Krzywe zęby u dziecka – co możemy zrobić?

24 listopada 2018

Nasze dzieci mogą mieć krzywe zęby. Zdarza się to dość często. Czy możemy sięgnąć po sprawdzony sposób radzenia sobie z tym problemem? Co możemy zrobić, kiedy zauważymy, że uzębienie naszej pociechy zaczynają się krzywić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Przyczyny krzywych zębów u dziecka

Jak nietrudno się domyślić, przyczyn wykrzywiania się zębów jest wiele. Zaczynają się od predyspozycji genetycznych, a kończą na czynnikach rozwojowych i przyzwyczajeniach. Kiedy prawidłowo rozwijają się kości szczęki, nie będzie problemu z tym, by zęby naszego dziecka pozostały proste. Z tego też powodu bardzo ważnym jest, by pojawiające się choroby zębów i dziąseł leczyć szybko. Co ważne, pierwsza wizyta u dentysty nie powinna odbyć się później, niż po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych.

Należy pamiętać, że podstawowymi oznakami pojawienia się problemów z rozwojem kości szczęki, mogą być:

• niedomykanie buzi dziecka
  • niedrożne drogi oddechowe
  • nieprawidłowa pozycja języka

Uśmiech

Jeśli zauważymy, że któryś z tych problemów dotyka nasze dziecko, należy udać się do lekarza pediatry. Wady zgryzu mogą odbić się nie tylko na tym w jakim stanie będzie jama ustna malucha, ale także na zdrowiu całego organizmu.

Innymi przyczynami powodującymi krzywienie się zębów jest:

• nieodpowiednia dieta – nawyk gryzienia wyrabia się do około 6 miesiąca życia; wtedy to zaczyna się wprowadzać do jadłospisu gotowane warzywa i inne miękkie pokarmy; z kolei po skończeniu 2 lat dziecko powinno być w stanie gryźć także twarde pokarmy takie jak na przykład marchewki i jabłka; to sprawi, że rozwój twarzoczaszki będzie przebiegać prawidłowo
  • ssanie smoczka lub palca przez bardzo długi okres
  • nieprawidłowe układanie dziecka do snu (poduszka pod szyją, bródka ku górze)

Jak możemy zapobiegać krzywieniu się zębów?

Najważniejszym, co możemy zrobić, by zapobiegać pojawianiu się krzywych zębów u malucha jest stałe obserwowanie i stawienie się na kontrolach lekarza.

Istotne jest też, by w razie zaistnienia takiej potrzeby nie odwlekać leczenia dentystycznego. Niektórzy uważają, że zakładanie aparatu ortodontycznego na mleczne zęby jest błędem. Nie mają jednak racji. Rozwój zębów mlecznych będzie miał wpływ na kondycję i to, jak rozwiną się zęby stałe.

Ważna jest także praca nad tym, by dziecko otrzymało odpowiednie nauki dotyczące tego, czego nie powinno się robić. Dzięki temu możemy wyeliminować takie złe nawyki jak na przykład ssanie kciuka. Czynności te powinny kompletnie zniknąć z nawyków dziecka już w wieku trzech lat.

Poza tym możemy korzystać ze specjalnie wyprofilowanych smoczków, tak zwanych smoczków ortodontycznych. Istotne jest też karmienie piersią, ponieważ wymusza na dziecku ruch żuchwy wprzód. Karmienie tego typu powinno trwać 20 minut. Karmiąc butelką, nie powinniśmy opierać jej o bródkę malucha – sprawi to, że żuchwa nie będzie się poruszać. Dobre rezultaty o niektórych dzieci daje też noszenie płytki przedsionkowej, czyli pierwszego aparatu nazębnego dziecka. Przyrząd ten kosztuje około 50 złotych, zaś regularne korzystanie z niej przez kilka godzin dziennie pozwala nam zobaczyć pozytywne rezultaty już po 6 miesiącach.

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

0 (0 głosów)
Kategoria : Blog