Blog

Czy rentgen zębów jest bezpieczny?

Wiele osób czuje się niepewnie, gdy mówi im się o wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Boją się jego negatywnych skutków. Z jednej strony wykonanie zdjęcia pomaga w diagnostyce i sprawdzaniu przebiegu leczenia, z drugiej – mówi się o jego szkodliwości. Co powinniśmy o tym myśleć? Czy jest się czego bać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Badanie rentgenowskie (RTG) jest badaniem radiologicznym, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Bardzo dużo osób mogło o nim słyszeć pod postacią prześwietlenia. Medycyna wykorzystuje ten rodzaj badania od prawie wieku. Także w stomatologii ta metoda okazuje się popularna i bardzo przydatna.

Rodzaje zdjęć – rentgen zębów

  • punktowe – to najdokładniejsze zdjęcie; pokazuje nie więcej niż cztery zęby; daje możliwość zdiagnozowania między innymi próchnicy czy innych stanów zapalnych
  • cefalometryczne – takie zdjęcie zostaje wykonane wtedy, gdy chcemy rozpocząć leczenie ortodontyczne; pozwala ono zdiagnozować wadę zgryzu; poza tym daje ogląd na kości, zatoki oraz tkanki miękkie czaszki
  • pantomograficzne – bywa nazywane także zdjęciem panoramicznym; jego zadaniem jest objęcie wszystkich zębów, co daje jasną ocenę ogólnego stanu zdrowia; dzięki takiemu zdjęciu możemy poznać rozmieszczenie korzeni, co z kolei pozwoli zaplanować przebieg leczenia

Rentgen zębów – bezpieczny czy nie?

Rentgen zębów to badanie mało inwazyjne. Pacjenci jednak bardzo często się go boją. Wydaje im się, że właśnie narażają się na groźne dla zdrowia promieniowanie. Nie jest to bezpodstawne. W czasach, kiedy dopiero zaczynano korzystać z tej technologii, nie wiedziano jeszcze jaka dawka promieniowania może być uznana za bezpieczną. Obecnie zostało to już zbadane. Z tego też powodu dawki promieniowania zostały zmniejszone na tyle, na ile się to dało zrobić. Lekarze dentyści (i nie tylko) biorą pod uwagę bezpieczeństwo swoich pacjentów. To sprawia, że nie chcą ich niepotrzebnie wystawiać na promieniowanie. Z tego też powodu rentgen zębów jest przez nich zalecany jedynie w ostatecznych przypadkach.

Czy rentgen zębów jest bezpieczny?
Rentgen zębów to procedura, bez której większość badań nie mogłaby się odbyć

Rentgen zębów może być wykonany również u dzieci. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku należy to robić wyłącznie, jeśli korzyść z wykonania tego badania przewyższa możliwość wystąpienia niepożądanych skutków.

Kobiety w ciąży nie powinny mieć wykonywanych zdjęć rentgenowskich. Może się to negatywnie odbić na noszonym przez nie dziecku. Takie zdjęcie zostaje wykonane wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości przełożenia leczenia na czas, kiedy maleństwo już przyjdzie na świat.

Co ważne, zdjęcie rentgenowskie zęba to dawka promieniowania, która wynosi od półtora do dziewięciu mikrosiwertów (to specjalna jednostka, która ma określać poziom promieniowania jonizującego). Z kolei zdjęcie klatki piersiowej ma wartość około stu mikrosiwertów. Oznacza to, że wykonanie zdjęcia zęba jest mało szkodliwe ze względu na mały zasięg promieniowania. Rentgen klatki piersiowej daje tyle samo promieniowania co telewizor w trakcie całego roku. Należy pamiętać, że wykonanie zdjęcia zębów może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pomoże w ich leczeniu.

Jak się przygotować do wykonania zdjęcia rentgenowskiego?

Nie jest koniecznym przygotowywanie się do zrobienia zdjęcia rentgenowskiego. Badanie jest bezbolesne i trwa nie więcej niż minutę. Przed samym badaniem należy zdjąć biżuterię i metalowe elementy ozdobne takie jak na przykład spinki.

Jeśli okaże się, że lekarz zalecił wykonanie przeswietlenia, należy go posłuchać. Nie zrobiłby tego bez potrzeby. Ryzyko powikłań jest niewielkie, a korzyści ogromne. Dzięki wykonaniu zdjęcia lekarz dentysta będzie wyraźnie widział, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Dzięki temu rozpocznie odpowiednie leczenie.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button