Blog

Zmarszczki wokół ust

Zmarszczki wokół ust to normalny widok, gdy się uśmiechamy. Co innego, gdy widzimy je na swojej twarzy przez cały czas. Wraz ze starzeniem się organizmu, zmarszczki zaczynają pojawiać się coraz częściej. Częsta mimika twarzy jest drugorzędnym czynnikiem za nie odpowiedzialnym. Zmarszczki pojawiają się też wskutek chorób oraz odziedziczonych genów.

Rodzaje zmarszczek wokół ust

  • Zmarszczki mimiczne (poziome) – najbardziej pospolite, pojawiają się już w 25-30 roku życia. Są w pełni naturalnym wytworem naszej mimiki.
  • Zmarszczki palacza – nazywane też kodem kreskowym, występują też u ludzi niepalących. Są to pionowe zmarszczki, tworzące się powyżej linii ust. Podczas palenia papierosów lub picia przez słomkę, zmarszczki te zaczną przypominać zgięcia.
  • Zmarszczki marionetki – tworzą się w kącikach ust i idą w dół, nadając im kształt ust teatralnych kukieł.
  • Bruzdy nosowowargowe – nazywamy je też fałdami nosowo-wargowymi, bruzdami przynosowymi, zmarszczkami śmiechowymi lub małpim pyszczkiem. Tworzą się podczas śmiechu.

Kiedy powstają i u kogo?

Chociaż pierwsze zmarszczki zaczynają się pojawiać w wieku około 25 lat, to są one spowodowane tylko i wyłącznie naturalnymi ruchami naszej twarzy. Oznaką starzenia się organizmu są z kolei zmarszczki palacza, które pojawiają się w wieku około 45 lat. Z upływem lat, skóra traci bowiem swoją sprężystość i gęstość, co jest spowodowane ubytkami w ilości kolagenów i elastyny. I chociaż ich nazwa mogłaby sugerować, że dotykają tylko starszych osób palących, zmarszczki palacza mogą się pojawić u każdego. Udowodniono jednak, że osoby palące są bardziej narażone na powstawanie zmarszczek. Jeżeli utracimy też część zębów, nasza skóra straci podparcie, a co za tym idzie, na naszej twarzy pojawią się bruzdy. Zła dieta, głodzenie się lub zmiany hormonalne u kobiet również przyczyniają się do powstawania nieestetycznych zmarszczek w kącikach ust.

Zmarszczki wokół ust
Zabieg Radiesse

Jak ograniczać ich powstawanie?

Należy unikać używek takich jak alkohol lub nikotyna. Latem stosujmy kremy z filtrem UV, dzięki któremu ochronimy skórę przed uszkodzeniami. Nasza dieta powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, o właściwościach nawilżających skórę od wewnątrz. Kremy przeciwzmarszczkowe o działaniu wypełniającym również zapewnią nam dobrą ochronę przez szpecącymi zmianami na skórze. A kiedy już pojawią się u nas pierwsze zmarszczki?

Po pierwsze, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą w gabinecie kosmetycznym. Dzięki temu, będziemy mogli dowiedzieć się, jaki sposób kuracji będzie dla nas najlepszy. Wiele osób od razu sięga po kremy odmładzające, ze względu na zawarty w nich kwas hiauloronowy oraz koenzym Q10, lecz nie zawsze jest to dobry wybór. Alergie na te składniki sprawiają, że możemy sobie w ten sposób podrażnić skórę. Metoda ta nie jest też zalecana dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.

Jeżeli jesteśmy gotowi na odrobinę dyskomfortu, możemy zdecydować się na zabieg Fraxel – polega on na użyciu lasera, który wytwarza impulsy oddziałujące na skórę twarzy. Zależnie od zaawansowania zmian skóry, kuracja może trwać od jednego do sześciu tygodni. Przed rozpoczęciem zabiegu, lekarz używa maści znieczulającej, zaś gojenie się skóry trwa około tygodnia. Sam zabieg jest bardzo popularny, ponieważ odmładza skórę, nie powoduje powikłań i skutecznie usuwa defekty skóry. Nie powinny jednak korzystać z niego kobiety w ciąży oraz osoby chore na cukrzycę, łuszczycę lub mające skłonności do powstawania opryszczek.

Przyjemniejszą alternatywą jest zabieg Radiesse, podczas którego w skórę wstrzykiwany zostaje preparat, w skład którego wchodzi 30% hydroksyapatytu i 70% żelowego nośnika. Zabieg ten modeluje rysy twarzy i jej kontury. Nie powinny się na niego decydować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią a także ludzie zmagający się z nowotworami. Zabieg taki kosztuje około 2000 złotych, zaś jego efekty utrzymują się około 18 miesięcy. W przypadku pewnych niedociągnięć, możemy ponownie udać się na konsultację lekarską po 3-4 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu. W większości wypadków, wystarcza jednak tylko jedna wizyta.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button