Groźna nadwrażliwość zębów

Groźna nadwrażliwość zębówJest to bardzo nieprzyjemny przypadek. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów muszą odmawiać sobie codziennych, zwykłych przyjemności (jedzenia lodów, picia ciepłych napojów, jedzenia kwaśnych bądź słodkich pokarmów). Nie wspominając o tym, że mycie zębów może stać się dla nich prawdziwą udręką. Często skracają go, co powoduje pojawienie się chorób zębów i dziąseł.

Najczęściej sami jesteśmy winni jej powstawania. Nie kontrolujemy rodzajów spożywanych pokarmów, uszkadzamy szkliwo (np. poprzez długotrwałe stosowanie past wybielających), a także nie leczymy zębów z pojawiających się chorób (takich jak próchnica). Nadwrażliwość dotyczy zarówno pojedynczych zębów jak i całych łuków, zaś jej nieleczenie jedynie pogorszy nasz stan – jeszcze nie zdarzył się przypadek, żeby samoistnie zniknęła.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów powstaje wtedy, kiedy szkliwo przestaje tworzyć szczelną warstwę, która chroni unerwioną zębinę przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych. Miejsce, które zostaje pozbawione tej naturalnej ochrony, czyli takie, które uległo pewnemu uszkodzeniu, zaczyna reagować właśnie nadwrażliwością. Zwykle to nasze działania doprowadzają do takiego stanu.

Jak powstaje?

Na nadwrażliwość zębów cierpi bardzo wiele osób. Na pewno niektórzy ze znajomych ją kiedyś leczyli, bądź teraz mają z nią problem. Jednak jakie są przyczyny jej powstawania?

Najważniejsze to:

  • zgrzytanie zębami (bruksizm)
  • zabiegi stomatologiczne tj. wybielanie czy skaling)
  • palenie papierosów
  • paradontoza
  • próchnica
  • kamień nazębny
  • niewłaściwe szczotkowanie
  • nabyte urazy zębów
  • wady zgryzu
  • spożywanie dużej ilości kwaśnych produktów mających właściwości trawiące (i niszczące szkliwo)
  • choroby układu pokarmowego
  • częste wymioty
  • obgryzanie ołówków i długopisów prowadzące do uszkodzeń mechanicznych.

Jakie są objawy nadwrażliwości zębów?

Jak już wspominaliśmy, nadwrażliwość zębów objawia się odczuwaniem bólu. Pojawia się on w czasie spożywania gorących lub zimnych pokarmów lub napojów, a także podczas mycia zębów.

Jak leczyć nadwrażliwe zęby?

Na szczęście we wczesnej fazie jej powstawania nie jest konieczna wizyta u stomatologa – możemy sobie poradzić samodzielnie.
Najbardziej istotna sprawa, to dobranie właściwej szczoteczki – musi mieć ona miękkie włosie, dzięki temu nie pogłębi nam już uszkodzonych dziąseł oraz umyje powierzchnię szkliwa w sposób bardzo delikatny. Poza szczoteczką warto jest zakupić specjalną pastę do zębów. Powinna mieć jak najniższy stopień ścieralności, RDA = 30 -70. Poza tym pasta powinna zawierać związki fluoru, które wzmocnią szkliwo zębów. Może posiadać w składzie także takie składniki jak związki potasu. Ich działanie skupia się na zmniejszaniu wrażliwości zakończeń nerwowych na bodźce bólowe. Podczas szczotkowania nie szorujmy zębów, tylko używajmy techniki z okrężnymi ruchami lub ruchami wymiatającymi (od dziąseł do korony zęba).

Należy absolutnie zaniechać szczotkowania w kierunku poziomym, ponieważ w ten sposób tylko kaleczy się dziąsła, doprowadzając do odsłonięcia się szyjek zębowych. Warto używać także nici dentystycznej, gdyż pozwala ona dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, w których osadza się płytka nazębna. Ponadto należy stosować płyn do płukania jamy ustnej, który jest przeznaczony dla osób z nadwrażliwością zębów. Wszystko to sprawia, ze kanaliki zębowe zostają zatkane, a więc mniej wrażliwe na bodźce zewnętrzne.

Zapamiętaj! Nigdy nie szczotkujemy zębów bezpośrednio po spożywaniu produktów cytrusowych oraz napojów gazowanych. Należy odczekać CO NAJMNIEJ 60 minut. Powodem jest zagrożenie starcia szkliwa, ponieważ po konsumpcji wymienionych produktów dochodzi do czasowego zaniku warstwy ochronnej naszych zębów. Jeśli chcesz zadbać o żeby, dobrze jest po spożyciu kwaśnych produktów przepłukać usta wodą.

Warto także wprowadzić nowe nawyki dotyczące spożywania pokarmów i napojów. Dobrze jest unikać gorących i zimnych dań, a chłodne napoje pić wyłącznie przez słomkę. Dobrze jest zrezygnować z jedzenia produktów, które powodują wzrost kwasowości śliny i demineralizację szkliwa. Wspominaliśmy już o cytrusach i napojach gazowanych, poza tym do takich produktów należą: mięso i słodycze.

Jeśli tak zabierzemy się do dbania o nasze uzębienie, w ciągu 2-3 tygodni powinniśmy odczuć wyraźną różnicę. Ból ustąpi. Jeśli chcemy, by zmiany zaszły szybciej możemy wetrzeć delikatnie w zęby łagodną pastę i zostawić ją na noc. Ważne, by nie używać w tym celu produktów mocno miętowych, zawierających mentol, gdyż ten może nam podrażnić dziąsła.

By zmniejszyć nadwrażliwość zębów należy regularnie udawać się na wizytę u stomatologa, podczas której zostanie nam usunięty kamień nazębny. W ten sposób zlikwidujemy jedną z przyczyn powstania nadwrażliwości. Wizyty takie powinno się odbywać raz na pół roku. Jeśli jednak kamień nazębny zbiera się u nas szybciej, trzeba to robić częściej.

W sytuacji, gdy nasza wada jest już pogłębiona lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca. Leczenie stomatologiczne obejmuje:

  • fluoryzację
  • stymulowanie mineralizacji
  • wypełnienie kompozytowe
  • impregnację.

Niestety nadwrażliwość może doprowadzić również do odsłonięcia korzeni zębów. W tym przypadku konieczny jest przeszczep dziąsła. Jednak ten zabieg może być wykonywany jedynie dla osób nie palących papierów. Dlatego w momencie pojawienia się pierwszych oznak nadwrażliwości reagujmy natychmiastowo.

Groźna nadwrażliwość zębów

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button