Wpływ piercingu na zdrowie jamy ustnej

30 kwietnia 2019

Piercing, czyli umieszczanie w różnych częściach ciała kolczyków, jest ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Moda ta przyszła do nas z Zachodu i cieszy się dużym zainteresowaniem w szczególności wśród młodzieży. Czy jednak noszenie kolczyka w języku jest w pełni zdrowe dla naszej jamy ustnej? Zapraszamy do lektury.

Zdobienie różnych części ciała biżuterią budzi wiele kontrowersji, ale wiele osób wciąż się na nie decyduje, chcąc w ten sposób poprawić swój wygląd. Okazuje się jednak, że długotrwały piercing może być szkodliwy nie tylko dla błon śluzowych naszej jamy ustnej, ale również zębów. I prowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań.

Dlaczego piercing może być groźny?

Podczas przekłuwania języka, warg, czy policzków, błona śluzowa zostaje przerwana, a zatem narażamy ją w ten sposób na działanie drobnoustrojów, i co za tym idzie – pojawienie się infekcji. Ryzyko zagrożenia zdrowia jest tym większe, że nasza jama ustna ze względu na swoją strukturę jest w szczególności narażona na wystąpienie różnego rodzaju powikłań.

A te pojawiają się niemal u każdego pacjenta zaraz po zabiegu piercingu. Najczęściej występują w postaci krwawienia, obrzęków czy delikatnych infekcji. Najbardziej narażonym na tego typu nieprzyjemności miejscem jest język – wszystko dlatego, że jest on organem silnie unaczynionym. Konsekwencje jego przekłucia mogą stanowić (poza wyżej wymienionymi) także chociażby trudności z mówieniem, jedzeniem, czy połykaniem. Niektóre infekcje wywołane przez przekłucie danej części ciała mogą nawet zagrażać życiu pacjenta. Mowa tu głównie o przewlekłym krwawieniu oraz zaawansowanych obrzękach.

Na to, czy w naszym wypadku po zabiegu piercingu pojawią się powikłania, i jakiego będą one rodzaju, wpływ ma kilka czynników. Najważniejszym z nich są warunki higieniczne, jakie panują w gabinecie, w którym dochodzi do operacji. Ważne, by pomieszczenie było sterylne, doskonale odkażone, a także by doktor dokonujący zabiegu korzystał z nowoczesnego sprzętu.

Co nam grozi?

Możliwe powikłania po piercingu przybliżono już nieco powyżej, ale warto je sklasyfikować, byśmy mieli ich klarowny obraz. Otóż można podzielić je na dwie grupy. Pierwszą z nich są powikłania, które występują tuż po zabiegu. Zaliczamy do nich:

• ból,
  • krwawienie,
  • obrzęk.

Druga grupa to powikłania, które trwają przez dłuższy okres i w konsekwencji mogą być groźne dla zębów i dziąseł. Należą do nich:

• recesje dziąsłowe,
  • uszkodzenia zębów i tkanek,
  • długotrwałe infekcje w okolicach przekłutego miejsca.

Z czym wiążą się przewlekłe powikłania po zabiegu?

Niektóre ze stanów chorobowych mogą pojawić się nawet kilka tygodni po przeprowadzonym zabiegu piercingu. Do najczęstszych zaliczamy infekcje, które pojawiają się w okolicach przekłutego miejsca, a także uszkodzenia zębów i tkanek. Jeśli zdobimy swoją jamę ustną biżuterią przez dłuższy czas, możliwe jest też wystąpienie recesji dziąsłowych, których konsekwencją może być pojawienie się próchnicy, nadwrażliwości, oraz krwawienia.

Wszystkie te stany chorobowe zaczynają się zwykle od trudności z usuwaniem kamienia nazębnego, zwiększonej ilości płytki bakteryjnej oraz ukruszeń i złamań zębów. Wśród pacjentów często występują również, o czym pokrótce wspomniano już wcześniej, problemy z mówieniem, jedzeniem i połykaniem.

Profilaktyka

Co możemy zrobić, by nie dopuścić do przykrych powikłań związanych z zabiegiem piercingu? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o kompleksową higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie powinniśmy uzupełniać przepłukiwaniem ust specjalnymi płynami antyseptycznymi bądź roztworami z soli. Należy też pamiętać, by przez pierwsze kilka dni po operacji nie wyjmować kolczyka, ponieważ może to grozić ponownym zrośnięciem się otworu. Kiedy już jednak będzie to możliwe, kolczyk należy codziennie myć szczoteczką do zębów – pozwoli to nam na uniknięcie wdania się do niego infekcji.

No i na koniec najważniejsze: często odwiedzajmy stomatologa i konsultujmy z nim wszelkie podejmowane decyzje. Tylko lekarz jest w stanie bowiem wystarczająco szybko zareagować na pojawiające się w naszej jamie ustnej problemy. Jeśli będziemy działali zgodnie z jego wskazówkami, piercing nie powinien być dla nas szkodliwy.

Mirosław Fojut Administrator

social media