Blog

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba – chyba najgorsza możliwa przypadłość, które może dopaść człowieka, gdy ten się jej nie spodziewa. Natychmiast rujnuje nam nastrój, przeszkadza w skupieniu się, odbiera apetyt i, co gorsza, daje do zrozumienia że chyba nadchodzi już czas, by przywitać się z panem dentystą. Co jednak zrobić, gdy nie możemy się jeszcze spotkać ze specjalistą? Istnieje kilka sposobów. Oczywiście, żaden z nich nie wyleczy naszych zębów na dobre. Służą one jedynie do tymczasowego uśmierzania bólu, na czas, gdy ten bardzo nam dokucza, a nie jesteśmy w stanie pójść od razu do gabinetu stomatologicznego.

Okład z lodu

Niezawodny w przypadku każdego bólu. Kostki lodu zawinięte w ręcznik i przyłożone do twarzy od strony bolącego zęba załatwią sprawę na pewien czas. Ulga, która przyniesie zimny okład pozwoli nam skupić myśli na czymś innym niż na bólu. dzięki temu zyskamy chwilę, by zrobić to, co musimy.

Ząbek czosnku

Czosnek zawiera w sobie wiele substancji bakteriobójczych. Rozkrojenie ząbku czosnku i przyłożenie go do miejsca bólu, bądź żucia go przez 10 minut powinno zapewnić nam ulgę przez pewien czas. Wadą jest to, że będzie od nas czuć zapach czosnku. Ten najlepiej jest jeść solidarnie, jednak kto by się tym przejmował, kiedy boli.

Napar z szałwii

Ma właściwości odkażające i przeciwzapalne. Liście szałwii należy zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem przez kwadrans. Gdy napar ostygnie, należy wypłukać nim zęby. Ważne, by nie połykać płyny, gdyż w ten sposób wszystkie bakterie, które wypłuczemy z jamy ustnej znajdą się w dalszej części układu pokarmowego. Nie ma tym nam zależy.

Napar z mięty

Robiony na zimno, zmniejsza ból zęba. jest to możliwe dzięki temu, że doskonale chłodzi jamę ustną, co ogranicza obrzęk. Należy wypłukać nim usta, pamiętając, by nie połykać płynu.

Napar z rumianku

Nie dość, że działa przeciwbólowo, to pomaga także ukoić nerwy. jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy ból zęba towarzyszy nam przez dłuższy czas. Dzięki zastosowania tego naparu na noc mamy szansę, że uda nam się chociaż trochę przespać.

Aspiryna

Jest kilka sposobów na jej zastosowanie. Można ją połknąć lub rozpuścić w wodzie i wypłukać nią zęby. Można też nasączyć wacik takim roztworem i przyłożyć go do bolącego zęba. Ważne, by przy ostatnim z wymienionych sposobów nie pozostawiać wacika zbyt długo na zębie. może to powodować podrażnienia dziąsła, a przecież nie chcemy generować nowych problemów.

Olejek goździkowy

Redukuje ból, paraliżując nerwy. Ten dostępny w większości aptek preparat można nałożyć w małej ilości (2 krople) na wacik i przyłożyć do bolącego miejsca. Nie dość, że uśmierza ból, to jeszcze powoduje, że zaczynamy przypominać sobie bożonarodzeniowe zapachy.

Sól

Zmniejsza obrzęk. Należy rozpuścić łyżkę soli we wrzątku, po czym, gdy mieszanka nieco się ostudzi, wypłukać nią zęby przez około 30 sekund. Dla lepszego efektu, można tez dodać 6 kropli jodyny. Mieszaniny tej nie wolno połykać.

Paracetamol i ibuprofen

jeśli żaden z powyższych sposobów nie działa powinniśmy udać się do apteki po środki przeciwbólowe. do wyboru mamy paracetamol i ibuprofen. ten drugi może być stosowany w przypadku bardzo silnego bólu.

Podsumowanie

Najważniejsze przy pojawieniu się bólu zęba jest to, by szybko udać się do dentysty. Nic nam nie da myślenie, że może to tylko chwilowe i zaraz przejdzie. Należy zmierzyć się z koniecznością udania się do gabinetu stomatologicznego, co w przypadku niektórych jest jak wyprawa na Mount Everest. Wszyscy ci, którzy cierpią na dentofobię wiedzą o czym mówię. Jednak nie można zwlekać. Może to mieć poważne konsekwencje. najbardziej oczywistą, choć nie najgroźniejszą jest to, że nasze samopoczucie gwałtownie spada, co nie pozwala nam cieszyć się życiem.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Wszedłem na stronę, bo myślałem, że znajdę jakiś sposób, o którym do tej pory nie słyszałem. Niestety zawiodłem się. Wszytskie te sposoby znam i nie pomagają na ból zęba jaki mam od wczorajszego popołudnia. Wizytę u dentysty mam dopiero jutro. nie wiem jak przetrwam do tego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button