Leukoplakia

Leukoplakia, zwana też rogowaceniem białym, to naprawdę nieprzyjemna dolegliwość. Dlaczego? Ponieważ poprzedza ono raka skóry. Oczywiście, nie wszystko jest jeszcze stracone – leukoplakia to po prostu ostatnia szansa na to, aby móc się wyleczyć, zanim przekształci się ona w nowotwór płaskonabłonkowy, na co na ogół potrzebuje ona 4-5 lat. Jak to się wszystko ma do naszego portalu? Odpowiedź jest prosta: w większości wypadków, leukoplakia pojawia się na dnie jamy ustnej, języku, podniebieniu miękkim lub policzkach.

Jak rozpoznać leukoplakię?

LeukoplakiaLeukoplakia objawia się jako biała plama, której powierzchnia może być różna w dotyku – gładka, falista, guzkowata. Plam tych nie da się usunąć szczoteczką, irygatorem tudzież płukanką. Plamki te najczęściej pojawiają się przy kącikach ust, na dziąsłach, języku lub wargach. Czasem możemy je też znaleźć w okolicach genitaliów. W miejscu powstania plamy możemy czuć pieczenie, zaś błona śluzowa nimi objęta jest sucha i spękana.

Jeśli zauważymy u siebie brodawkowate przerosty, wokół których znajduje się stan zapalny, który z czasem przeradza się w owrzodzenie, wówczas możemy być pewni, że doszło u nas do przejścia leukoplakii w stan nowotworowy.

Przyczyny powstawania

Leukoplakia może być wynikiem nałogowego palenia tytoniu, picia alkoholu, zaniedbywania reguł higieny jamy ustnej lub noszenia źle dopasowanej protezy. Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają też problemy zdrowotne, takie jak niedobory witamin, prądy galwaniczne, urazy, kandydoza lub kiła.

Z kolei w przypadku genitaliów, leukoplakia jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, marskości sromu/żołędzi oraz nieprawidłowej higieny. U kobiet, schorzenie to pojawia się na wargach sromowych, zaś u mężczyzn – na żołędziu lub wewnętrznej powierzchni napletka.

Diagnoza i leczenie leukoplakii

W celu rozpoznania problemu, lekarz wycina kawałek pokrytej nalotem tkanki, po czym sprawdza w laboratorium, czy faktycznie jest tu mowa o leukoplakii. Jeżeli okaże się, że mamy tu do czynienia właśnie z rogowaceniem białym, możemy przystąpić do leczenia pacjenta.

W przypadku małych zmian, leukoplakia może zostać wycięta laserowo lub kriochirurgicznie. Czasem stosuje się też PDT, czyli terapię fotodynamiczną. Podczas leczenia, pacjent nie powinien kontynuować nawyków, które sprzyjają powstawaniu i rozwojowi leukoplakii, na przykład piciu alkoholu. Pozwoli to uniknąć pogorszenia się jego stanu i ewentualnych nawrotów choroby. Zwłaszcza, ze niewyleczona poprawie, leukoplakia kończy się najczęściej złośliwym rakiem skóry. Nie lekceważmy zatem podejrzanego, białego nalotu w jamie ustnej lub na genitaliach.

Leukoplakia

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button