Szukaj szczoteczki

Domowe sposoby na ból zęba

24 kwietnia 2018

Ból zęba – chyba najgorsza możliwa przypadłość, które może dopaść człowieka, gdy ten się jej nie spodziewa. Natychmiast rujnuje nam nastrój, przeszkadza w skupieniu się, odbiera apetyt i, co gorsza, daje do zrozumienia że chyba nadchodzi już czas, by przywitać się z panem dentystą. Co jednak zrobić, gdy nie możemy się jeszcze spotkać ze specjalistą? Istnieje kilka sposobów. Oczywiście, żaden z nich nie wyleczy naszych zębów na dobre. Służą one jedynie do tymczasowego uśmierzania bólu, na czas, gdy ten bardzo nam dokucza, a nie jesteśmy w stanie pójść od razu do gabinetu stomatologicznego.

Okład z lodu

Niezawodny w przypadku każdego bólu. Kostki lodu zawinięte w ręcznik i przyłożone do twarzy od strony bolącego zęba załatwią sprawę na pewien czas.

Ząbek czosnku

Czosnek zawiera w sobie wiele substancji bakteriobójczych. Rozkrojenie ząbku czosnku i przyłożenie go do miejsca bólu, bądź żucia go przez 10 minut powinno zapewnić nam ulgę przez pewien czas.

Napar z szałwii

Ma właściwości odkażające i przeciwzapalne. Liście szałwii należy zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem przez kwadrans. Gdy napar ostygnie, należy wypłukać nim zęby.

Aspiryna

Jest kilka sposobów na jej zastosowanie. Można ją połknąć lub rozpuścić w wodzie i wypłukać nią zęby. Można też nasączyć wacik takim roztworem i przyłożyć go do bolącego zęba.

Olejek goździkowy

Redukuje ból, paraliżując nerwy. Ten dostępny w większości aptek preparat można nałożyć w małej ilości (2 krople) na wacik i przyłożyć do bolącego miejsca.

Sól

Zmniejsza obrzęk. Należy rozpuścić łyżkę soli we wrzątku, po czym, gdy mieszanka nieco się ostudzi, wypłukać nią zęby przez około 30 sekund. Dla lepszego efektu, można tez dodać 6 kropli jodyny.

Jeśli ból nie jest zbyt silny, można także wykorzystać paracetamol. Podobne efekty daje zimny napar z mięty, którym możemy wypłukać usta. Na zapalenie dziąseł pomagają tez napary z szałwii i rumianku. Ibuprofen może być stosowany w przypadku bardzo silnego bólu. Najważniejsze jest jednak to, aby z bolącym zębem udać się do dentysty, i to jak najszybciej.

Kategoria : Blog | Tagi: