Szukaj szczoteczki

Suchość w ustach – przyczyny i jak sobie z tym radzić?

suchość w ustachProblem spierzchniętych warg i suchości w ustach nie zawsze powinien być bagatelizowany. Głównym powodem tej dysfunkcji są nieprawidłowo lub w ogóle nie działające ślinianki, których głównym zadaniem jest właśnie wytwarzanie śliny.

Zbyt mała ilość śliny może być spowodowana następującymi rzeczami: radioterapią, stosowaniem niektórych leków, cukrzycą, a także powolnym starzeniem się organizmu. Gdy zauważymy powyższy problem, to dobrym pomysłem jest jak najszybsze skonsultowaniem się z lekarzem.

Rzadka dysfunkcja

Zaburzona praca ślinianek nie jest jednak często występującym problemem. Jedynie 5% populacji cierpi na jej niewydolność. Dlaczego należy ją leczyć? Przedłużający się stan braku śliny może doprowadzić do rozwinięcia próchnicy bądź grzybicy jamy ustnej.

Przed pójściem do lekarza można sprawdzić czy sami nie doprowadziliśmy do powstałego problemu. Suchość w ustach może być przede wszystkim spowodowana niedostatecznym nawodnieniem organizmu (dzienne spożycie wynosi 2 – 2,5l na osobę) bądź zbyt dużym spożyciem soli. Poza tym brak śliny może być wynikiem palenia papierosów, oddychaniem przez usta, bądź – u kobiet – nadchodzącą menopauzą.

Funkcje śliny w naszym organizmie

Ślina wydzielana jest przez ślinianki i pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Najistotniejsze z nich to:

 

  • ochrona przed próchnicą
  • neutralizacja kwasów
  • wspomaga funkcje mówienia
  • umożliwia trawienie
  • wspomaga połykanie pokarmów
  • chroni ścianki zębów przed uszkodzeniami
  • bierze udział w odpowiednim odczuwaniu różnych rodzajów smaku

 

Sposoby leczenia ślinianek

Podstawowym problemem niedziałających ślinianek jest to, że trudno jest z powrotem przywrócić im dawną sprawność. Jednak amerykańscy naukowcy wraz z profesorem Chih – Ko Yeh przeprowadzili szereg badań wskazujących na to, że przy pomocy włókien jedwabiu stanowiących „rusztowania” są w stanie wyhodować działające ślinianki. Na oficjalne leczenie należy jednak jeszcze parę lat poczekać, jednak przedstawiane wyniki są więcej niż obiecujące.

Dlatego teraz w razie wystąpienia problemu warto jest poradzić się i wysłuchać opinii lekarza. Być może nasz problem nie będzie wymagał tak radykalnego i skomplikowanego leczenia.