Blog

RDA – ścieralność zębów

Każdy z nas chciałby móc pochwalić się uśmiechem rodem z hollywoodzkich wybiegów. Za olśnienie znajomych bielą zębów trzeba jednak słono zapłacić – wybielanie w gabinetach dentystycznych jest drogą przyjemnością. Wiele osób sięga więc po pasty wybielające z myślą – nawet jeśli nie pomoże, to nie zaszkodzi! Lecz niestety, nie jest to do końca prawdą.

Co znajduje się w paście do zębów?

Głównym zadaniem pasty do zębów jest oczyszczanie jamy ustnej. Ze względu na to, wiele dostępnych na rynku produktów różni się jedynie smakiem i opakowaniem. Większość z nich składa się z wody, substancji zapachowych, konserwujących, pieniących oraz aktywnych – takich jak ekstrakty ziołowe, sole fluorku, aminofluorki, kwas hialuronowy. Od 20% do 40% (a w skrajnych przypadkach nawet około 60%) pasty to materiał ścierny abrazyjny, który mechanicznie usuwa płytkę nazębną, osad bakteryjny i powierzchowne przebarwienia. To jego wysoka zawartość w produkcie jest odpowiedzialna za efekt wybielania zębów, obiecywany przez producentów past. Z ilością materiału ściernego zawartego w paście do zębów, ściśle związane jest pojęcie RDA.

Wskaźnik RDA

RDA (Radioactive Dentin Abrasion) to współczynnik ścieralności zębiny. Określa się go laboratoryjnie dla każdej pasty do zębów. Do wyznaczenia tego wskaźnika stosuje się metodę ścierania zębiny pastą napromieniowaną, zawierającą radioaktywny fosfor; im więcej zostanie starte, tym wyższy jest w produkcie poziom RDA.

Do najczęściej stosowanych w pastach substancji ściernych zaliczają się: polimetakrylan, wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, węglan wapnia i tlenek krzemu. By optymalnie działać, te ścierające cząsteczki powinny mieć okrągły kształt i średnicę maksymalnie 10 mikrometrów.

Jaki poziom RDA jest dla mnie bezpieczny?

Stosowanie pasty o odpowiednio dobranym poziomie RDA ma podstawowe znaczenie dla odpowiedniego dbania o zdrowie zębów. Zbyt intensywne ścieranie zębiny może prowadzić do nadwrażliwości zębów oraz zwiększenia ich podatności na próchnicę.

Bezpieczny poziom RDA został określony przez American Dental Association na od 0 do 250 RDA. Współczynnik bliski górnej granicy tej wartości, osiągają zazwyczaj party reklamowane jako wybielające oraz te przeznaczone dla palaczy. Ze względu na możliwość uszkodzenia zębiny, takich preparatów nie należy stosować dłużej niż zalecane przez producenta 2-3 miesiące.

Mimo tak szeroko zakrojonej przez American Dental Association skali, dentyści zalecają, by pasty używane codziennie nie zawierały współczynnika RDA wyższego niż 50-80.

W przypadku zębów wrażliwych, wskaźnik RDA powinien mieścić się w przedziale 30-70.

Zanim więc zdecydujesz się, czy warto pokładać w paście do zębów nadzieję na usunięcie przebarwień po kawie, herbacie czy papierosach zastanów się, czy nie wyrządzisz sobie więcej szkody niż uzyskasz korzyści. A jeżeli już zdecydujesz się na używanie produktu z wysokim poziomem RDA – rób to z głową i konsultuj się ze swoim dentystą.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button