Blog

Jaką szczoteczką czyścić zęby po zabiegu chirurgicznym jamy ustnej?

Za Tobą zabieg chirurgiczny jamy ustnej? W takim razie przez najbliższych kilka dni musisz dbać o pielęgnację zębów i dziąseł w sposób szczególny. Codzienne mycie nie może naruszać tkanek, gdyż mogłoby to doprowadzić do rozerwania założonych przez lekarza szwów i tym samym wielu groźnych powikłań. Jednocześnie czyszczenie jamy ustnej musi być skuteczne, aby uniknąć próchnicy i zapalenia dziąseł. W trosce o efektywne, ale przy tym bezpieczne mycie zębów po zabiegach chirurgicznych, powstały specjalne szczoteczki pooperacyjne. Sprawdź, czym się one charakteryzują i na które z nich warto postawić.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej po zabiegu chirurgicznym?

Ekstrakcja zęba, implantacja zęba, przeszczep tkanek – to najpopularniejsze zabiegi chirurgiczne, jakimi jesteśmy poddawani. Czyszczenie zębów po takich operacjach zawsze wymaga zachowania szczególnej ostrożności. „Naruszyć” zaleczone miejsce nie jest trudno, a wpuszczenie do rany bakterii może skutkować nie tylko obfitym krwawieniem, obrzękiem i bólem, ale również wystąpieniem stanu zapalnego. Z tego względu, tuż po zabiegu trzeba stosować się do następujących zasad.

1. Odpoczynek. Dwa pierwsze dni od zabiegu powinny być poświęcone na pełną regenerację. Z wysiłku fizycznego należy zrezygnować nawet do siedmiu dni po zabiegu.

2. Higiena jamy ustnej. Zęby i dziąsła należy szczotkować bardzo delikatnie, przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego szczoteczek pooperacyjnych. Na dwadzieścia cztery godziny od zabiegu należy zrezygnować z przepłukiwania jamy ustnej płukankami.

3. Rezygnacja z palenia tytoniu. Z wyrobów tytoniowych należy zrezygnować przynajmniej na dwadzieścia cztery godziny po zabiegu. W przeciwnym razie w miejscu rany może dojść do infekcji.

Oczywiście najważniejsze jest jednak stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Sumiennie należy przestrzegać wyznaczonych nam przez specjalistę instrukcji oraz dotrzymywać terminów wizyt kontrolnych.

Czym charakteryzują się szczoteczki pooperacyjne?

W przypadku osób po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej klasyczna szczoteczka do zębów mogłaby się nie sprawdzić. Taka szczoteczka ma zbyt twarde włosie i za szeroką konstrukcję, przez co łatwo byłoby nią podrażnić leczone miejsca. Z tego względu do produkcji trafiły specjalne szczoteczki pooperacyjne. Tego rodzaju szczoteczki mają bardzo delikatne włókna, które w subtelny i bezinwazyjny sposób pozwalają oczyszczać okolice ran.

Jaką szczoteczką czyścić zęby po zabiegu chirurgicznym jamy ustnej?

Włosie szczoteczek pooperacyjnych jest jeszcze bardziej skupione, dzięki czemu umożliwia skuteczne ściąganie z powierzchni szkliwa codziennych nalotów, a przy tym funduje regularny masaż dziąsłom. W przypadku urazów jamy ustnej to niezmiernie istotne, ponieważ to dziąsła w dużej mierze odpowiadają za to, jak szybko będzie regenerowała się rana.

Ze względu na swoje specjalne wyprofilowanie, szczoteczki pooperacyjne są polecane także osobom mającym kłopot z paradontozą i krwawieniem dziąseł.

Godne polecenia szczoteczki pooperacyjne

Obecnie produkcją szczoteczek pooperacyjnych zajmuje się kilka uznanych marek, w tym GUM, Curaprox, TePe czy Elgydium. Produkty tego rodzaju kosztują nie więcej niż kilka, kilkanaście złotych, więc wszyscy, którzy znajdują się po wszelkiego rodzaju zabiegach jamy ustnej powinni poważnie rozważyć ich zakup. Godne polecenia szczoteczki pooperacyjne to między innymi:

  • Curaprox CS Surgical Mega Soft – szczoteczka pooperacyjna, którą nabędziesz za około 20 złotych. Charakteryzuje ją bardzo niewielka główka czyszcząca, na której zgromadzonych jest aż dwanaście tysięcy ultra cienkich włókien Curen. Włókna te zachowują swoją twardość nawet po zamoczeniu, co tylko ułatwia czyszczenie nimi zębów. Do zestawu ze szczoteczką dołączono plastikowy kapturek, umożliwiający higieniczne zabranie ze sobą przyrządu w podróż.
  • TePe Special Care – to szczoteczka o tak samo gęsto skupionym włosiu jak produkt zaproponowany wyżej. Dwanaście tysięcy włosków osadzonych na bardzo niewielkiej głowicy czyszczącej umożliwia Tepe Special Care doskonałą pielęgnację przestrzeni trudno dostępnych. Szczoteczkę wyróżnia zaokrąglony szczyt włosia, dzięki czemu jest ona polecana także osobom z wrażliwą śluzówką.
  • ROCS Super Soft – to bardzo ciekawa opcja dla osób, które poszukują skutecznej szczoteczki do czyszczenia zębów tylnych, języka bądź powierzchni podniebienia. Włosie produktu firmy ROCS zostało ścięte tak, aby jak najlepiej dopasowywać się do łuku zębowego, dzięki czemu szczoteczką łatwo dotrzeć we wszystkie najdalsze zakamarki.
  • Seria szczoteczek Elgydium Clinic – w jej skład wchodzą szczoteczki Elgydium Clinic 7/100, Elgydium Clinic 15/100, a także Elgydium Clinic 20/100. Pierwsza jest polecana do stosowania w pierwszym tygodniu po zabiegu, druga – przez kolejne dwa tygodnie od operacji, a trzecia w ostatnim etapie leczenia. Szczoteczki z serii Elgydium Clinic świetnie sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji jamy ustnej po rozmaitych operacjach, ale również w przypadku nadwrażliwości zębów czy zapalenia dziąseł.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button