w pyszczku czworonoga.

Pielęgnacja zębów u psa

Najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli nie dopuścimy do tego, by zęby naszego psiaka się zniszczyły, będzie żyło się zdecydowanie łatwiej zarówno nam, jak i jemu. Nam, bo unikniemy w przyszłości kosztownych wizyt u weterynarza, oraz samemu psu, ponieważ będzie mógł z przyjemnością gryźć wszystko, co mu się rzewnie podoba (byleby tylko nie były to nasze kapcie!).

Pierwszym, o co powinniśmy zadbać, jest odpowiednia dieta naszego zwierzęcia. Powinna być ona bogata w najróżniejsze produkty, tak by pies przez cały czas miał okazję ćwiczyć swoje zęby. Poza tym serwowanie psu jedynie pokarmów mokrych i miękkich sprawia, że nie jest on w stanie ścierać podczas jedzenia kamienia nazębnego, co może się wiązać z rozwojem wielu chorób.

A co konkretnie powinna zawierać dieta naszego psa? Poniżej macie małą ściągawkę:

  • suche karmy z twardymi chrupkami – dzięki nim psiak będzie mógł ścierać kamień nazębny i oczyszczać zęby z pozostałości,
  • karmy typu dental – wspomagają one utrzymanie higieny jamy ustnej u psa, pomagają redukować mu płytkę nazębną oraz redukują nieprzyjemny zapach z pyszczka. Mogą występować zarówno w postaci twardych chrupków, jak i kostek do gryzienia czy osuszonych pasków mięsnych,
  • mikroelementy i składniki odżywcze – za ich sprawą zęby naszego zwierzęcia powinny być twarde i zdrowe. Znajdziemy je w sprawdzonych, renomowanych karmach od znanych producentów.

Oczyszczanie zębów u psa

Skoro już wiemy, jakie produkty należy dostarczać swojemu zwierzęciu, nadszedł czas, by napisać nieco o samym oczyszczaniu jego zębów. W jaki sposób powinno się ono odbywać? Najlepiej przy użyciu profesjonalnej szczoteczki dla psów, a także specjalnej pasty. Szczotkować zęby naszego pupila powinniśmy przynajmniej raz na tydzień, chociaż należy pamiętać, że jamę ustną szczeniąt powinniśmy szorować nieco częściej (przynajmniej kilka razy w tygodniu).

Warto, byśmy już od pierwszych miesięcy życia przyzwyczaili naszego psiaka do szczotkowania – czym szybciej zaakceptuje on tę czynność, tym lepiej. Poza tym dorosłemu zwierzęciu znacznie trudniej jest przyswoić nowe nawyki.

A co, jeśli nasze zwierzę za nic w świecie nie chce się zgodzić na szczotkowanie? Na szczęście istnieją też inne sposoby, by oczyścić jamę ustną psa. Możemy do tego celu użyć płynów, żelów, i spray’ów, które podaje się pupilkowi wraz z posiłkiem. Specyfiki te osadzają się na zębach, i tym samym rozmiękczają kamień nazębny.

Technika oczyszczania

Teraz kilka słów na temat tego, jak powinno wyglądać oczyszczanie zębów naszego psa w praktyce. Przede wszystkim powinniśmy to robić delikatnie – nie należy mocno dociskać szczoteczki ani do zębów pupila, ani tym bardziej dziąseł. Najlepiej mycie rozpocząć od zębów przednich, a potem stopniowo przechodzić do tylnych. Nie zapominajmy przy tym o oczyszczaniu zębów trzonowych, które znajdują się na samym końcu szczęki zwierzęcia – zwykle to na nich odkłada się najwięcej kamienia.

Całe szczotkowanie powinno trwać mniej więcej dwie minuty. Jeśli pies spróbuje nas podczas niego ugryźć, możemy przycisnąć jego wargę do szczęki, co osłabi ten odruch. Po procesie oczyszczania zębów konieczne należy podać zwierzęciu coś do picia.

Kiedy należy uda się do weterynarza?

Zęby naszego psa powinny być regularnie kontrolowane w warunkach domowych, natomiast dobrze by było, gdybyśmy przynajmniej raz na pół roku udawali się z psiakiem do gabinetu weterynaryjnego. Sami nie jesteśmy w stanie bowiem dostrzec wszystkich problemów, jakie kiełkują w pyszczku zwierzęcia.

Jeśli weterynarz stwierdzi u psa nadmierną ilość kamienia nazębnego, bądź którąś z groźnych infekcji, prawdopodobnie zaleci lecznicze oczyszczanie uzębienia. Polega ono zazwyczaj na usuwaniu kamienia w sposób mechaniczny lub też przy użyciu ultradźwięków i jest przeprowadzane pod narkozą.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button