Blog

Reendo, powtórne leczenie kanałowe

Czasem zdarza się tak, że po upływie kilku tygodni, miesięcy, albo nawet lat ponownie odczuwamy ból w zębie, który już został przeleczony kanałowo. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy istnieje jeszcze szansa, by uratować zęba? Na szczęście tak – reendo (re-endo) to powtórne leczenie kanałowe, które umożliwia wyeliminowanie stanu zapalnego w obszarze newralgicznego zęba i wszystkich związanych z nim dolegliwości.

Wiele osób sądzi, że skoro już swoje odcierpieliśmy i ząb został przeleczony kanałowo, to nie należy się nim martwić, bo na pewno nie przysporzy nam w przyszłości żadnych kolejnych kłopotów. W końcu został pozbawiony nerwów, więc jak to możliwe, by znowu zaczął boleć? Niestety nie jest to takie proste. Istnieje szereg czynników, przez które okolice martwego zęba ponownie mogą przysparzać nam przykrych dolegliwości, i tym samym wymagać kolejnej interwencji stomatologa.

Czym jest reendo i kiedy się je przeprowadza?

Reendo to nic innego jak powtórne leczenie kanałowe. Najczęściej konieczne jest ono z uwagi na nieprawidłowe przeleczenie zęba za pierwszym razem i w konsekwencji pojawienie się w jego obszarze stanu zapalnego. Niestety, musimy mieć świadomość, że leczenie kanałowe to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów w stomatologicznym fachu, przez co obarczony relatywnie sporym ryzykiem niepowodzenia. Leczone w jego trakcie zęby są już mocno zniszczone, więc czasem powikłań uniknąć niemal nie sposób.

Najczęstsze powody konieczności przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego to:

  • nieodnalezione bądź zaniedbane podczas pierwszego leczenia kanały w zębie,
  • odsłaniająca kanały zęba próchnica, która powoduje infekcję bakteryjną,
  • perforacje komory lub korzenia zęba,
  • złamane bądź pęknięte korony leczonego wcześniej zęba, które prowadzą do infekcji bakteryjnej,
  • złamane bądź nieusunięte narzędzia endodontyczne znajdujące się w kanałach.

Jak wygląda powtórne leczenie kanałowe?

W przypadku, gdy pierwsze leczenie kanałowe nie zakończy się powodzeniem i martwego zęba dosięgnie stan zapalny, dentyście pozostaną dwa rozwiązania: albo usunąć ząb, ale raz jeszcze wykonać na nim leczenie kanałowe, czyli reendo. Jak ono wygląda? Wszystko zaczyna się od wykonania zdjęcia RTG. To na jego podstawie specjalista określa, czy chory ząb nadaje się do powtórnego leczenia endodontycznego. Jeśli tak jest, lekarz przystępuje do działania.

Najpierw zaaplikowane zostaje nam znieczulenie, dzięki któremu cały zabieg jest całkowicie bezbolesny. Warto podkreślić, że dzieci czy osoby dorosłe, które boją się wizyty u stomatologa, dodatkowo mogą poprosić stomatologa o leczenie z wykorzystaniem gazu rozweselającego czy też w narkozie. Niektórzy stomatolodzy proponują również najmłodszym słuchanie podczas zabiegu ulubionej muzyki albo oglądanie bajki, a w zamian za dobre sprawowanie obiecują drobne nagrody w postaci naklejek czy broszek.

Gdy już wszystkie kwestie związane ze znieczuleniem i komfortem pacjenta podczas zabiegu zostaną rozstrzygnięte, stomatolog otworzy ząb i usunie z niego wszelkie wypełnienia protetyczne oraz wkłady korzeniowe pozostałe po poprzednim zabiegu. Potem precyzyjnie oczyści kanały, przy okazji usuwając z nich przyczynę powstałego stanu zapalnego. Możliwe jest to dzięki użyciu mikroskopu, który pozwala specjaliście dostrzec nawet najmniejsze, pominięte wcześniej kanały.

Ostatni etap stanowi ponowne wypełnienie kanału i odbudowanie go w sposób protetyczny bądź przy użyciu kompozytu.

W jakich przypadkach powtórne leczenie kanałowe nie jest możliwe?

Jak podkreśliliśmy wcześniej, każdy pacjent do powtórnego leczenia kanałowego musi zostać wcześniej zakwalifikowany. Ów kwalifikacja odbywa się na bazie wykonanego zdjęcia RTG oraz opinii na temat naszego indywidualnego przypadku lekarza prowadzącego. U większości użytkowników udaje się ponownie przeprowadzić reendo, jednak w pewnych przypadkach nie jest to możliwe. Zaliczamy do nich:

  • zbyt zaawansowane zmiany próchnicze zęba,
  • próchnicę poddziąsłową albo oddzielającą dwa korzenie jednego zęba,
  • pęknięty bądź złamany korzeń,
  • zbyt zaawansowany stan zapalny.

Gdy w naszym przypadku okaże się, że z uwagi na któryś z wymienionych czynników przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego nie jest możliwe, lekarz zadecyduje o ekstrakcji problematycznego zęba.

Czy warto poddać się reendo? Jaki jest tego koszt?

Reendo to jedyny sposób, by uniknąć ekstrakcji zęba, gdy po leczeniu kanałowym ponownie zacznie nas boleć. Co warte podkreślenia, zęby uratowane poprzez powtórzenie zabiegu nierzadko służą pacjentom do końca życia, więc gra zdecydowanie jest warta świeczki. Jeśli jednak mimo wszystko nie chcemy ponownie przechodzić przez mało przyjemne leczenie kanałowe, możemy zdecydować się na ekstrakcję zęba i wstawienie w jego miejsce implantu. Bardzo ważne jest, by nie pozostawiać w jamie ustnej luk po usuniętych zębach, gdyż w przyszłości mogą się one dla nas wiązać z wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jeśli chodzi o cenę reendo, trudno ją jednoznacznie określić, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania zmian chorobowych, rodzaj leczonego zęba, wielkość miasta, w którym poddajemy się leczeniu oraz renoma gabinetu stomatologicznego. Przeciętnie za zabieg trzeba zapłacić około 500 zł za opracowanie jednego kanału.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button